ایجاد منطقه آزاد تجاری اردبیل و مهران به کمیسیون اقتصادی بازگشت

وکیل ملت: نمایندگان مجلس شورای اسلامی اصلاحات لایحه ایجاد منطقه آزاد تجاری صنعتی اردبیل و مهران را به دلیل دارا بودن بار مالی به کمیسیون اقتصادی بازگرداندند.

تاریخ انتشار: 17آذر1394|11:50

ایجاد منطقه آزاد تجاری اردبیل و مهران به کمیسیون اقتصادی بازگشت
| کد خبر: 66462

به گزارش وکیل ملت ، احمد توکلی نماینده مردم تهران در مجلس در اخطار اصل 75 قانون اساسی گفت: دوستان در لایحه ایجاد منطقه آزاد تجاری صنعتی اردبیل و مهران باید می نوشتند که بدون هزینه دولتی انجام شود اما قطعا بدون هزینه دولتی هیچ مشکلی حل نمی شود زیرا مناطق ویژه اقتصادی قانون خود را دارد و باید طبق قانون دولت زمین در اختیار مناطق ویژه قرار دهد.
وی افزود: در عین حال دولت باید برای تعداد زیادی از مناطق ویژه ای که وجود دارد سازمان های نظارتی خود را تقویت کند و وقتی مناطق آزاد افزایش یافت به این معناست که ما نظام قانون گذاری کشور را قبول نداریم در حالی که در لایحه مذکور 10 تا 15 منطقه ویژه اقتصادی به این لایحه اضافه شده است که بر این اساس باید تمام مناطق ایران منطقه آزاد و ویژه شوند.
لاریجانی در پاسخ به اخطار توکلی با بیان این که این اخطار وارد است، گفت: به نظر می رسد غیر از آن مناطقی که دولت در لایحه خود به آن اشاره کرده اصل 75 دارد زیرا در لایحه اولیه دو مورد آورده شده و چون دولت بار مالی این دو منطقه را متقبل شده است، پس مشکلی وجود ندارد ولی در سایر موارد که در گزارش کمیسیون آمده، در لایحه اولیه نیست و در کمیسیون به آن اضافه شده است.
وی ادامه داد: قوانین مناطق آزاد برای کسانی تهیه شده است که از معافیت مالیاتی برخوردار شوند بنابراین در ابعاد کلی و با افزایش مناطق آزاد، بودجه دولت کاهش می یابد.
ثانیا درباره همه این مواردی که اشاره شد قطعا نیازمند زیرساخت های اولیه هستیم که اقدامات و فعالیت در راستای آن می تواند بار مالی داشته باشد.
رئیس قوه مقننه خاطرنشان کرد: در حال حاضر نیز 4 لایحه ایجاد مناطق آزاد دیگر به هیات رئیسه ارجاع شده که دولت در هر کدام از آنها یکی ، دو مورد دیگر از منطقه آزاد ویژه را به مجلس معرفی کرده است و در بقیه موارد کمیسیون به لایحه دولت مناطقی را افزوده است.
لاریجانی توضیح داد: من معتقدم آن مناطقی که دولت در لایحه خود به آن اشاره کرده اصل 75 ندارد چرا که بار مالی آن را دولت برعهده گرفته ولی موارد دیگری که کمیسیون به آن اضافه کرده دارای مشکل اصل 75 قانون اساسی است که این موارد حتی اگر در مجلس هم به تصویب برسد، شورای نگهبان با آن مخالفت خواهد کرد.
وی افزود: مشکل دوم این است که چهار لایحه با یک عنوان به هیات رئیسه ارجاع شده که فکر می کنم می شود حداقل این موارد را در یک لایحه تجمیع کرد تا حداقل چهار بار در دستور کار مجلس قرار نگیرد.
رئیس مجلس شورای اسلامی پیشنهاد کرد: لایحه ایجاد منطقه آزاد صنعتی، تجاری اردبیل و مهران برای حل مشکل اصل 75 و ادغام با دیگر لوایح تقدیمی از طرف دولت تجمیع شده و دوباره به صحن بازگردد.
نمایندگان نیز با نظر وی موافقت کردند و این لایحه به کمیسیون اقتصادی بازگشت.

دسته بندی خبر روز ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top