هجدهمین جلسه رسیدگی به پرونده متهمان نفتی

متهم ردیف دوم: تمام سلول‌های بدنم متعلق به نظام است

وکیل ملت: هجدهمین جلسه رسیدگی به پرونده متهمان نفتی دقایقی قبل در شعبه 15 دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد.

تاریخ انتشار: 15آذر1394|13:59

متهم ردیف دوم: تمام سلول‌های بدنم متعلق به نظام است
| کد خبر: 65043

بابک زنجانی متهم ردیف اول پرونده موسوم به فساد نفتی همانند جلسات گذشته با تدابیر امنیتی وارد دادگاه شد.

قاضی صلواتی از «م.ش» متهم ردیف دوم پرونده خواست تا با حضور در جایگاه به دفاع از خود بپردازد.

قاضی صلواتی با اشاره به اتهامات متهم ردیف دوم پرسید که آیا اتهامات خود را قبول دارید؟متهم پاسخ داد: خیر، در کمال ناباوری و سینه‌ای آکنده از غصه نه‌تنها اتهاماتی که شما آن را عنوان کردید رد می‌کنم، بلکه خود را از این اتهامات کاملا مبرا می‌دانم و بر بی‌گناهی‌ام اصرار دارم.وی افزود: امروز من را به اخلال در نظام اقتصادی و افساد فی‌الارض متهم کرده‌اند، در حالی که تمامی سلول‌های بدنم متعلق به این نظام است.

 

متهم ردیف دوم با اشاره به صحبت‌های نماینده دادستان در جلسه گذشته گفت: نماینده مدعی‌العموم گفتند 95 درصد کارهای کارشناسی و تحقیقات پرونده توسط شخص بازپرس انجام شده و تنها از 5 درصد ظرفیت سایر کارشناسان استفاده شده است.

وی ادامه داد: هرچند بازپرس محترم پرونده در ایامی که بازداشت بودم با من با کمال احترام برخورد کردند، اما با توجه به اینکه این پرونده دارای ابعاد ملی است، چطور می‌شود بدون بهره گرفتن از کارشناسان تهیه شده باشد.

متهم ردیف دوم پرونده موسوم به فساد نفتی در ادامه به نمونه‌ای از تناقضات موجود در پرونده اشاره کرد.وی خاطرنشان کرد: در جلسات ارائه دفاعیات آقای زنجانی و وکیل وی حضور نداشتم اما با تشخیص دادگاه در دو جلسه دادگاه حاضر شدم. آقای زنجانی در دفاعیات خود به مسئولیت فردی خود اذعان کرد و وکیل ایشان نیز به مسئولیت موکلش در انجام امور اشاره کردند؛ لذا نمی‌دانم به چه جهت شریک جرم شناخته شدم در حالی که نه امضاء داشتم و نه سهام.

 

وی ادامه داد: بابک زنجانی را در امور اقتصادی همواره فردی بسیار باهوش می‌دانم و هیچ‌گاه در عملیات بانکی وی دخالت نمی‌کردم؛ زیرا او فردی بسیار متمرکز بود و به هیچ یک از کارمندان خود توضیحاتی ارائه نمی‌کرد.

متهم ردیف دوم پرونده موسوم به فساد نفتی با بیان اینکه اتهامات موجود در کیفرخواست بر اساس مهندسی معکوس بنا شده است، گفت: امروز آب از سر ما گذشته و آبروی‌مان ریخته شده است. همه سرمایه‌ام که همان آبرویم بود از دست رفته و مفسد قلمداد شده‌ام. آقای «س.ج» مسئول موقت شرکت اچ‌کی تا قبل از دستگیری‌اش من را فردی درستکار می‌نامید اما بعد از دستگیری گفتند تمام محمولات به صورت مستقیم و غیرمستقیم به من داده شده است.

