خلاء قانونی در خصوص تخلفات فضای مجازی

وکیل ملت: عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در زمینه رسیدگی به تخلفات فضای مجازی در انتخابات خلاء قانونی داریم گفت: شعب رسیدگی به جرائم انتخاباتی ۶ ماه قبل از اخذ رای آغاز به کار می‌کنند.

تاریخ انتشار: 13آذر1394|20:32

خلاء قانونی در خصوص تخلفات فضای مجازی
| کد خبر: 63866

ابوالفضل ابوترابی در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در خصوص تشکیل شعب ویژه رسیدگی به تخلفات و جرائم احتمالی در انتخابات آتی گفت: از ۶ ماه قبل از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، مجالس شورای اسلامی و خبرگان و شورای شهر و روستا، ریاست قوه قضاییه اختیاراتی به برخی شعب برای رسیدگی به تخلفات احتمالی انتخابات تفیض می‌شود.

نماینده مردم نجف آباد در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تشکیل شعب ویژه با نزدیک شدن به انتخابات همیشه انجام می‌گیرد، ادامه داد: در تمام انتخابات گذشته چنین شعبی در استان‌ها تشکیل می‌شود و از ۶ ماه قبل تخلفات را رصد می‌کنند و اگر پرونده‌ای تشکیل شود تا بسته شدن آن شعبه ویژه به کار خود ادامه خواهد داد. اما اگر تخلفی صورت نگیرد و شکایتی نباشد کار شعب بعد از انتخابات تمام می‌شود.

وی در خصوص تخلفات انتخاباتی توضیح داد: شعب ویژه به کلیه تخلفات انتخاباتی از جمله خرید و فروش رای، تبلیغات زود هنگام، جعل رای، تطمیع و غیره می‌توانند رسیدگی کنند. در قانون تخلفات و جرائم انتخاباتی تمام اختیارات شعب تشریح شده است و دستگاه قضا بر اساس این قانون به تخلفات رسیدگی می‌کند.

خلاء قانونی برای رسیدگی به تخلفات فضای مجازی

ابوترابی در خصوص تخلفات فضای مجازی در انتخابات که اخیرا در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده است، گفت: در فضای مجازی خلاء قانونی داریم. سرعت پیشرفت فضای مجازی در ایران به قدری زیاد است که قانونگذار نتوانست همزمان نسبت به تصویب قانون اقدام کند.

وی تاکید کرد: بر همین اساس همچنان شاهد برخی خلاءهای قانونی در این فضا هستیم به این جهت شعب ویژه رسیدگی به تخلفات و جرائم انتخاباتی نمی‌توانند به تمامی تخلفات در فضای مجازی در این حوزه رسیدگی کنند.

این نماینده با بیان اینکه قضات برای رسیدگی به تخلفات فضای مجازی به قوانین دیگر استناد می‌کنند، توضیح داد: در شعب ویژه رسیدگی به تخلفات و جرائم انتخابات به تخلفاتی فضای مجازی از جمله افترا، ادعا تخلف در مدرک تحصیلی، جعل عنوان و نشر اکاذیب می‌توانند رسیدگی کنند.

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی به تخلفات انتخاباتی در فضای مجازی که در حوزه اختیار رسیدگی به شعب ویژه نیستند اشاره کرد و گفت: مهم‌ترین خلافی که وجود دارد، تبلیغات زود هنگام از سوی طرفداران نامزدهای انتخاباتی است، دستگاه قضا می‌تواند به سرعت متخلفان را شناسایی کند اما برای مدیریت این گونه تخلفات کمبود قانون داریم.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، غلامحسین اسماعیلی رئیس کل دادگستری استان تهران گفت به زودی در تمام واحدهای قضایی استان شعب ویژه رسیدگی به تخلفات و جرایم احتمالی در انتخابات آینده هم در مرحله دادسرا و هم در مرحله دادگاه تشکیل و راجع به آن اطلاع رسانی می‌شود. /