بهمن كشاورز در گفت و گو با « وكيل ملت»:

قانوني براي جلوگيري از حمل سلاح سرد نداريم

وکیل ملت: این روزها با مراجعه به محاكم قضایی و نگاهی به جرایم واقع شده، "چاقو" مهم‌ترین ابزار وقوع جرم است؛ وسیله‌ای كه این روزها در دسترس همگان است.

تاریخ انتشار: 10آذر1394|02:49

قانوني براي جلوگيري از حمل سلاح سرد نداريم
| کد خبر: 61470

سلاح در يک تقسيم ‌بندي کلي به سلاح سرد و گرم تقسيم مي‌شود؛‌ سلاح سرد خود به سلاح سرد جنگي و سلاح سرد غيرجنگي تقسيم مي‌شود و حمل و نگهداري سلاح سرد جنگي مانند انواع سرنيزه‌هاي قابل نصب روي تفنگ و انواع کاردهاي سنگري متداول در نيروهاي مسلح يا مشابه آن‌ها مانند شمشير هر چند که هيچ استفاده‌اي از آن نشود به موجب مواد 1و 2 قانون تشديد مجازات قاچاق اسلحه و مهمات و قاچاقچيان مسلح مصوب 26/11/1350 و بنا به فهرست انواع اسلحه سرد جنگي و شکاري موضوع تبصره 2 ماده يک قانون تشديد مجازات، قاچاق اسلحه و مهمات محسوب مي‌شود. چنان‌چه حمل‌کننده و نگهدارنده سلاح‌هاي سرد جنگي به وسيله آن سلاح مبادرت به تظاهر يا قدرت‌نمايي کند يا آن را وسيله مزاحمت اشخاص يا اخاذي يا تهديد قرار دهد علاوه بر مجازات جرم نگهداري و حمل سلاح سرد جنگي، مطابق ماده 617 قانون مجازات اسلامي به مجازات جرم قدرت‌نمايي با چاقو محکوم خواهد شد. به طور كلي نگه‌داري و حمل سلاح سرد غيرجنگي مانند کارد آشپزخانه و انواع چاقوهاي ساده جرم تلقي نمي‌شود و مجازاتي براي آن در نظر گرفته نشده است، مگر اين که شخص نگه‌دارنده يا حمل‌کننده سلاح، از آن استفاده مجرمانه کند. با توجه به مواد موجود همه مي‌دانيم حمل اين سلاح كه در گذشته باعث مرگ بسياري از افراد شده جرم نيست. آيا جرم نبودن حمل سلاح سرد باعث شده تا جرايمي كه به وسيله سلاح سرد انجام مي‌شود افزايش يابد ؟

بهمن كشاورز رئیس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران (اسکودا) در رابطه با سلاح سرد به « وكيل ملت» گفت:

براي ممنوعيت حمل سلاح سرد به مفهوم متداول آن _ يعني چاقو، كارد، قمه و امثال آن-  قانوني نداريم و واقعيت اين است كه چنين ممنوعيتي عملا قابل اجرا نخواهد بود. زيرا تعريف سلاح سرد ناچار انواع اشيا برنده را در برخواهد گرفت و بنابراين دامنه ممنوعيت به عرصه‌هايي تجاوز مي‌كند كه نه مورد نظر قانون‌گذار است و نه فايده‌اي خواهد داشت.

مجازات سنگين براي حمل و نگهداري برخي سلاح‌ها

اين حقوقدان تصريح كرد: قانون‌گذار در قانون جلوگيري از قاچاق اسلحه و مهمات حمل و نگهداري برخي از سلاح‌ها را كه از آنها به عنوان سلاح سرد تعبير كرده و وزارت دفاع آنها را در فهرست خاصي بر شمرده است، ممنوع و براي مرتكبين مجازات سنگين پيش بيني كرده است. كه عبارت است از انواع سرنيزه و كارد سنگري متداول در ارتش افشانه‌هاي دفاعي و سلاح‌هاي كمري كه به جاي عكس‌العمل گاز باروت با گاز co2  فشرده كار مي‌كنند به شرط آنكه ظاهر آنها شبيه سلاح‌هاي واقعي باشد.

ممنوعيت حمل و نگهداري سلاح سرد از جهت ارتكاب جرم چندان باز دارنده نيست

رئیس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران (اسکودا) خاطر نشان كرد: به اين ترتيب گمان نمي‌رود ممنوعيت حمل و نگهداري سلاح سرد از جهت ارتكاب جرم چندان باز دارنده باشد. اما رعايت تشريفاتي در رسيدگي به جرايمي از اينگونه شايد بتواند مفيد واقع شود به طور مثال صدور قرار بازداشت در همه حال كه در گذشته ها هم چنين بود يا رسيدگي خارج از نوبت به اين مسئله يا منع قانوني اعتا تخفيف به مجرميني از اينگونه و منع استفاده آنان از مرخصي و مانند اين‌ها.

 

كشاور در پايان عنوان كرد: در عين حال تشديد مجازات نيز ممكن است در كوتاه مدت تا حدي موثر باشد ليكن بنابر تجارب جرم شناسان و سوابق موجود در دراز مدت و حتي ميان مدت حاصلي نخواهد داشت. در اينجا اين سوال مطرح مي‌شود كه چه بايد كرد؟ به نظر مي‌رسد راه چاره اقدامات فرهنگي و آموزشي است به اين معنا كه كودكان و نوجوانان و جوانان از ابتدا با قبح و زشتي خشونت و اعمال زور آشنا شوند و به حل مشكلات از طريق گفت و گو مذاكرره و منطق عادت كنند و اعمال زور و قوه صرفا براي نيروهاي انتظامي و نظامي در صحنه‌هاي برخورد با اشرار و ميدان‌هاي جنگ باقي بماند. 

کلید واژه ها قانون - حمل سلاح سرد - چاقو
دسته بندی حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top