امير سبزي نماينده ديده‌بان حقوق حيوانات در گفت‌‌وگو با «وكيل ملت» مطرح كرد:

مازندران پایان پرواز پرندگان است/هيچ کس برای نجات میهمانان كاري نمی کند

وکیل ملت: هرساله با آغاز فصل سرما غازهاي خاکستری مهاجر خسته و گرسنه به منطقه فريدون‌كنار و سرخرود وارد مي‌شوند تا بتوانند در اين منطقه دو سه ماهي را در آرامش روزگار بگذرانند.

تاریخ انتشار: 17آذر1394|10:07

مازندران پایان پرواز پرندگان است/هيچ کس برای نجات میهمانان كاري نمی کند
| کد خبر: 65955

پرندگان بی پناهی که برای بقای نسل خود از یخبندان فرار کرده بودند و كيلومترها راه را به دنبال غذا به سمت مازندران پرواز مي‌كنند غافل از اینکه مازندران نقطه پایان پروازشان خواهد بود. عده‌اي سودجو كه فقط به دنبال منافع خود هستند با دام‌هاي هوايي يا تورهای غیرقانونی اين پرندگان را شكار مي‌كنند. نكته مهم اين است كه اين شكار  به صورت علني انجام مي‌شود و هيچ مرجعي نيز با اين قتل عام برخورد نمي‌كند و قانون‌شکنان را به مجازات نمي‌رساند.  غازهاي به دام افتاده برای نجات خود و جفتشان تلاش زیادی می‌کند. تقلای غاز وحشت زده در لابلای طناب‌های ضخیم تورهای ویژه منجر به زخمی شدن و عذاب حیوان می‌‌شود. سپس صیادان برای مقابله با مقاومت غاز بال‌هایش را می‌شکنند. نهایتا سر غازها یکی یکی (جلوی یکدیگر) بریده می‌شود.  اما اين سوال مطرح است چرا با وجود اينكه سال‌هاست اين شكار غيرمجاز در منطقه فريدون‌كنار انجام مي‌شود ولي برخوردي با متخلفان صورت نمي‌گيرد؟ چه مرجعي بايد با اين شكارچيان غيرمجاز برخورد كند؟ «وكيل ملت»گفت‌وگويي با امير سبزي نماينده ديده‌بان حقوق حيوانات انجام داده است كه از نظرتان مي‌گذرد.

امير سبزي نماينده ديده‌بان حقوق حيوانات، در مورد معضل شكار پرندگان مهاجر در منطقه فريدون‌كنار گفت: سال‌هاست پرندگان مهاجر به اين منطقه مهاجرت مي‌كنند و توسط شكارچيان غيرمجاز شكار مي‌شوند و به صورت زنده يا كشته شده روانه بازارها مي‌شوند.البته بايد گفت متولي برخورد با اين معضل سازمان حفاظت از محيط زيست است به دوعلت، اولا منطقه فريدون‌كنار و سرخرود پناهگاه حيات وحش است و جز مناطق 4 گانه حفاظتي به حساب مي‌آيد و متولي صددر صدي آن نيز سازمان حفاظت از محيط زيست است. ثانيا كليه بحث شكار و صيد در حيات وحش مرتبط با سازمان حفاظت از محيط زيست است.

اقدامات خاصي در منطقه صورت نگرفته است

اين نماينده ديده‌بان حقوق حيوانات با بيان اينكه سازمان حفاظت از محيط زيست بايد سال‌ها پيش  اقداماتي در اين زمينه انجام مي‌داد خاطرنشان كرد: پس از انقلاب معضل شكار غيرمجاز پرندگان مهاجر از دوما (کهن ترین روش شکار پرندگان مهاجر در تالاب بین المللی فریدونکنار مازندران صورت می گیرد).به تورهاي هوايي رسيده است و كماكان شكار اين پرندگان كه به اين منطقه پناه مي‌آورند، ادامه دارد.اما آنچه مهم است اين است كه با وجود اينكه سال‌ها در منطقه فريدون‌كنار و سرخرود شكار پرندگان مهاجر انجام مي‌شود اما تا به حال اقدامات خاصي در اين منطقه  صورت نگرفته است.

