علاقه مند به مایوس کردن جامعه نیستم اما وضعیت اقتصادی کشور خوب نیست

وکیل ملت: رییس مجلس شورای اسلامی به مناسبت سالگرد شهادت آیت الله سید حسن مدرس و روز مجلس با حضور در شبکه دو سیما به تشریح دیدگاه‌هایش در حوزه های اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، هسته‌ای، سیاسی و منطقه‌ای پرداخت.

تاریخ انتشار: 10آذر1394|10:43

علاقه مند به مایوس کردن جامعه نیستم اما وضعیت اقتصادی کشور خوب نیست
| کد خبر: 61960

رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه گفت‌وگوی ویژه خبری با تشریح مشکلات اقتصادی کشور گفت: مشکلات اقتصادی کشور درهم تنیده است، سراغ بانک می‌رویم می گوید دولت به من بدهکار است، سراغ دولت می‌روی می گوید بودجه ندارم، این در حالی است که بسیاری از تولیدکنندگان به دلیل سه برابر شدن نرخ ارز سرمایه در گردش‌شان متورم شد به همین دلیل باید زیر بغل آنان را بگیریم و به همین خاطر بود که مجلس اجازه تخصیص بدهی بدهکاران بانکی را در بودجه 94 صادر کرد.

 

وی با تاکید بر اینکه مکانیزم‌های نظارتی مثل سازمان بازرسی کل کشور و دیوان محاسبات باید به وظایف‌شان عمل کنند، خاطرنشان کرد: مهمتر از مکانیسم‌های نظارتی و یافتن مفاسد، پیداکردن راهکارهای رونق اقتصادی است. فضای آبادانی و مسابقه در تولید باید ایجاد شود و بعد از آن در گرفتن مالیات از تولیدکنندگان سخت گرفته شود.

 

به اعتقاد نماینده مردم قم امنیتی کردن فضای اقتصاد به بهانه مبارزه با مفاسد اقتصادی موجب فرار و رکود سرمایه‌ها می‌شود.

 

وی متذکر شد: سرمایه گذاران وقتی با فضای امنیتی روبرو می‌شوند بهترین کار را در وصول پول‌شان در زمین و مسکن که هیچ مالیاتی بابت آن نیز نمی پردازند می‌دانند. این مساله اقتصاد را زاینده نمی‌کند.

 

لاریجانی ادامه داد: ارتباطم با گروه‌های مختلف جامعه از جمله بازنشستگان، مرغداران، گاوداران، مدیران استانی و اعضای اتاق بازرگانی کم نیست. علاقه مند به مایوس کردن جامعه از نظر اقتصادی نیستم اما وضعیت اقتصادی کشور خوب نیست. تمرکز کشور باید روی این مساله باشد. به قول رهبری تولید در کشور باید مثل کار مجاهدانه نگریسته شود. مهم‌ترین معضل اقتصاد کشور رکود است و این یعنی فعال نبودن بخش تولید کشور. براساس آمار برخی بنگاه‌های اقتصادی با 30 درصد و برخی دیگر با کمتر از این میزان به حیات اقتصادی خود ادامه می‌دهند. این مشکل با بزک کردن اقتصادی قابل حل نیست.

 

به اعتقاد لاریجانی ماموریت دولت، مجلس و سایر دستگاه‌های حاکمیتی، تمرکز بر اقتصاد مقاومتی، حل مشکل بیکاری و افزایش درآمد مردم از طریق توجه و بها دادن به تولید است.

 

وی حتی اعتقاد دارد برخی آسیب های اجتماعی به خصوص طلاق و اعتیاد ریشه در فقدان رونق تولید دارد.

 

رییس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این پرسش که عملکرد دولت‌ها در اجرای قوانین را در چه سطحی ارزیابی می‌کند؟ گفت: دولت‌ها در اجرای قانون یک وزن نداشتند، برخی سهل انگاری کرده و قانون را اجرا نکردند، مثل دولت قبل که خلاف قانون زیاد داشت اما برخی دولت‌ها نیز قانون را اجرا کردند مثل دولت فعلی که تخلف از قانون به حداقل رسیده است.

