عراقچی: اکنون نوبت 1+5 است

وکیل ملت: رییس ستاد پیگیری اجرای برجام گزارش ارزیابی نهایی آژانس از مسائل گذشته را نشانه صلح‌آمیز بودن برنامه ایران ارزیابی کرد و گفت: اکنون نوبت 1+5 است که موضوع را در شورای حکام ببندند.

تاریخ انتشار: 12آذر1394|00:20

عراقچی: اکنون نوبت 1+5 است
| کد خبر: 62897

رییس ستاد پیگیری اجرای برجام گزارش ارزیابی نهایی آژانس از مسائل گذشته را نشانه صلح‌آمیز بودن برنامه ایران ارزیابی کرد و گفت: اکنون نوبت 1+5 است که موضوع را در شورای حکام ببندند.

به گزارش وکیل ملت معاون حقوقی و بین الملل وزارت امور خارجه در واکنش به گزارش جدید مدیرکل آژانس پیرامون ارزیابی نهایی درباره مسایل گذشته موسوم به پی‌ام‌دی گفت: گزارش ارزیابی نهایی آژانس درباره مسایل گذشته نشان می‌دهد که هیچ نشانه‌ای از یک برنامه نظامی هسته‌ای و یا انحراف مواد هسته‌ای در ایران پیدا نشده و صلح‌آمیز بودن برنامه ایران اثبات شده است. حالا نوبت 1+5 است که موضوع را در شورای حکام ببندند.

عراقچی اظهار داشت: آژانس در گزارش خود ضمن اشاره به همکاری‌های کامل ایران با آژانس طبق نقشه راه اذعان کرده است که این همکاری‌ها آژانس را قادر ساخته تا ارزیابی نهایی خود از موضوع پی‌ام‌دی را ارائه کند.

وی افزود: بنابراین می‌توان گفت که همه اقدامات در زمینه مسایل گذشته به‌طور کامل به سرانجام رسیده و موضوع پی‌ام‌دی پشت سر گذاشته شده است.

رییس ستاد پیگیری اجرای برجام اظهار داشت: در گزارش آژانس هیچ عبارتی مبنی بر عدم‌پایبندی ایران به تعهداتش طبق ان‌پی‌تی وجود ندارد. آژانس همچنین تأیید کرده که هیچ علامتی مبنی بر انحراف مواد هسته‌ای در ایران پیدا نشده است. بدین ترتیب این گزارش بر صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران صحه گذارده و راه بسته شدن موضوع در شورای حکام را همواره می‌کند.

عراقچی گفت: بنابراین کشورهای عضو گروه 1+5 اکنون می‌بایست طبق بند 14 برجام قطعنامه‌ای را با هدف بستن موضوع به شورای حکام ارائه کنند. و شورای حکام نیز نسبت به تصویب این قطعنامه و بستن پرونده مبادرت نماید. وی گفت این اقدام ظرف دو هفته آینده صورت خواهد گرفت.

معاون وزیر امور خارجه در پاسخ به سؤالی مبنی بر ادعای وجود چرخه سوخت اعلام نشده در ایران اظهار داشت: آژانس به‌صراحت در ارزیابی نهایی خود تأیید می‌کند که هیچ نشانه‌ای مبنی بر وجود چرخه سوخت اعلام نشده در ایران وجود ندارد.

عراقچی همچنین در پاسخ به پرسشی در رابطه با اتهامات مربوط به تلاش ایران برای ساخت سلاح هسته‌ای بر مبنای اسناد دریافتی از منابع خارجی، گفت: آژانس در این گزارش صریحاً اعلام کرده که هیچ علامت و نشانه‌ای مبنی بر فعالیت‌های مرتبط با ساخت سلاح هسته‌ای براساس اسناد ادعایی پیدا نکرده است.

وی درباره موضوع مریوان هم گفت که آژانس در گزارش خود اذعان کرده که ادعای انجام انفجارات آزمایشی در منطقه مریوان درست نیست و تلویحاً بر ادعای ایران که همواره بر ساختگی بودن این موضوع تأکید داشت صحه گذارده است.

رییس ستاد پیگیری اجرای برجام در جواب به این سؤال که آژانس ادعا کرده قبل از سال 2003 فعالیت‌های اندکی در رابطه با بعضی فناوری‌های با کاربرد دوگانه مرتبط با ساخت سلاح هسته‌ای در ایران انجام شده است، گفت: شاید تنها نکته قابل تأمل در گزارش آژانس همین اشاره به مطالعه در رابطه با برخی فناوری‌های دومنظوره باشد؛ اولاً باید گفت که مطالعه در مورد تمامی فناوری‌های دومنظوره در ایران تنها برای مقاصد صلح‌آمیز و یا متعارف بوده است. ثانیاً مطالعه در خصوص چنین فناوری‌هایی در کشورهای دیگر نیز معمول است و انجام می‌شود، مهم این است که مواد هسته‌ای به‌سمت مقاصد غیر صلح‌آمیز منحرف نشوند و در واقع وظیفه اصلی آژانس نیز تأیید عدم انحراف است.

عراقچی در پاسخ به سؤالی مبنی بر ادعای وجود مخزن آزمایش در پارچین در سال 2000 بر اساس عکسهای ماهواره‌ای اظهار داشت: یک سؤال مهم این است که در سالهای 2004 و 2005 که آژانس بر اساس عکسهای ماهواره‌ای درخواست دسترسی و بازدید از پارچین را کرد به چنین عکسهایی استناد نشد، مضافاً اینکه ما عکس هوایی معتبری به آژانس نشان داده‌ایم که خلاف ادعای آژانس را نشان می‌دهد.

وی اضافه کرد: به‌هرحال در بازدید مدیرکل آژانس از محل، وی به‌چشم خود دید که مخزنی وجود ندارد و گزارش آژانس نشان می‌دهد که در نتایج آنالیز نمونه‌های جمع‌آوری شده نیز این ادعاها تأیید نشده است.

رییس ستاد پیگیری اجرای برجام تأکید کرد شاید مهمترین نکته این گزارش آن است که ارزیابی نهایی آژانس بسیاری از ادعاهای گذشته را رد کرده یا مورد تردید قرار داده است.

عراقچی گفت البته طبیعی است بسیاری از موضوعاتی را که مربوط به سالهای خیلی دور هستند نمی‌توان به‌صورت کامل و صددرصد روشن ساخت، به همین جهت مدیرکل آژانس خود نیز تأیید می‌کند که گزارشش سیاه یا سفید نخواهد بود.

معاون حقوقی و بین الملل وزارت امور خارجه افزود: البته ما به‌واسطه حفظ خطوط قرمز و بر اساس منافع و امنیت ملی خود نمی‌توانستیم همه‌گونه دسترسی به آژانس بدهیم و به همین دلیل در نقشه راه توافق شده، آن مواردی را قبول کردیم که از یک‌طرف خطوط قرمزمان حفظ شود و از طرف دیگر آژانس بتواند در موقعیتی قرار گیرد که ارزیابی نهایی خود را ارائه دهد.

وی تأکید کرد: همان‌طور که بارها اعلام کرده‌ایم سلاح هسته‌ای هیچ جایگاهی در دکترین دفاعی ایران نداشته و نخواهد داشت. اکنون که بی‌اعتباری ادعاهای گذشته به اثبات رسیده و صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران بر همگان آشکار شده است، طرفهای مقابل نیز باید به تعهدات خود از جمله بستن موضوع به‌اصطلاح پی‌ام‌دی در جلسه 24 آذر شورای حکام عمل کنند.

کلید واژه ها عراقچی - برجام - 1+5
دسته بندی خبر روز ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top