اکثر افراد هنگام خرید و فروش خودرو به دفاتر اسناد رسمی مراجعه می کنند و یه مقدار پول بی زبان به دفتر خانه می دهند و تمام. در حالیکه اصلا نیازی به محضر رفتن نیست و برگ سبز مالکیت که هنگام تعویض پلاک از طرف اداره پلیس به خریدار می دهند سند کاملا قانونی و رسمی هست و نیازی به اسناد دیگر نیست. 1- اگر ماشین شما به هر دلیل توقیف شود برای آزادی آن شناسنامه مالکیت سبز را می خواهند تا آزاد کنند نه سند محضری. 2- اگر ماشین شما دزدیده شود برای اقدام قانونی می بایست شناسنامه مالکیت سبز را ارایه بدید تا پیگیری شود نه سند محضری 3- هنگام خرید و فروش در زمان تعویض پلاک، هیچگاه سند محضری نمی خواهند چون ارزشی ندارد و فقط طرفین می بایست با امضای شناسنامه مالکیت سبز خودرو، نقل و انتقال را انجام دهند. 4- هنگامیکه یک خودروی صفر کیلومتر از کارخانه می خرید، فقط شناسنامه مالکیت سبزبه شما می دهند و اگرسند محضری حتمی و اجباری بود آنوقت کارخانه هم باید با خریداربه محضر می آمد و سند به نام خریدار می زد. 5- پلیس بارها گفته که شناسنامه مالکیت سبزاز نظر انها کافی هست و نیازی به سند محضری نیست.مرجع رسیدگی به امور خودروها اداره پلیس راهنمایی هست که شناسنامه مالکیت سبزرا معتبر و کافی می داند. 6- وقتی برای سند زدن به محضر می روید اگر دقت کرده باشید، محضر دار ابتدا برای تعویض پلاک می فرستد و بعد سند می زند چون خودش بدون اجازه پلیس حق سند زدن ندارد.   قوانین : - شورای نگهبان در سال ۸۹ تبصره ماده (۲۹) قانون را رد کرده است؛ قانونی مبنی بر اینکه نقل و انتقال وسایل نقلیه پس از گرفتن مالیات و حقوق دولتی و ارائه مفاصا حساب تخلفات رانندگی باید به موجب سند رسمی تنظیمی در دفتر اسناد رسمی صورت بگیرد. با رد این قانون، شورای نگهبان اعلام کرد که نقل و انتقال وسایل نقلیه از وظایف نیروی انتظامی است.   - طبق ماده ۲۲ قوانین و مقررات عمومی «مسئولیت صدور گواهینامه رانندگی، اسناد مالکیت و پلاک خودرو در قلمرو جمهوری اسلامی ایران بر عهده نیروی انتظامی است» که این قانون هم در شهریور سال ۱۳۸۸ به تصویب مجلس و مهر ماه سال ۸۸ به تصویب شورای نگهبان رسیده است.   - ماده 47 قانون ثبت می‌گوید که ثبت اموال غیرمنقول الزامی است یعنی اموال منقول مانند اتومبیل و حتی اشیاء گران‌قیمت‌تر الزامی برای ثبت در دفترخانه ندارند.

دسته بندی پیشنهاد سردبیر ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 3

محمد
|
17آذر ماه 1394
2
1
تار سال ٨٣تا الان فقط عوام فريبي كرده و هزينه هاي هنگفتي به مردم تحميل شده با اين خبر وقتي دادگاه و كليه دستگاههاي دولتي فقط سند مالكيت رو معتبر ميدانند و صرفا با سند مالكيت كه در محضر تنظيم شده مالكيت محرز ميگردد چرا مردم را گمراه ميكنيد.
فرهاد
|
17آذر ماه 1394
2
1
الکی چرت پرت تحویل مردم ندید،مردم به اشتباه نندازید که در آینده دچار مشکل بشن مالک اصلی رو دفاتر اسناد مشخص میکنن سر همین حرفا مجبور شدم به فروشنده ماشینم دوباره 1میلیون بدم تا سند قطعی بنامم بزنه، قوه قضاییه فقط سند رو ملاک قرار میده برگه سبز شناسنامه خودرو هستش نه سند.
موسوی
|
11تير ماه 1397
0
0
الزامی به رفتن به دفتر خانه نیست سند مالکیت پلیس قانونی و معتبره من الان ده ساله ماشین خرید فروش میکنم فقط فقط رفتم تعویض پلاک به مشکل هم نخوردم برای اطمینان هم یه قولنامه نوشتم .

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top