 

نماینده مردم قم در این حال اجرا نشدن به موقع قوانین را وجه مشترک همه دولت‌ها دانست و افزود: برای اجرای قوانین دستگاه‌های اجرایی باید آیین‌نامه‌های لازم را بنویسند اما براساس گزارش دیوان محاسبات بیش از 20 درصد آیین‌نامه‌های قوانین در دولت فعلی نوشته نشده است که بنده پس از احصاء آن‌ها تذکرات لازم را به دولت داده‌ام.

 

لاریجانی با انتقاد از اجرانشدن برخی از مفاد لایحه بودجه 94 توسط دستگاه‌های اجرایی گفت: با اینکه در بودجه سال جاری به دولت اختیار دادیم طرح‌های عمرانی نیمه کاره را واگذار کند اما هنوز مسیر اجرایی آن طی نشده است. بنده چند بار با دولت و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی مکاتبه کرده‌ام اما همچنان این مواد اجرانشده باقی مانده است.

 

وی یادآور شد: بالغ بر 400 هزار میلیارد تومان پروژه نیمه کاره در کشور کلنگ‌زنی شده است که کار غلطی بود و اصلا نباید انجام می‌شد. برای به بهره‌برداری رسیدن آن‌ها به 20 تا 30 سال زمان نیاز است که در آن زمان نیز این پروژه‌ها فرسوده و مستهلک شده‌اند به همین دلیل مجلس در بودجه 94 تصمیم به واگذاری این پروژه‌ها به بخش خصوصی گرفت اما این اتفاق بنا بر چند دلیل نیفتاد.

 

نماینده مردم قم سخت‌گیری‌های سیستم‌های نظارتی و ترس مدیران اجرایی از انجام قانون را از مهم‌ترین دلایل واگذار نشدن پروژه‌های نیمه کاره به بخش خصوصی دانست و افزود: مسئولان دولتی معتقدند وقتی مدیری بترسد، دست به عصا راه می‌رود. بنابراین باید ابتدا این مساله را علاج کرد و رسانه‌ها نیز می توانند کمک زیادی به این مساله کنند. البته این اشکال را قبول ندارم اگر مشکلی هم وجود دارد دولت باید از طریق مجلس آن را حل کند.

 

لاریجانی دولت و مجلس را اعضای یک پیکره دانست و تاکید کرد: باید لنگی اقتصاد کشور با همکاری همه قوا و دستگاه‌های حاکمیت گرفته شود.

 

وی با انتقاد به مدیران مجری اصل 44 قانون اساسی گفت: سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی توسط مقام معظم رهبری ابلاغ و قانون مربوطه در مجلس به تصویب رسید اما این قانون بسیار بد اجرا شد اما اکنون موقع تصحیح آن است و تا جایی که می‌دانم دولت در پی تصحیح این قانون است. فکر می‌کنم اگر از گردنه مشکلات هسته‌ای عبور کنیم و برجام درست اجرا شود، فضای کشور، فضای بهتری برای عبور از مشکلات اقتصادی خواهد شد. تحریم‌ها سد جلوی تولید کشور است که امیدواریم با اجرای برجام این سد برداشته شود. مردم باید امیدوار باشند و کارگزاران نظام باید فضای امید را در جامعه به وجود آورند. رسانه‌ها و رادیو تلویزیون نیز باید مردم را به حضور در صحنه‌های اقتصادی امیدوار کنند.

