لایحه بودجه با تاخیر 15 روزه به مجلس تقدیم می‌شود

افزایش 13درصدی حقوق کارمندان در بودجه ۹۵

وکیل ملت: همزمانی تدوین لوایح برنامه ششم توسعه و بودجه ۹۵ کشور موجب شده، با توجه به تاکید رئیس جمهور برای ارائه همزمان این دو لایحه، احتمالا هفته آینده به مجلس تقدیم می‌شود.

تاریخ انتشار: 14آذر1394|13:53

 افزایش 13درصدی حقوق کارمندان  در بودجه ۹۵
| کد خبر: 64356

دولت طبق قانون آیین‌نامه داخلی مجلس موظف است تا 15 آذر ماه هر سال لایحه بودجه کشور را به مجلس ارائه دهد. امسال به‌دلیل پایان اجرای برنامه 5 ساله پنجم توسعه کشور، تنظیم و تدوین لایحه برنامه ششم با لایحه بودجه سال 95، هم زمان شده است.

طبق قاعده، برنامه ششم باید زودتر از لایحه بودجه سالانه تایید و تصویب شود تا هدف‌گیری بودجه بر مبنای آن انجام شود، اما مسئولان معتقدند، به دلیل ابلاغ دیرهنگام سیاست‌های کلی برنامه ششم دولت زمان بیشتری برای تدوین برنامه نیاز دارد با این وجود اظهارات مسئولان حکایت از ارائه همزمان این دو لایحه به مجلس دارد.

* تاکید رئیس جمهور برای ارائه همزمان لایحه بودجه 95 و برنامه ششم

با این وجود طبق آخرین اخبار بنا به تأکید رئیس‌جمهور ،‌قرار است لایحه برنامه ششم و بودجه 95 کل کشور هم‌زمان به مجلس ارائه شود.

فردا یکشنبه زمان ارائه لایحه بودجه 95 به مجلس است، برخی اخبار نشان می‌دهد، به‌دلیل بررسی این دو لایحه در هیأت دولت، تقدیم آن به مجلس با تأخیر روبه‌رو بوده و گمانه‌زنی‌ متفاوتی در این زمینه وجود دارد.

* لوایح بودجه 95 و برنامه ششم هفته آینده در مجلس

پیش‌بینی می‌شود حداکثر با یک هفته تاخیر پس از تعطیلات پایان هفته جاری، این دو لایحه از سوی دولت به مجلس برود.

* برنامه ششم با 50 تبصره به مجلس می‌رود

از موضوعات مربوط به این دو لایحه ابعاد و جزئیات مختلف آن بوده که نشان می‌دهد برنامه ششم توسعه به‌صورت یک ماده واحده و 50 تبصره مراحل پایانی بررسی و تصویب خود را طی می‌کند.

* سیاست‌های جمعیت و هدفمندی یارانه‌ها در برنامه

پیش از این رئیس سازمان بهره‌وری گفته بود مسائل مهمی هم‌چون افزایش حامل‌های انرژی، فاینانس‌ها، معافیت‌های مالیاتی و سیاست‌های کلی برنامه ششم به همراه سیاست‌های جمعیتی در این لایحه گنجانده خواهد شد.

* نفت تک نرخی در لایحه بودجه 95

همچنین از موضوعات مهم راجع‌ به بودجه سال آینده می‌توان به شاخص‌ها و متغیرهای درآمدی اشاره کرد، مهم‌ترین متغیر قیمت نفت بوده که در حال حاضر طبق اخبار و نوسانات قیمتی روند کاهنده دارد.

به نظر می‌رسد برخلاف سالهای گذشته که دولت از سناریوهای مختلف برای قیمت نفت در بودجه استفاده می‌کرد، دولت در لایحه بودجه ، قیمت تک نرخی پیشنهاد خواهند داد.

* نفت 40 تا 45 دلاری در بودجه

در حال حاضر قیمت نفت ایران در بازارهای جهانی حدود 38 دلار به فروش می‌رسد؛ با این حال زمزمه قمیت 40 تا 45 دلاری در لایحه بودجه 95 متصور است.

پیش از این سخنگوی دولت و رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور گفته بود؛ منابع عمومی بودجه 214 هزار میلیارد تومان، میزان افزایش حقوق کارمندان 10 درصد، بودجه عمرانی 41 هزار میلیارد تومان و عیدی کارمندان 750 هزار تومان، در لایحه بودجه 95 پیش‌بینی شده است.

* افزایش 13 درصدی حقوق کارمندان در سال 95

گمانه‌زنی‌ها و شنیده‌ها نشان می‌دهد در آخرین تغییرات اعمال‌شده، منابع عمومی از رقم گفته‌شده افزایش داشته و با توجه به پیش‌بینی تورم 13 تا 15 درصدی در سال آینده، به احتمال زیاد میزان افزایش حقوق کارمندان نیز حدود 13 درصد خواهد بود.

کارشناسان بودجه معتقدند، افزایش یک واحد درصد به حقوق کارمندان، هزار و 200 تا هزار و 300 میلیارد تومان برای دولت بار مالی جدید به همراه دارد، بنابراین با این فرض قطعاً منابع عمومی بودجه بیش از پیش‌بینی اولیه سخنگوی دولت خواهد بود.

لایحه بودجه با تاخیر 15 روزه به مجلس تقدیم می‌شود

سخنگوی کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی گفت: لایحه بودجه 95 به پانزدهم آذر نمی‌رسد و روند تصویب بودجه در دولت تا پایان آذرماه طول می‌کشد.

غلامرضا کاتب اظهار داشت: با توجه به تاکید مجلس مبنی بر ارائه هرچه زودتر برنامه ششم توسعه به مجلس شورای اسلامی به طور حتم لایحه بودجه سال 1395 کل کشور تا زمان مقرر آن یعنی پانزدهم آذر تقدیم مجلس نمی‌شود.

وی ادامه داد: دلیل اصلی تاخیر دولت در ارسال بودجه سال 95 این است که دولت هم لایحه برنامه ششم توسعه و هم بودجه 95 را هم‌زمان به مجلس تقدیم کند و با توجه به اینکه هنوز بودجه در هیئت دولت به تصویب نرسیده است بودجه سال آینده کل کشور پایان آذر ماه و با تاخیری چند روزه به مجلس شورای اسلامی ارائه خواهد شد.

سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه پیش بینی‌ می‌شود برنامه ششم توسعه و بودجه سال 95 تا پایان آذر ماه در دولت تصویب می‌شود عنوان کرد: مجلس شورای اسلامی آماده است بلافاصله پس از ارائه لایحه برنامه ششم توسعه روند بررسی و تصویب آن را به سرعت انجام دهد.

کاتب خاطرنشان کرد: نمایندگان مجلس شورای اسلامی پس از تقدیم لایحه بودجه کل کشور از سوی دولت نیز به سرعت بررسی آن را آغاز می‌کنند.

 

 

دسته بندی خبر روز ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top