هنوز دیه 2 دانش‌آموز فوت‌شده در حادثه شین‌آباد پرداخت نشده است

وکیل ملت: وکیل دانش‌آموزان شین‌آبادی گفت: هنوز علی‌رغم پیگیری‌های فراوان، دیه دو دانش‌آموز فوت‌شده در حادثه شین‌آباد به نام «سیران یگانه» و «ساریا رسول‌زاده» پرداخت نشده است.

تاریخ انتشار: 15آذر1394|16:10

هنوز دیه 2 دانش‌آموز فوت‌شده در حادثه شین‌آباد پرداخت نشده است
| کد خبر: 65159

حسین احمدی‌نیاز وکیل دانش‌آموزان شین‌آبادی در خصوص آخرین وضعیت دانش‌آموزان شین‌آبادی اظهار داشت: هنوز علی‌رغم پیگیری‌های فراوان، دیه 2 دانش‌آموز فوت‌شده در حادثه شین‌آباد به نام «سیران یگانه» و «ساریا رسول‌زاده» پرداخت نشده است.

وی ادامه داد: متأسفانه صندوق تأمین خسارت و بیمه ایران تاکنون از پرداخت خسارت شانه خالی کرده است.

احمدی‌نیاز افزود: دانش‌آموزان شین‌آباد 28 نفر بودند که 2 نفر فوت شدند و 26 نفر باقی ماندند، از این تعداد 18 نفر نصف دیه را گرفتند و رضایت دادند که برداشت غلط از قانون بود.

وکیل دانش‌آموزان شین‌آبادی اضافه کرد: قانون مجازات اسلامی دو بحث دارد و دختران حادثه شین‌آباد نیز دو بحث داشتند؛ اول اینکه طبق تبصره ماده 560 قانون مجازات اسلامی،‌ هر گاه دیه زن مازاد به ثلث دیه مرد باشد، دیه تنصیف و نصف می‌شود.

وی یادآور شد: در تبصره ذیل ماده 560 قانون‌گذار راهکار منطقی را پیش‌بینی کرده و گفته است این تنصیفی که اینجا برداشتیم، باید صندوق تأمین خسارت بپردازد، یعنی از این دست گرفتیم و از آن دست باید بدهند.

احمدی‌نیاز گفت: به‌دلیل اینکه دختران شین‌آباد به خاطر آتش‌سوزی صورت و بدنشان سوخت، این‌ها مشمول ارش می‌شوند.

وکیل دانش‌آموزان شین‌آبادی تصریح کرد: ارش شکل ظاهری بدن است که مورد اصابت قرار گرفته و یک مقوله جداست که شرع و قانونگذار تأیید کرده است و در اختیار قاضی است که با گواهی پزشکی و قانونی قابلیت پرداخت دارد.

وی افزود: ارش دانش‌آموزان همان شکل ظاهر آنها و آلامی است که بر صورت آنها ایجاد شده را دربرمی‌گیرد و ارش هم به میزان دیه و نیز مازاد می‌تواند باشد و ماده 562 قانون مجازات اسلامی اعلام می‌کند که در ارش تفاوتی میان زن و مرد نیست و باید یکسان پرداخت شود.

احمدی‌نیاز اضافه کرد: متأسفانه شرکت‌های بیمه در آن زمان آن را نصف کرده بودند، خانواده 18 دانش‌آموز مراجعه می‌کنند و به نوعی از آنها رضایت‌نامه رسمی می‌گیرند که دیه خود را بگیرید و رضایت بدهید.

وکیل دانش‌آموزان شین‌آبادی بیان داشت: 8 نفر از آنها باقی ماندند که بنده وکالت آنها را برعهده گرفتم و توانستیم با پافشاری و استدلال، دیه کامل و ارش آنها را بگیریم، اما در خلال این مباحث تصویب شد دیه دو دختری که فوت شده‌اند، کامل به اولیای دم آنها پرداخت شود.

وی افزود: اما علی‌رغم تصویب و تأیید، متأسفانه تاکنون این دیه پرداخت نشده است و 3 سال می‌گذرد، حال چرا این امری که حق شرعی و قانونی والدین این دو دانش‌آموز به نام ساریا رسول‌زاده و سیران یگانه است، پرداخت نمی‌شود.

احمدی‌نیاز اضافه کرد: دیه برای 8 نفر پرداخت شد و مابقی در گذشته به دلیل اینکه رضایت‌نامه رسمی داده بودند برای آنها پرداخت نشد،یکی از همکاران نیز در ارومیه اقامه دعوی کرد و دادگاه بدوی رأی صادر کرد، اما دادگاه تجدید نظر دال بر ابطال آن رضایت نامه، متأسفانه قبول نکرد و این چیزی است که به بنده گزارش دادند.

وکیل دانش‌آموزان شین‌آبادی خاطرنشان کرد: سال گذشته دوره وکالت بنده تمام شد و بنده فقط هنوز وکیل اولیای دم 2 دانش‌آموز به نام ساریا رسول‌زاده و سیران یگانه برای دریافت دیه آنها هستم، اما بقیه خانواده‌ها به‌دلیل اینکه موضوع وکالت منتفی شد، دیگر وکیل آنها نیستم.

دسته بندی حقوق جزا , خبر روز ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top