تاریخ انتشار: 13آذر1394|23:28

| کد خبر: 63922

معرفی کتاب/«برابری و رفع تبعیض» منتشر شد/ اثری متفاوت درباره حقوق قومیت‌ها در ایران

وکیل ملت: کتاب «برابری و رفع تبعیض» به کوشش اصغر زارع کهنمویی منتشر شد. این کتاب جانِ  کلام 15 متخصص علوم اجتماعی، اندیشه سیاسی و حقوق بشر درباره چـالش‌های قـومی کشور است.

کتاب «برابری و رفع تبعیض» جانِ  کلام پانزده متخصص علوم اجتماعی، اندیشه سیاسی و حقوق بشر درباره چـالش‌های قـومی کشور و منبعی غنی برای پژوهش‌های مرتبط است و براین اساس، می‌تواند به ‌عنوان دستنامه‌ای مفید، راهنمای کنشگـران، سیاستمداران و کارگزاران حـوزه قومیت باشد.

عمادالدین باقی، فعال حقوق بشر و پژوهشگر برجسته دینی در مقدمه خود بر این کتاب می‌نویسد: «چند سال پيش که آقـاي   اصغر زارع کهنمويي مـؤلف ارجمند کتاب پيش رو، کار گفتگو در اين زمينه را آغاز کرد، هنوز فضاي مساعدي براي ورود بدان نبود؛ امـا عقيده راسخ وي به حقـوق قوميت‌هـا که بار اتهامي از سوي شکاکان و يا مغرضان را هم نثار او مي‌ساخت، انگيزه اي بود براي انجام آن تا بدين فرجام رسيده است. بي شک از گفتگو نمي‌توان انتظاري در اندازه کار پژوهشي داشت مگر پژوهش هايي که به سبک گفتگوها عرضه مي‌شوند و نادرند؛ اما اين مجموعه از تنوع و رواني لازم براي بهره بردن خواننده اش برخوردار است. در موضوع قوميت‌ها تاکنون چند اثر وزين علمي منتشر شده است اما آنها از منظري کلي و نظري به موضوع پرداخته اند؛ ليکن اهميت درجه نخست اين کتاب، به باور من، در اصل موضوع و ورود به آن از منظري عيني تر است که به عادي ساختن بحث در اين زمينه و ترقيق فضاي امنيتي ياري مي‌رساند. هر گامي براي انتقال موضوع از حوزه امنيتي صرف به حوزه فرهنگي درخور استقبال و حمايت است و کتاب پيش رو يکي از اين گام‌ها است.»

مهم‌ترین سؤالات بنیادی قومیت، در تمـام این گفتگوهایی چالشی و پژوهشی، طرح شده و به فراخور پاسخ‌ها، پرسش‌های جدیدی نیز اضافه شده است. محور اکثر گفتگوها عبارت است از:   بستر تاریخی به‌وجودآمدن بحران قومی، وضعیت قومیت‌ها در دوران پهلوی، اندیشه برابری در اسلام و قانون اساسی، نگاه امام خمینی به حقوق اقوام، تحلیل دلایل و نگرانی‌های مخالفان حقوق قومیت‌ها، حقوق اقوام و مسأله امنیت ملی، نسبت منافع ملی و حقوق بشر، مصادیق حقوق قومیت‌ها، زبان  مادری و چرایی و چگونگی اجرای آن، امکان یا عدم امکان تحقق حقوق قومیت‌ها، بررسی سیاست‌های قومی، تبیین راهکارها و درنهایت، تحلیل آیندة بحران قومی در ایران.

