عبد‌الصمد‌ خرمشاهي، وكيل د‌اد‌گستري در گفت و گو با « وكيل ملت»:

جرايم رايانه‌اي در قانون مجازات يكساني ندارد

وکیل ملت: با شیوع استفاده از رایانه، اینترنت و ابزارهای الکترونیکی مانند تلفن همراه، دستگاه‌های پرداخت و … در زندگی شخصی و روابط اداری، بزهکاری و تخلف در استفاده از این ابزارها نیز، واقعه ای اجتناب ناپذیر است. آنچه امروز تحت عنوان جرايم رایانه ای، جرایم اینترنتی و جرایم فضای سایبری نام برده می‌شود، مجموعه‌ای از همین تخلفات و بزهکاری هاست که از طریق رایانه و ابزارهای الکترونیکی یا موثر بر رایانه واقع می‌شود و مصادیق متعددی از آن نیز در ذهن ما نقش بسته است.

تاریخ انتشار: 16آذر1394|09:20

جرايم رايانه‌اي در قانون مجازات يكساني ندارد
| کد خبر: 65214

جرايم رایانه‌ای یکی از پیش‌رونده‌ترین جرايمی است که با سرعت زیاد در حال گسترش و بلای جان بشر امروز شده است. جهان امروز جهان علم و فناوری است و بی‌شک پیشرفت را نمی‌توان از آن جدا کرد. در خصوص تاریخ وقوع جرم رایانه ای در ایران هم  نمی توان وقوع آن‌را با سال ۱۳۴۱ که رایانه وارد ایران شد همزمان دانست. کار برد رایانه در سال‌های اولیه بسیار محدود بوده و در دهه ۵۰ و ۶۰ کم کم بر تعداد رایانه های موجود در ایران و همچنین وسعت برنامه های رایانه ای افزوده شد به دلیل عدم وجود قانون مدون و آمار دقیق از جرايم و سوء استفاده از رایانه نمی‌توان تاریخچه ای مشخص بیان كرد. براساس اطلاعات موجود اولین جرم اینترنتی در ایران در تاریخ ۲۶ خرداد ۱۳۷۸ به وقوع پیوست. که در آن یک کارگر چاپخانه و یک دانشجوی کامپیوتر در کرمان اقدام به جعل چک های تضمینی مسافرتی کردند و چون تفاوت و تمایز چندانی بین جرم کامپیوتری و جرم اینترنتی وجود ندارد، عمل آنها به عنوان جرم اینترنتی محسوب می شود.بعد از این بود که گروه های هکر جرم های دیگری را مرتکب می شدند، مواردی چون جعل اسکناس، اسناد و بلیطهای شرکت های اتوبوسرانی، جعل اسناد دولتی از قبیل گواهینامه، کارت پایان خدمت، مدرک تحصیلی و جعل چک های مسافرتی و عادی بخشی از این جرایم اینترنتی هستند.

عبد‌الصمد‌ خرمشاهي، وكيل د‌اد‌گستري در رابطه با جرايم رايانه‌اي به «وكيل ملت » گفت: جرایم اینترنتی و رایانه ای نوعی جرایم جدید است که طيف گسترده  افعال مجرمانه‌اي كه در اين  مفهوم جا دارد و ماهيت متغير  آن  ناشي از پيشرفت لحظه به لحظه فناوري اطلاعات و شيوه‌هاي  سو استفاده از آن است تا آنجا كه در جديدترين و جامع‌ترين  سند  بين‌المللي  در اين زمينه که در  (کنوانسيون جرايم  سايبر  2001 بوداپست) تعريفي از اين  جرايم  به عمل نيامده است.  به نظر می‌رسد کامل ترین  تعریف  این  باشد: «هر جرمي كه قانونگذار به صراحت رايانه را به منزله موضوع  يا وسيله  جرم جزو ركن  مادي  آن اعلام  كرده باشد، يا  عملا رايانه  به  منزله موضوع  يا وسيله  ارتكاب  يا وسيله  ذخيره يا  پردازش يا  انتقال دلايل جرم  در آن  نقش  داشته باشد»

 وي ادامه داد: این تعریف هم علاوه بر جرايم ذكر شده ، به لحاظ تامين بهتر اهداف تحقيق و تعقيب جرم با در نظر گرفتن قواعد خاص آيين دادرسي کيفري جرايمي را ‌كه دلايل آنها اطلاعات مربوطه در رايانه ذخيره شده‌اند نيز جزو جرايم رايانه‌اي دانسته است.

