این توافق که پیشتر نیز مواردی از آن در حمص اجرا شده بود، موجب خوهد شد تا این شهر استراتژیک به طور کامل به کنترل دولت سوریه درآید و بیش از سه هزار شبکه نظامی مخالف، آخرین منطقه تحت تصرف مخالفان در حمص را ترک کنند.

 

مذاکرات برای نهایی کردن توافق حمص همچنان ادامه دارد و گفته می‌شود امضای آن توسط دو طرف امروز(سه‌شنبه) انجام می‌شود. طبق بندهای مندرج در آن مخالفان سوری باید ظرف دو ماه به همراه سلاح‌های سبک خود شهر را ترک کنند و به حومه شمالی آن یا استان ادلب بروند.

 

این توافق نامه که به توافق "الوعر" مشهور است به بیش از سه سال حضور نظامی مخالفان در استان حمص به طور کامل پایان خواهد داد. محله الوعر تنها بخش از شهر حمص، مرکز استانی به همین نام در حومه دمشق است که در اختیار مخالفان سوری باقی مانده بود.

 

در مه 2014 به موجب توافق مشابهی میان مخالفان سوری و دولت این کشور، مناطق وسیعی از شهر حمص که سال‌ها در اختیار مخالفان بود، به کنترل ارتش سوریه درآمد و شبه نظامیان آن را ترک کردند.

 

در همین حال دیده بان حقوق بشر سوریه نیز اعلام کرد که به زودی توافقی دیگر در شهر قدسیا در شمال غرب دمشق امضا می‌شود و شبه نظامیان محاصره شده در این شهر که بیش از دو سال است توسط ارتش احاطه شده‌اند، آن را ترک خواهند کرد و اداره شهر به دست نظام می‌افتد.

 

شبه نظامیان مخالف همراه با سلاح‌های سبک و خانواده‌هایشان باید به حومه دمشق یا استان ادلب بروند.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است

جدید ترین اخبار

Top