پیشرفت فناوری بدون تردید از انتظارات و توقع هر انسانی پیشی گرفته و تا حد زیادی به تسهیل و تسریع همه چیز کمک کرده است. امروزه، تقریبا هر چیزی آنلاین شده است و صنعت سفر و گردشگری نیز از این قاعده مستثنی نیست. در حال حاضر، شما می توانید رزرو بلیت پرواز خود، یافتن اتاق در یک هتل و یا برنامه ریزی برای کل سفر را تنها با چند کلیک و به صورت آنلاین انجام دهید. چند دهه پیش چنین چیزی تنها در رویا امکان‌پذیر بود.

به گزارش "گروه علم و فناوری" عصرایران، ما در جهانی به سرعت در حال تغییر زندگی می کنیم که اینترنت و فناوری های جدید مدل های کسب و کار قدیمی را تغییر داده و همه چیز را به سطحی جدید ارتقا داده اند. صنعت سفر و گردشگری یکی از نخستین صنایع بزرگی بود که تحت تاثیر فناوری قرار گرفت اما امروزه خود را با اینترنت و فناوری های نوین سازگار کرده است. فناوری با تغییر کانال های کسب و کار سنتی به شرکت ها امکان بهره‌وری بیشتر، ایجاد فضایی هیجان انگیز از فرصت های جدید و همچنین ارائه قدرت انتخاب بیشتر و بهتر به مسافران را داده است. در این میان جریان هایی بیشتر به چشم می آیند که در ادامه برخی از آنها را معرفی می کنیم.

سفر و شبکه های اجتماعی

جریان‌های برتر فناوری در دنیای سفر

امروزه تقریبا هیچ چیزی را نمی توان یافت که شبکه های اجتماعی بر آن تاثیرگذار نبوده باشد. به منظور کسب اطلاعات دقیق درباره مکانی مشخص هیچ جایگزینی برای شبکه های اجتماعی وجود ندارد. به عنوان مثال، اگر هتل های واقع در شهر کوآلالامپور، مالزی را در نمودار جستجوی فیسبوک جستجو کنید، فهرستی سازمان یافته از آنها و رده بندی های محلی دریافت خواهید کرد. از این رو، پیش از آن که پول و وقت خود را بیهوده تلف کنید به خوبی از شرایط مکانی که مد نظر دارید، آگاه می شوید.

مپ‌کوئست (MapQuest) وب سایت دیگری است که با ایجاد یک پلتفرم اجتماعی برای مسافران از نقاط مختلف جهان این امکان را فراهم می کند تا تجربیات خود از سفر را با همه به اشتراک بگذارند. بر همین اساس، اعتبار یک مقصد و ارزش آن به عنوان مکانی مناسب یا نامناسب برای تعطیلات قابل ارزیابی است. بدون تردید، چنین جستجوها و ارزیابی هایی بدون شبکه های اجتماعی و اینترنت امکان پذیر نبود.

دنیای اپلیکیشن ها

جریان‌های برتر فناوری در دنیای سفر

امروزه برای هر چیزی از راهنمای جاذبه های محلی تا توپوگرافی دقیق از منطقه ای مشخص یک اپلیکیشن آماده وجود دارد. پیش از آن که طرح تعطیلات خود را برنامه ریزی کنید از دانلود اپلیکیشن های مفید اطمینان حاصل کنید. بسیاری از هتل ها و شرکت های هواپیمایی دارای اپلیکیشن های اختصاصی خود هستند که در صورت نیاز برای انجام تغییرات در آخرین لحظات دسترسی آسان و راحت را امکان‌پذیر می کنند. برخی از اپلیکیشن ها تخفیف ها و معاملات داغ را در مکان های مختلف ارائه می کنند در شرایطی که برخی دیگر امکان ضبط و ترجمه زبان های مختلف را فراهم می کنند. اپلیکیشن های سفر جدید هر روز در حال توسعه هستند تا تجربه بهتری برای مسافران شکل داده و نیازهای آنها را پاسخگو باشند.

وای فای حین پرواز

جریان‌های برتر فناوری در دنیای سفر

در گذشته، اگر مجبور بودید سفرهای هوایی زیادی انجام دهید یکی از نکات آزار دهنده خاموش کردن تلفن همراه یا قرار دادن آن روی حالت پرواز (Flight Mode) بود. بر همین اساس، طی سفر هوایی به مخاطبان خود دسترسی نداشته و یا حتی امکان تبادل ایمیل های مهم و ضروری بدون شبکه وجود نداشت. تنها کاری که می توانستید انجام دهید گوش دادن به موسیقی، تماشای فیلم یا انجام بازی بود. با توجه به این کمبود و درهم تنیده شدن هرچه بیشتر اینترنت با زندگی انسان ها، شرکت های هواپیمایی برای جلوگیری از نارضایتی مسافران خدمات وای فای در هواپیما را ارائه کرده اند. البته بسیاری از آنها برای دسترسی به وای فای هزینه ای اضافی را برای صادر کردن بلیت دریافت می کنند.

نقشه های تعاملی

جریان‌های برتر فناوری در دنیای سفر

روزهایی که مردم با نقشه های کاغذی این طرف و آن طرف می رفتند و در بسیاری موارد حتی به مقصد مورد نظر خود نمی رسیدند، دیر زمانی است که به پایان رسیده است. امروزه با فناوری ناوبری که در گوشی های هوشمند وجود دارد هر مکانی در جهان به راحتی قابل دسترس است. با معرفی سرویس "گوگل مپس" هر گام مسافران به دقت زیر نظر قرار گرفته و از این رو دیگر گم کردن مسیر و انتخاب مسیرهای اشتباه موضوعی مربوط به گذشته محسوب می شود. امروزه به راحتی می توانید فاصله دقیق بین دو نقطه را ارزیابی کرده و حتی از این که با چه میزان سوخت و این که با چه وسایل نقلیه ای امکان دسترسی به آنها وجود دارد نیز آگاه شوید.

مناطق فارغ از فناوری

جریان‌های برتر فناوری در دنیای سفر

فناوری به رغم تمامی مزایایی که برای ما دارد به نظر می رسد که افراد را پیش از پیش در لاک خود فرو برده است. تعامل انسانی در دنیای امروز کمرنگ‌تر از گذشته شده و جهان به مکانی شبکه شده تبدیل شده است. حتی در یک سفر تفریحی ما مشغول چت کردن در شبکه های اجتماعی یا وبگردی و ارسال ایمیل هستیم. با در نظر گرفتن این سناریو، برخی اقامتگاه ها و هتل ها در سراسر جهان ایده نوآورانه منطقه فارغ از فناوری را با هدف تجربه لحظاتی لذت بخش به دور از دنیای الکترونیکی اجرایی کرده اند.

کلید واژه ها سفر - فناوری
دسته بندی علم و فناوری ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top