 

رییس مجلس شورای اسلامی با مرتبط دانستن مشکلات فرهنگی و گرفتاری‌های اقتصادی گفت: اوضاع فرهنگی کشور به وخامت شرایط اقتصادی نیست، نباید فکرمان را متفرق کنیم. نمی‌گویم مظاهر بی فرهنگی در کشور وجود ندارد اما مردم ما به اهل بیت تعشق دارند. در سفر به جنوب کشور پیر و جوان و شهری و روستایی با روحیه‌ سرشار از معنویت در راه زیارت گام گذاشته بودند. این مساله موضوعی ساده نیست که یک روزه به وجود آمده باشد و غلبه امور اعتقادی، مذهبی و فرهنگی کشور با این وجه است.

 

وی با انتقاد از عملکرد مسئولان فرهنگی کشور گفت: البته در استفاده از این پتانسیل در جاهایی ضعف داشته‌ایم و البته بنده مقوله آسیب‌های اجتماعی را مهم‌تر از امور فرهنگی می‌دانم. یکی از علل افزایش طلاق، بیکاری و فقر اعتیاد است. بررسی‌های وزارت کشور نیز این مساله را تایید می‌کند.

 

لاریجانی با اشاره به وضعیت حاشیه‌نشینی در شهرهای بزرگ کشور گفت: مساله حاشیه‌نشینی در کشور وجود دارد و روند صعودی پیدا کرده است چرا که به رونق تولید در روستاها و مهاجرت روستاییان به حاشیه شهرها بی‌توجهی شده است.

 

وی از از در دستور قرار گرفتن طرح مدیریت صحیح در روستاها در مجلس شورای اسلامی خبر داد و افزود: این طرح به زودی در دستور کار مجلس قرار خواهد گرفت و به صورت اصل هشتاد و پنجی رسیدگی خواهد شد. مدیری که دغدغه تولید در روستا را نداشته باشد عامل پدیدآمدن چنین وضعیتی می‌شود.

 

لاریجانی با اشاره به وضعیت فساد اقتصادی در کشور گفت: در کشور با مفاسد عجیبی روبرو هستیم که نشان می‌دهد در برخورد با آن سهل انگاری شده است. تصمیم گیری برای در اختیار گذاشتن منابع سنگین به یک فرد طبیعتا مفسده‌انگیز بوده است. البته با مفاسد خرد در ادارات دولتی نیز روبرو هستیم و مثلا برای انجام کار مردم رشوه دریافت می‌شود.

 

نماینده مردم قم در پاسخ به این پرسش که شان و جایگاه مجلس در ادوار مختلف را در چه سطحی ارزیابی می کند؟ پاسخ داد: شان و رویکرد مجلس در دوره های مختلف متفاوت بوده است اما دو مسئولیت عمده قوه مقننه یعنی تقنین و نظارت در همه دوره‌ها یک وضع را داشته است. بنده هم مجلس نهم را در برخی زمینه‌ها خوب می‌دانم به طور مثال در تصمیم گیری درخصوص طرح‌ها و لوایح اقتصادی که حدود 600 طرح و لایحه را در مجلس بررسی کردیم که بالغ بر 200 طرح و لایحه در حوزه‌های اقتصادی، فرهنگی، سیاست خارجی، تسهیل فضای کسب و کار، رونق تولید و جلوگیری از رکود، ایجاد فضای رقابتی، برجام و قوانین مرتبط با مباحث دفاعی، نظامی و هسته‌ای از اهم مصوبات مجلس نهم است.

 

وی از نگرانی‌اش نسبت به حل شدن وضعیت رکود سخن گفت و افزود: از نظر حساسیت در امور اقتصادی نسبت به حل رکود خیلی حساس هستم و از نظر اهمیت برای کشور در خصوص برجام حساس بودم. اینکه مساله برجام در مجلس داغ شد نشان داد اختلاف نظر در مجلس خیلی طبیعی است. بنده معتقدم در جامعه‌ای که به مولفه‌های دموکراسی اهمیت می‌دهد یک صدایی در کشور مشکلی را حل نمی‌کند بلکه اشکالات متعددی را متوجه مسائل کشور می‌کند.

 

انتهای پیام

دسته بندی حقوق اقتصادی , خبر روز ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top