وي با اشاره به مافيايي كه در اين منطقه وجود دارد خاطرنشان كرد:  سال گذشته 70 تن از نيروهاي مسلح گارد حفاظت محيط زيست وارد منطقه شدند و با تقابلي كه از طريق افراد محلي صورت گرفت كار به نتيجه نرسيد.اما آنچه مهم است اينكه در اين هنگام دادستاني استان و نيروي انتظامي و... در اين چنين ماجرايي خود را كنار مي كشند و معمولا به همين دليل كار به نتيجه نمي‌رسد.

سبزي در پاسخ به اين سوال كه اقدامات سازمان حفاظت تا چه اندازه موثر بوده است توضيح داد:  اگر به دنبال نتيجه باشيم بايد گفت هيچ كاري صورت نگرفته، به عبارت ديگر بايد گفت سازمان حفاظت از محيط زيست در اين راستا اقدامات پراكنده‌اي انجام داده است كه كافي نبوده براي مثال سال گذشته همكاري نيروهاي مسلح  هم نتيجه‌اي نداشت.

همدستي برخي از محيط‌بانان با شكارچيان غيرمجاز

اين نماينده حقوق حيوانات در مورد نقش محيط‌بانان در اين منطقه گفت: سال گذشته چند تن از محيط‌بانان منطقه به دليل همكاري با شكارچيان جابجا شدند. اما مساله مهم در اين منطقه اين است كه اهالي اين مناطق به صورت سببي و نسبي باهم در ارتباط هستند به همين لحاظ محيط‌باني هم كه قبلا در منطقه بود از بستگان دامگاه‌داران بود و خودش نيز از سرمايه‌گذاران در اين رابطه بود. در اين منطقه، افراد زمين دامگاه‌داران را اجاره مي‌كنند و دامگاه‌داري در اين مناطق  نوعي شغل محسوب مي‌شود و محيط‌باني كه سال گذشته در اين منطقه بود از روابط خود سواستفاده مي‌كرد كه خوشبختانه اين محيط‌بان جابجا شد اما كماكان وضع به همان منوال است زيرا اهالي منطقه مذكور افراد  غريبه را هم ميان خودشان راه نمي‌دهند. تا آنجا كه بنده اطلاع دارم برخورد ديگري با اين گونه از ظابطان صوت نمي‌گيرد.

وي در ادامه به معضلي بازارهاي علني فروش پرندگان شكار شده اشاره كرد وخاطرنشان كرد: معضل ديگر اينكه ما وجود بازارهاي علني در اين مناطق است. ما در حال حاضر براي تخلفاتي مانند مواد مخدر كه خريد و فروش و قاچاق آن جرم محسوب مي‌شود و هيچ بازار رسمي و علني براي آن وجود ندارد. اما ما در منطقه فريدون‌كنار بازار علني فروش پرندگان مهاجر را داريم. به عبارت ديگر كنار خيابان‌ها اين پرنده‌ها زنده يا كشته شده به فروش مي‌رسند اين بازار توجيه شده و از آن حمايت هم صورت مي‌گيرد هرچند به لحاظ قانوني توجيهي ندارد .

سيستم قضايي و نيرو‌هاي مسلح بايد وارد شوند

سبزي ادامه داد: بدون شك دادستان  و حتي نيروهاي مسلح بايد درگير قضيه شوند. زيرا مقابله با شكارچيان غيرمجاز از توان گارد و سازمان محيط زيست خارج است. چندين و چند سال تقابل ميان مردم محلي و گارد و سازمان محيط زيست نشان داده كه نيروي جامعه محلي و ارتباطات سياسي كه در منطقه وجود دارد بالاتر از توان گارد است پس بدين لحاظ بايد نيروهاي مسلح و سيستم قضايي مستقيما به اين قضيه ورود كنند. هرچند برخورد قضايي كافي نيست. زيرا منطقه بايد امن سازي شود تا تقابل كنترل شود در غير اين‌صورت با واكنش جدي‌تري مواجه مي‌شويم  كه مي‌تواند براي حيات وحش تبعاتي داشته باشد. يكي از اقدامات فوري و فوتي اين است كه قضيه را از لحاظ امنيتي و تامين امنيت خارج كنند و برخورد جدي با متخلفان صورت گيرد كه طي اين سال‌ها صورت نگرفته است. هرسال با آغاز فصل شكار سازمان اعلام مي‌كند اين‌گونه شكار را كنترل مي‌كند پروانه شكار صادر شود اما متاسفانه هيچ نتيجه‌اي ندارد. 

دسته بندی حقوق اجتماعی , حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top