موسی‌الرضا ثروتی با بیان اینکه در تبصره 20 قانون بودجه سال 94 تمام مراحل هدفمندی یارانه‌ها توضیح داده شده است، گفت: در این قانون نحوه تأمین منابع و نحوه صرف هزینه‎های دولت پیش بینی شده است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه با بیان اینکه تخلف دولت‎های دهم و یازدهم در اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها برای مجلس محرز است، اظهارداشت: این تخلف‎ها که در زمینه اجرای هدفمندسازی یارانه‌ها و ماده 206 این قانون صورت گرفته، به قوه قضائیه ارجاع شده است،

وی تاکید کرد: از قوه قضاییه درخواست داریم که رسیدگی به این تخلفات را در اولویت برنامه‎های خود قرار دهد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه عدم تخصیص درست منابع را از جمله تخلفات هدفمندی یارانه‎ها تصریح کرد: دولت به جای اینکه مبلغ به دست آمده از حذف 6 میلیون یارانه بگیر را صرف مشکلاتی همچون بیکاری، مسکن و تولید کند، آن را صرف کسری بودجه یارانه‎ها می‎کند و در این زمینه به تأمین منابع مالی یارانه اکتفا می‎کند.

ثروتی با اشاره به اینکه طبق قانون دولت ملزم به صرف 20 درصد از منابع هدفمندی یارانه‌ها در تولید شده است، گفت: دولت علاوه بر اینکه در زمینه تولید اقدامی صورت نداد، از این منابع برای بهبود بازار مسکن نیز استفاده نکرد.

ثروتی به کاهش بودجه‎های عمرانی اشاره کرد و گفت: طبق قانون قرار بر این بود که 9 هزار میلیارد تومان برای هزینه‌های عمرانی در نظر گرفته شود، ولی این تخصیص هنوز صورت نگرفته است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه با بیان اینکه باید حداقل 25 هزار میلیارد تومان به کار عمرانی تخصیص داده می‌شد، گفت: دولت هنوز در این زمینه اقدامی نکرده است و هزینه این بخش را به یارانه داده است.

نماینده بجنورد اضافه کرد: قرار بود از ابتدای فروردین‌ امسال مشکل کسانی که نتوانستند برای دریافت یارانه ثبت‌نام کنند حل شود، ولی دولت تاکنون اقدامی در این باره انجام نداده است.

وی با بیان اینکه دولت مکانیزم تخصیص را تغییر می‌دهد، اظهار داشت: ما در قانون آورده‌ایم که همه مسائل یکسان تخصیص داده شود، یعنی طبق درآمد موجود، بودجه لازم به بخش‌های مختلف داده شود، ولی دولت بودجه بخشی چون عمران را برداشته و صرف تامین یارانه‌ها می‌کند.

ثروتی افزود: درآمدهای بخش‌های مختلف در قانون بودجه پیش‌بینی شده است، اما دولت به جای اینکه این درآمدها را در جای خودش هزینه کند، صرف تامین منابع مالی دیگر بخش‌ها چون یارانه می‌کند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه با بیان اینکه دولت‌ها در مقابل قوانین مصوب شده سلیقه‌ای عمل می‌کنند، اظهار داشت: در تبصره 20 قانون بودجه 94، منابع درآمدی و هزینه‌های دولت تعیین شده است، ولی دولت‌ها سلیقه‌ای عمل می‌کنند و طبق تشخیص خودشان هم قانون وضع می‌کنند و هم اجرا می‌کنند.

ثروتی با تاکید بر اینکه با این روش دیگر لزومی به وجود مجلس نیست خاطرنشان کرد: دولت‌ها به قوانین مصوب مجلس پایبند نیستند و روال نباید به گونه‌ای باشد که تا تذکری به رئیس جمهور داده می‌شود و یا وزیری استیضاح می‌شود، فوری سر و صدا شود که مجلس، دولت را تحت فشار قرار می‌دهد، یا میان این دو قوه، همدلی وجود ندارد.

دسته بندی حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است

جدید ترین اخبار

Top