تلفات زنان عابر با لباس تیره در تصادفات ۲/۵ برابر مردان است

وکیل ملت: تحلیل آمار سازمان پزشكي قانوني از تلفات رانندگی مربوط به سال ۹۳ مؤید این مطلب است که رنگ لباس عابران براساس متغیر جنسیت٬ سن و زمان وقوع سانحه در طول شبانه‌روز بر آمار متوفیان تأثير قابل توجهی دارد.

تاریخ انتشار: 12آذر1394|22:30

تلفات زنان عابر با لباس تیره در تصادفات ۲/۵ برابر مردان است
| کد خبر: 63383

به گزارش وکیل ملت تحليل آمار سازمان پزشكي قانوني ويژگي‌هاي تصادفات منجر به فوت در ايران مربوط به سال ۱۳۹۳ نشان می‌دهد که يكي از مسايلي كه موجب افزايش تصادفات مي‌شود كمبود ديد براي رانندگان به دليل تيره بودن رنگ لباس عابران پياده است. رابطه سه متغير تابعيت، جنسيت و سن با وضعيت لباس متوفيان گوياي تفاوت‌هاي آشكار در اين زمينه است.

نتايج جدول زیر نشان مي‌دهد ايراني‌ها به نسبت خيلي بيشتری از افغاني‌ها در تصادفات رانندگي با لباس‌هاي تيره كشته مي‌شوند که این نسبت حدود ۱.۷ برابر است. همچنین زنان عابر نيز بسيار بسيار بيشتر از مردان عابر با لباس‌هاي تيره تصادف كرده و كشته مي‌شوند. در ميان افراد متوفی برحسب سن نيز افراد مسن‌تر به نسبت بیشتری لباس‌هاي تيره‌تري به تن داشته‌اند در حالي كه كودكان و نوجوانان به طور معمول لباس‌هاي روشن به تن داشته‌اند. براي پيدا كردن اثرات تيرگي لباس بر ميزان مرگ‌ومير ناشي از تصادفات بهتر است كه رابطه رنگ لباس را با زمان تصادف برحسب جنسيت بررسي كنيم.
 

تلفات زنان عابر با لباس تیره در تصادفات ۲.۵ برابر مردان است


همان طور كه مشاهده مي‌شود، در حالي كه نسبت زنان متوفي با لباس تيره به لباس روشن ۲.۱۰ است. اين نسبت براي تصادفات روز ۱.۷۲، شب ۲.۵۴ و زمان‌هاي طلوع و غروب خورشيد ۴.۶۴ است، در حالي كه اين نسبت‌ها براي مردان به ترتيب ۰.۷۲، ۱.۰۷ و ۰.۸۶ است كه نشان‌دهنده تأثير شديد رنگ لباس تيره بر افزايش مرگ‌ومير ناشي از تصادفات براي بانوان در زمان‌هاي شب و بويژه در اوقات گرگ‌وميش است.

تلفات زنان عابر با لباس تیره در تصادفات ۲.۵ برابر مردان است

دسته بندی حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top