پربی‌راه نیست اگر ادعا شود، اثـر حاضر، مواد خام ده‌ها مقاله علمی‌پژوهشی را برای دانشجویان تـاریخ معاصر، علوم سیاسی، حقـوق بشر و جامعه‌شناسی فـراهم کـرده است. «برابری و رفع تبعیض» در واقع، فتح بـابي بـراي مباحث عميق و پيچيده قـوميتي است که در قالب گفتگوهای بلند و پژوهشی با پانزده کارشناس برجسته سیاست، جامعه و قومیت سامان یافته است که عبارتند از:
1.  آرش نراقی، استاد فلسفة دین در کالج موراوین امریکا؛
2. سعید معیدفر، استاد علوم اجتماعی دانشگاه تهران؛
3. کاووس سیدامامی، استاد جامعه‌شناسی دانشگاه      امـام       صادق؛ 
 4.  سیدحیدر      بیات، محقـق حـوزة علمیة قم؛
5 .  ابراهیم حاجیانی، جـامعه‌شناس و مدیر پژوهش‌های فرهنگی مرکز تحقیقات‌   استراتژیک‌؛
6. یونس‌نوربخش، استاد جامعه‌شناسی دانشگاه تهـران؛ 
7.  حمیدرضا    جلایی‌پور، استاد جـامعه‌شناسـی دانشگاه تهـران،
8.  صادق زیباکلام، استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران؛
9. مجتبی مقصودی، استاد علوم سیاسی دانشگاه آزاد؛
10.  احمد رضایی، استاد جامعه‌شناسی دانشگاه مازندران؛
 11.  سیدهاشم هدایتی، استاد بازنشستة مدیریت استراتژیک؛
12.     جـلال   جـلالی‌زاده، استاد فقه شافعـی دانشگاه تهران؛
13.  محمدعلی حیدری، پژوهشگر روابط بین‌الملل؛
14.  حسین گـودرزی، رییس مرکز پژوهش‌هـای اسلامی صدا     و    سیما؛
15.   فرامـرز تقی‌لو، استاد علوم سیاسی دانشگاه تبریز.

زارع کهنمویی در بخشی از مقدمه بلند خود می‌نویسد: «حقوق قوميت‌ها چون تاکنون همواره در وادي لاادري، ابهام و انکار بوده، جاي گفتگوهاي بسيار دارد. بايد درباره اين حقوق نخستين بشري بسيار نوشت و بسيار سخن گفت تا هراس جامعه ايراني که سال‌هاي سال بلندگوهـاي پان ‌ايرانيسم در گوشه گـوشه آن مشغول بودند، فرو بريزد. براي تحقق حقوق قوميت‌ها، تنها يک راه وجود دارد: گفتگو. بايد براي اينکه انسان ايراني کمتر رنج بکشد، گفتگو کنيم. بايد براي اينکه ايران را همچنان «ايران» نگه داريم، گفتگو کنيم، بايد براي تحقق حقوق حقه قوميت ها گفتگو کنيم. تنها راه نيل به آرامش پایا و توسعه پايدار، تحقق گونه‌هاي مختلف حقوق انسان ايراني اعم از ترک و فـارس و عرب و بلوچ و لـر و کرد و ترکمن و قشقايي و... است. حقوق قوميت‌ها، نخستين نتِ سمفوني آرامش‌بخش ايران است. بدون پذيرش و تحقق حقوق فردی و جمعي قوميت‌ها، انديشيدن براي توسعه، بيهوده‌ترين کار ممکن است.

«اصغر زارع کهنمویی»، روزنامه‌نگار و پژوهشگر تابستان 58 در روستای کهنمو متولد و بهمن 85 از دانشگاه تهران در رشته تاریخ ‌و تمدن ملل اسلامی فارغ‌التحصیل شده است. نخستین کتاب زارع کهنمویی خرداد 92 با عنوانِ «انقلاب اخلاقی، راهی به رهایی» با مقدمه سیدحسن خمینی منتشر شد. افزون بر «برابری و رفع تبعیض»، اثری دیگری از او با عنوان «پایان تک‌زبانی» به‌زودی منتشر می‌شود. اخیرا هیئت نظارت بر مطبوعات، پروانه انتشار ماهنامه «دیگری» را به صاحب‌امتیازی اصغر زارع کهنمویی صادر کرده است.

«برابری و رفع تبعیض» آبان 94 در 380 صفحه، شمارگان 500 نسخه و بهای 20 هزار تومان توسط انتشارات موغام منتشر شده و در کتابفروشی‌های معتبرِ تهران، تبریز و برخی شهرهای بزرگ در دسترس مخاطبان است.

ایبنا

دسته بندی حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top