وزیر بهداشت؛

کسی که سلامت روان دارد، این کار را نمی‌کند/مسئولان بیمارستان خمینی شهر برکنار شدند

وکیل ملت: معاون درمان وزارت بهداشت، از بررسی پرونده اختلال در درمان کودک اصفهانی در دادگاه نظام پزشکی و تخلفات اداری دانشگاه خبر داد.

تاریخ انتشار: 17آذر1394|10:22

کسی که سلامت روان دارد، این کار را نمی‌کند/مسئولان بیمارستان خمینی شهر برکنار شدند
| کد خبر: 66350

وزیر بهداشت ضمن اشاره به اقدامات انجام شده در جهت رسیدگی به پرونده تخلف پزشکی در بیمارستان خمینی‌شهر اصفهان گفت: در شرایط عادی کسی که از سلامت روان برخوردار است، این کار را نمی‌کند.

 دکتر سیدحسن هاشمی در حاشیه همایش تجلیل از سه دهه مدیریت جهادی در عرصه تولیدات و خدمات حوزه سلامت در خصوص قصور پزشکی که در یکی از بیمارستان‌های استان اصفهان اتفاق افتاد، گفت: این را بپذیرید که حواشی این اتفاق غیرطبیعی است. با دریافت گزارش این موضوع، دو تیم بازرسی و نظارت و همچنین معاونت درمان به اصفهان اعزام شدند.

وی ادامه داد: در خصوص این پرونده دیشب اعلام رای شد و جلسه نظام پزشکی و رسیدگی به تخلفات نیز تشکیل شد. در این مورد نباید تابع جو شد. آنچه مربوط به وزارت بهداشت و مسائل مدیریتی بود، انجام شد و طبق آن با رئیس، مدیر بیمارستان، بازرسی و حراست این بیمارستان را توبیخ، به دادگاه تخلفات اداری معرفی و بعد از آن برکنار کردیم.

هاشمی افزود: شاید تصور شود که این کار سختگیرانه است، اما بازدارنده خواهد بود. بخش پزشکی آن هم مربوط به سازمان نظام پزشکی و دستگاه‌های قضایی است. در شرایط عادی کسی که از سلامت روان برخوردار است، این کار را نمی‌کند.هاشمی با اشاره به گستردگی بازتاب این اتفاق گفت: برخی به دنبال التهاب به خصوص در حوزه خدمتگزاران جامعه هستند. مقام معظم رهبری در خصوص جامعه پزشکی فرموده‌اند که آنها سرمایه اجتماعی و بی‌نظیر هستند. در اربعین شاهد بودید که همکاران ما در راه خدمت‌رسانی از بین رفتند. در طول یک ماه گذشته سه نفر از پزشکان ما فوت شدند. بعضی‌ها دارند گروه‌های مختلف پزشکی را به چالش می‌کشند.

هاشمی ادامه داد: تخلف فردی در هر سیستمی امکان پذیر است، مهم واکنش مسئولان است. وزارت بهداشت در همه موضوعاتی که به آن گزارش شده سریع و بدون هیچ چشم پوشی عمل کرده و تلاش می‌کند کم اشتباه باشد.

دکتر محمد آقاجانی نیز گفت: پیرو اعزام دو تیم ارشد نظارت از وزارت بهداشت به استان اصفهان برای بررسی موضوع اختلال در روند درمان کودک ۵ ساله، به اتفاق مدیر کل نظارت بر درمان وزارت بهداشت به اصفهان رفتیم تا نتایج کارشناسی ها و ارزیابی های دو تیم اعزامی را مورد بررسی دقیق تر قرار دهیم.

وی گفت: در نشستی که با مسئولان ارشد دانشگاه علوم پزشکی اصفهان داشتیم ابعاد مختلف موضوع مورد بررسی قرار گرفت.

معاون وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه این اتفاق ناگوار باید حتما مورد بررسی دقیق قرار می گرفت، گفت: پزشک و پرستار مذکور برای بررسی پرونده به دادگاه نظام پزشکی شهرستان معرفی شدند ولی موقتا خدمت این دو، تا بررسی پرونده در دادگاه نظام پزشکی به حالت تعلیق در آمد.

آقاجانی افزود: به لحاظ اداری نیز پرونده در هیئت تخلفات اداری دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در دست بررسی است و متخلفان احتمالی هم به تخلفات اداری دانشگاه معرفی شدند.

وی گفت: به منظور بررسی این حادثه، هر دو دادگاه ،تخلفات اداری دانشگاه و دادگاه نظام پزشکی ، روز گذشته تشکیل جلسه دادند و رسیدگی اولیه به این موضوع را آغاز کردند.

آقاجانی گفت: با توجه به تخلفی که در بیمارستان اتفاق افتاده بود و جمع بندی کارشناسی های انجام شده، شب گذشته در جلسه ای با مسئولان ارشد دانشگاه مقرر شد که مسئولین بیمارستان خمینی شهر اصفهان از سمت خود برکنار شوند و ضمنا به مسئولان حراست، بازرسی و برخی از مسئولان دیگر دانشگاه تذکرات جدی داده شد.

معاون وزیر بهداشت در ادامه در مورد وضعیت کودک نیز گفت: کودک مورد معاینات دقیق قرار گرفته و خوشبختانه جراحت مختصر بوده و وی در سلامت کامل است.

آقاجانی گفت: تیم جراحی پلاستیک نیز کودک را مورد معاینه قرار داده است و مشکلی در درمان وی وجود ندارد.

وی تصریح کرد: فعلا نیاز به اقدام درمانی خاصی برای کودک وجود ندارد و از خانواده این کودک نیز دلجویی شده است.  

معاون درمان وزارت بهداشت با بیان اینکه این اتفاق کاملا غیر عادی و غیر معمول است، گفت: انگیزه این کار هم زیر سئوال است چرا که نه بیمارستان به دلیل اجرای طرح تحول سلامت با دریافتی ۳ یا ۶ درصد هزینه درمان از مردم و نه پزشک برای دریافت دستمزد مشکلی داشته است. بنابراین این موضوع باید مورد بررسی بیشتر قرار گیرد و حتی به لحاظ روانپزشکی هم باید افرادی که در این موضوع دخیل بوده اند مورد بررسی قرار گیرند چون این اتفاق کاملا غیر اخلاقی، غیر منطقی و غیر عادی است.

معاون وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: همه تدابیر لازم برای این حادثه اتخاذ شده و بررسی های لازم توسط کارشناسان انجام شده و ادامه بررسی ها توسط مراجع قضایی انجام خواهد شد .

آقاجانی تصریح کرد: سلامت مردم و حقوق بیماران خط قرمز وزارت بهداشت است و اگر تخلفی اتفاق افتد هیچ مسئول ، پزشک و پرستاری حاشیه امنی در وزارت بهداشت  نخواهد داشت و به موقع واکنش لازم نشان داده خواهد شد.

معاون درمان وزارت بهداشت در پایان تاکید کرد: این اتفاق غیر عادی و غیر معمول نباید تلاش های بسیار ارزشمند و فداکاری های پزشکان و پرستاران را در بیمارستان ها، خصوصا در بخش های اورژانس تحت تاثیر قرار دهد و همه مردم به جانفشانی ها و فداکاری های پزشکان و پرستاران خصوصا در بخش های اورژانس واقف هستند.

دسته بندی خبر روز ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top