نجفی توانا/در طبیعت دفاع از حقوق موکل، حقوق شهروندی و حقوق اساسی نهفته است

وکیل ملت: رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز گفت: برخی در دنیای امروز برای بیان عقیده ازتوپ و تفنگ و مسلسل استفاده می کنند و به جای توجه به ارزش های انسانی به حذف طرف مقابل می اندیشند.

تاریخ انتشار: 16آذر1394|00:51

نجفی توانا/در طبیعت دفاع از حقوق موکل، حقوق شهروندی و حقوق اساسی نهفته است
| کد خبر: 65415

-شامگاه یکشنبه در نشستی با عنوان وکیل و نهی خشونت که به مناسبت ترور طاهر الچی رئیس کانون وکلای دیاربکرکشور ترکیه برگزارشد، اظهارکرد: متاسفانه گاهی بشرهرچه بستر تمدن را در ظاهر نشان می دهد در باطن به خوی حیوانیت بیشتر متمایل است، با این تفاوت که در خوی حیوانی نیز اصول حیوانی را زیر پا گذاشته و در حمله به همنوعان به هیچ همنوع و حجمی بسنده نمی کند.
به گفته وی، اگر ببری بخواهد حیوانی را شکار کند فقط به یک حیوان حمله کرده و او را شکار می کند و این یعنی خوی حیوانی برخی انسان ها از حیوان ها نیز بیشتر است.
این حقوقدان با بیان اینکه تنها ابزار یک وکیل دادگستری قلم و بیان اوست، تصریح کرد: حقوقدان مجبور است با سیاست در آمیزد و بستیزد چون این در طبیعت دفاع از حقوق موکل، حقوق شهروندی و حقوق اساسی نهفته است و در اینجا با سردمداران تضاد پیدا می کند.
نجفی توانا وکیل را طلایه دارعدالت قانونی و ایفاگر نقش مهم در عدالت قضائی خواند و ادامه داد: وکیل چاره ای جز پیمایش این مسیر در چارچوب قانون و با نگاه انسانی ندارد و درهمین راه ممکن است توسط سردمدارانی که منطق و استدلال ندارند مورد هجمه قرار بگیرد.
رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز با تاکید براینکه قربانیان خشونت امروز خشونت گران فردا، هستند خاطرنشان کرد: خشونت برآمده ازطبیعت حیوانی انسان است؛ پیشرفت صنعت مادی باعث افول ظرایف معنوی شده و هرچه صنعت بیشتر پیشرفت می کند ظرافت های اخلاقی بیشتر تضعیف می شود.
وی افزود: امروز برای منفعت فردی به گونه ای عمل می کنیم که گویا در دنیا جز خود من کس دیگری نیست.
این وکیل دادگستری خشونت را گاهی ناشی از انتقام دانست و ادامه داد: اینکه امروزهیچ گروه سیاسی تحمل گروه دیگر را ندارد و نگاه سلبی حاکم بر نگاه رقابتی شده است ناشی از همین انتقام است.
نجفی توانا اضافه کرد: وقتی بحث خشونت پیش می آید، نخست خشونت فیزیکی در اذهان تداعی می کند در حالی که اثرات خشونت های معنوی به مراتب ماندگارتر و بیشتر از خشونت فیزیکی است.
وی تصریح کرد: نتیجه محرومیت ها در دوران کودکی از هر حیث در سالهای بعد در رفتار انسان منعکس می شود یعنی زمانی که انسان بتواند امکان بروز خشونت را داشته باشد.
هرالچی متولد شهر «جزیره» در استان شرناخ بود که در چند سال اخیر ریاست کانون وکلای دیاربکر را برعهده داشت.
وی همزمان یکی از فعالان سرشناس حقوق بشر بود و در طی سال های گذشته وکالت شمار زیادی از قربانیان خشونت های دولتی و پرونده های فاعل مجهول را برعهده داشت.
فرماندار دیاربکر درگزارش رسمی خود با اشاره به خبر ناگورا مرگ رئیس کانون وکلای دیاربکرعنوان کرده بود: امروز ۲۸ نوامبر ۲۰۱۵ برابر با شنبه هفتم آذر ماه در ساعت ۱۱:۰۰ به وقت محلی آنکارا در حین مصاحبه مطبوعاتی رئیس کانون وکلای ترکیه و دیدار از آثار باستانی سور حملاتی به نیروهای امنیتی ترکیه صورت گرفته است که در این میان در اثر برخورد گلوله به طاهر الچی، نامبرده به همراه یک نیروی پلیس کشته شده اند.

دسته بندی حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top