متهم ردیف دوم ادامه داد: مسئول اصلی تشکیل پرونده «س.ج» است که جزء همکاران اصلی بابک زنجانی در هلدینگ سورینت بوده و با تهیه اسناد ناشیانه من را در این مهلکه بزرگ قرار داده‌اند. پذیرش هر ادعایی نیازمند سند محکم در محکمه قضایی است لذا این اسناد تشکیل شده‌اند و این افراد با چنین اظهاراتی آوار بزرگی را بر سر من ریختند که اگر یکی از این اتهامات که به من وارد شده به فردی بچسبد خود و طایفه‌اش تا ده پشت بدبخت می‌شوند.

 

متهم ردیف دوم پرونده موسوم به فساد نفتی با بیان اینکه اولین اصل راستی‌آزمایی پیگیری حساب‌های مبدأ، مقصد و پرینت حساب‌های بانکی طرفین است، گفت: در زمان بازجویی‌ها بازپرس گفت اسنادی وجود دارد که بابک زنجانی 59 میلیون دلار برای هواپیما، کشتی و غیره به من پرداخت کرده که من نسبت به آن شدیداً اعتراض کردم و از آنها خواستم تا اجازه دهند اسناد و مدارک آن را ببینم اما تا امروز هیچ سند، مدرک و پرینتی در این رابطه به من داده نشده است.

وی گفت: در این پرونده بزرگنمایی شده و به پرداخت 40 میلیارد دلاری من اشاره شده که این مبلغ 20 برابر کل مبلغ دعوا است. بزرگنمایی و اغراق دور از اصول اعتدال است و حضرت علی (ع) نیز در همین راستا فرموده‌اند بزرگنمایی حق را با باطل عوض می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: هزینه‌های فرصت سرمایه در اقتصاد کلان زمانی مفهوم عملیاتی پیدا می‌کند که در شرایط آزاد اقتصادی باشیم. در سال‌های تحریم فروش نفت از 4.2 میلیون بشکه در روز به 700 هزار بشکه در روز رسید و به قول وزیر امور خارجه اگر برجام به امضا نمی‌رسید فروش نفت به صفر نیز می‌رسید، اما آقایان در بانک مرکزی به این موضوع توجه نکردند که امکان رشد در آن زمان وجود نداشت و تورم و رکود در آن زمان حکمفرما بود.

 

وی افزود: زمانی که نمی‌توانیم پول خریدهای اولیه کشور را منتقل کنیم و نفت را به فروش برسانیم و صدها بشکه روی آب شناور شده بودند و حمل‌ونقل نفت و تجارت خارجی از کار افتاده بود، چگونه می‌توان از حق انتخاب اقتصادی صحبت کرد؟ ما در دانشگاه lac لندن هرچه تلاش کردیم نتوانستیم این موارد را به صورت کمی بیان کنیم.

قاضی صلواتی رییس شعبه 15 دادگاه انقلاب، ادامه جلسه رسیدگی را به فردا (دوشنبه) موکول کرد.

 

سه جلسه نخست رسیدگی به این پرونده به قرائت کیفرخواست متمهین توسط نماینده مدعی‌العموم اختصاص یافت. پس از پایان قرائت کیفرخواست متهمان، رسول کوهپایه‌زاده وکیل‌مدافع بابک زنجانی درخواست استمهال‌ خود را برای اتمام مطالعه پرونده به رییس دادگاه تقدیم کرد و قاضی صلواتی با این درخواست موافقت کرد.

دفاعیات 200 صفحه‌ای بابک زنجانی، جلسات چهارم تا هفتم و دهم تا سیزدهم را به خود اختصاص داد. در جلسه هشتم دادگاه، وکیل مدافع شرکت HK به قرائت شکایت موکل خود پرداخت و جلسه نهم نیز وکیل مدافع بانک مسکن شکایت این بانک را مطرح کرد.

پس از پایان یافتن دفاعیات بابک زنجانی در جلسه سیزدهم، رسول کوهپایه زاده وکیل‌مدافع وی تا جلسه هفدهم دفاعیات خود را مطرح کرد.

دسته بندی حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top