جرم رايانه‌اي مترادف جرم سايبري

اين وكيل دادگستري عنوان كرد: برخي از نويسندگان، جرم رايانه‌اي را مترادف جرم سايبري و آن دو را داراي دو معني و مفهوم  مي دانند. «در تعريف دیگر، جرم کامپيوتري جرایمی است که در فضاي سايبر رخ  مي دهد از اين نظر جرايمي مثل هرزه نگاري، افترا، آزار و اذيت و سوء استفاده از پست الکترونيکي و ساير جرايمي که در آنها کامپيوتر به عنوان ابزار و وسيله ارتکاب جرم به‌کار گرفته مي شود، در زمره جرم کامپيوتري قرار نمي‌گيرد. در تعريف دیگری از جرم کامپيوتري هر فعل و ترک فعلي که «در» يا «از طريق» يا «به کمک» اتصال به اينترنت، چه به طور مستقيم، يا به‌طور غیرمستقيم رخ مي‌دهد و توسط قانون ممنوع شده و براي آن مجازات در نظر گرفته شده است جرم کامپيوتري ناميده مي شود.

خرمشاهي خاطر نشان كرد: جرايم کامپيوتري را مي‌توان به سه دسته تقسيم بندی کرد:  دسته اول: جرايمي هستند که در آنها رايانه و تجهيزات جانبي آن موضوع جرم واقع مي شوند مانند سرقت، تخريب  و غيره.دسته  دوم: جرايمي هستند که در آنها کامپيوتر به عنوان ابزار  یا وسيله توسط مجرم براي ارتکاب جرم بکار گرفته مي شود.دسته سوم: جرايمي هستند که مي توان آنها را جرايم کامپيوتري محض ناميد. اين نوع از جرايم کاملا با جرايم کلاسيک تفاوت دارند و در دنياي مجازي به وقوع مي پيوندند. اما آثار آنها در دنياي واقعي ظاهر مي شود، مانند دسترسي غير مجاز به سيستم هاي کامپيوتري، سازمان همکاري و توسعه اقتصادي.

جزاي نقدي حبس براي جرايم يارانه‌اي

وي در رابطه جرم انگاري جرايم رايانه‌اي در قوانين توضيح داد: جرم رايانه‌اي يعني «سوء استفاده از کامپيوتر شامل هر رفتار غير قانوني غير اخلاقي يا غير مجاز مربوط به پردازش اتوماتيک و انتقال داده هاست» قانون جرایم رایانه ای مصوب 5 خرداد 1388 در 56 ماده به تصویب رسیده است که مطابق ماده 55 این قانون شماره 1 تا 54 این قانون به عنوان مواد 729 تا 782 قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات با عنوان فصل جرایم رایانه ای منظور شده است. با توجه به طیف جرایم رایانه ای در قانون كه شامل جرايم دسترسی غیرمجاز، جعل، جاسوسی، سرقت و کلاهبرداری رایانه ای، هتک حیثیت و نشر اکاذیب و ... است مجازات های یکسانی ندارد، اما به طور کلی شامل مجازات جزای نقدی و حبس است.

اين وكيل دادگستري در رابطه با اينكه اين جرايم در  چه دادگاهي قابل رسيدگي و تعقيب است؟ عنوان كرد:مجتمع قضایی شماره ۳۴، ویژه دعاوی اینترنتی است و هر زمان که فردی در حوزه اینترنت مشکلی داشته باشد، می‌تواند به شکل حضوری و یا به صورت رونوشت اعتراض خود را به صورت اینترنتی به آدرس shora@isp.ir اعلام کند.

اعمال مجازات تاثير بر كاهش جرم ندارد

خرمشاهي در پايان خاطر نشان كرد: در رابطه با اينكه براي جلوگيري از اين مسئله چه اقداماتي بايد صورت گيرد بايد گفت اصولا تجربه نشان داده است صرف اعمال مجازات ولو به‌نحو شدید نمی تواند تاثیر چندانی بر توقف یا کاهش جرايم داشته باشد به‌خصوص در اینگونه جرايم که شکل خاصی برای خود داشته و به شدت با تفکر و تربیت افراد مرتبط است. اینترنت نوعی ابزار در دست افراد است که می‌تواند درصورت بروز پاره ای مشکلات روحی وروانی و مسائل عاطفی  درشخصیت آنان تبدیل به وسیله جرم شود. درکنار سایر اقدامات تربیتی وتامینی  آموزش و فرهنگ سازی در جامعه از سوی متولیان فرهنگسازی نقش بسیار عمده ای در کاهش این جرايم می‌تواند داشته باشد. 

دسته بندی با وکلا , حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top