تاریخ انتشار: 14آذر1394|19:05

| کد خبر: 64535

رفاه سوخته

وکیل ملت: سيدمهدي بركچيان استاد اقتصاد دانشگاه شريف در گفت و گويي با هفته نامه تجارت فردا از اصطلاح جالبي تحت عنوان "رفاه سوخته" استفاده كرده است. بر اين اساس، اگر در يك برش تاريخي از اقتصاد يك كشور، شاهد درجا زدن "توليد ناخالص داخلي سرانه" يا همان درآمد سرانه باشيم مي توان از "رفاه سوخته" سخن گفت.

بررسي آمار رسمي نشان مي دهد يكي از دوره هايي كه در آن با رفاه سوخته مواجه هستيم دوره سالهاي ١٣٨٨ تا ١٣٩٢ است. توليد ناخالص داخلي در انتهاي سال ١٣٨٨ معادل ١٩٤/٣هزار ميليارد تومان (با قيمتهاي سال ١٣٨٣) بود كه اگرچه در سال هاي ٨٩ و ٩٠ با رشد مثبت مواجه شد اما با دو رشد منفي در سال هاي ٩١ و ٩٢ نهايتا به ١٩٧/٣هزار ميليارد تومان رسيد.

با توجه به اينكه جمعيت كشور در سال ١٣٨٨ معادل ٧٣/٦ ميليون نفر و در سال ١٣٩٢ معادل ٧٦/٩ ميليون نفر بوده است درآمد سرانه ايرانيان (توليد ناخالص داخلي تقسيم بر جمعيت) در انتهاي سال ١٣٩٢ از انتهاي سال ١٣٨٨ كمتر شد و به همين دليل، مي توان از رفاه سوخته در اين دوره سخن گفت. چرا كه متوسط درآمد سالانه ايرانيان بر اساس اين آمار در سال ١٣٨٨ معادل دوميليون و ٦٤٠هزار تومان (با قدرت خريد سال ١٣٨٣) بوده است كه در سال ١٣٩٢ به دوميليون و ٥٧٠هزار تومان تنزل كرده است؛ در حالي كه اگر به چشم انداز ٢٠ساله عمل مي شد بايد به سه ميليون و ٤٤٠ هزار تومان افزايش مي يافت.

دسته بندی خبر روز , فضای مجازی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top