وزیر خارجه ترکیه:سیاستهای فرقه ای ایران خطری برای منطقه است

وکیل ملت: مولود چاووش اوغلو گفت که پوتین دفعات گذتشه به خاطر نقض حریم هوایی ترکیه، عذرخواهی کرده بود.

تاریخ انتشار: 16آذر1394|18:00

وزیر خارجه ترکیه:سیاستهای فرقه ای ایران خطری برای منطقه است
| کد خبر: 65976

وزیر خارجه ترکیه  در گفتگو با کانال 24 ترکیه در خصوص سرنگونی هواپیمای روسی گفت : این جنگنده مرزهای ما را نقض کرده بود. پیش تر نیز سه بار مرزهای ترکیه را نقض کرده بودند. به خاطر موارد قبلی ، خود پوتین به عنوان عذرخواهی اعلام کرد که اشتباه شده است. آنها حقوق بین الملل و حریم هوایی ما را نقض کردند. ما نیز نمی خواستیم اینگونه شود. این را صادقانه می گوییم نه به خاطر ترس.

وی افزود: ما نمی خواستیم چنین اتفاقی بیفتد. برای اینکه این قبیل اتفاقات رخ ندهد، به روسیه هشدار دادیم. حتی تفاهم هایی داشتیم. در روز 15 اکتبر نمایندگان نظامی دو کشور دیدار کردند و در مورد پرواز هواپیماهای روسی در 5 مایلی فضای ترکیه به توافق رسیدیم. با وجود این تفاهم ها و اخطارهای ما ، این اتفاق روی داد.

چاووش اوغلو خاطرنشان کرد: اما ما می خواهیم این مساله را از طریق دیپلماتیک حل کنیم. به خود روسها نیز تاکید کرده ایم. به جناب لاوروف هم در دیدارمان در بلگراد و هم در گفتگوی تلفنی به طور آشکار این موضوع را بیان کردم. اما، علت این را که تاکنون با حوصله رفتار کرده ایم بیان کرده ایم. همیشه اینطور ادامه نخواهد یافت. باید به افتراهای زشت علیه رئیس جمهورمان و خانواده اش و اتهامات علیه ترکیه پایان دهند. اکنون صبر داریم. اما همیشه اینطور نخواهد بود. در مورد ضرورت لغو تصمیماتشان علیه ترکیه نیز تاکید کرده ایم. انتظار داریم که روسیه به مثابه یک دولت بالغ رفتار کند. 

وزیر امور خارجه ترکیه در ادامه ادعا کرد ترکیه با ایران بر سر سیاستها در سوریه و عراق اختلافات شدیدی دارد و سیاستهای فرقه ای ایران خطری برای منطقه محسوب می شود.

چاووش اوغلو افزود البته بحرانی میان ایران و ترکیه وجود ندارد.

وی گفت ترکیه همواره از ایران حمایت کرده و خواستار روابط خوب با تهران بوده است.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top