كاظم مهدي پور قاضي دادگستري در گفت‌وگو با «وكيل ملت» مطرح كرد:

مجازات سنگين در صورت تباني محيط‌بان و شكارچي

وکیل ملت: محیط بان را باید مظلومان جامعه نامید وقتی با شکارچی متخلف درگیر می شوند برای پاسداری از محیط زیست و گونه های نادر به سوی متخلف شلیک می کنند دچار دردسرهای می شوند و اگر شکارچی متخلف و یا متجاوز به محیط زیست زودتر شلیک کند متخلف پا به فرار می گذارد و محیط بان نگونبخت به دردسر دیگری گرفتار می شود اما مشكل كجاست؟

تاریخ انتشار: 18آذر1394|11:53

مجازات سنگين در صورت تباني محيط‌بان و شكارچي
| کد خبر: 67195

متولي مبارزه و برخورد با متخلفان چه نهادي است؟ و چرا هرسال اين معضل محیط بان و شکارچی یا به عبارت راحت تر متجاوز به محیط زیست تكرار مي‌شود؟ محيط‌بانان به عنوان ظابطان دادگستري در رابطه با برخورد با متخلفان چگونه باید عمل کنند؟  در اين زمينه «وكيل ملت»گفت‌وگويي با كاظم مهدي پور قاضي دادگستري انجام داده كه از نظرتان مي‌گذرد.

كاظم مهدي‌پور  قاضي دادگستري در رابطه با نقش محيط‌بانان به «وكيل ملت» گفت: در حال حاضر محيط‌بانان كه وظيفه حراست و حفاظت از محيط‌زيست را دارند با مشكلاتي مواجه هستند. اولا وقتي محيط‌بانان با شكارچيان غيرمجاز روبرو مي‌شوند نمي‌توانند ثابت كنند كه اين فرد درحال شكار بوده است. درحال حاضر يكي از چالش‌هاي محيط‌بانان اين است كه دليلي براي اثبات ادعاي خود ندارند زيرا اين افراد درجنگل هستند در جنگل فردي وجود ندارد كه بتواند شهادت دهد.

محيط‌بان نمي‌تواند در دادگاه ثابت كند

اين قاضي دادگستري ادامه داد: درصورتي كه درگيري ميان شكارچي و محيط‌بان صورت گيرد به علت اينكه محيط‌بان ادله‌اي ندارد كه ثابت كند اين فرد مشغول شكار غيرمجاز بوده (زيرا اين فرد هميشه در حال شكار نيست كه محيط‌بان بتواند ثابت كند) اصولا بايد گفت دستگيركردن شكارچي در حال شكار بسيار سخت است.

حضور دو الي سه نفري محيط‌بانان براي گشت‌زني

وي ادامه داد: در اين رابطه چندين راهكار وجود دارد اولا بايد محيط‌بانان بايد دو الي سه نفري در مناطق به گشت‌زني بپردازند اصولا دادگا‌ها و قانون ‌معتقدند جرائم با شهادت حداقل دونفر مرد اثبات مي‌شود كه اين معضلي براي محيط‌بان و محيط زيست است وقتي محيط‌‌بان تنها بخواهد شكارچي را تعقيب كند در صورت برخورد با شكارچي يا تيراندازي، دادگاه شهادت يك محيط‌بان را وارد نمي‌داند و از وي مي‌خواهد نفر دومي را براي شهادت در دادگاه حاضر كند و به دليل اينكه معمولا محيط‌بان تنها مشغول گشت‌زني هستند نمي‌توانند در دادگاه ادعاي خود را اثبات كنند اما درصورتي كه دو الي سه محيط‌بان گشت‌زني كنند درصورت برخورد با شكارچيان به راحتي مي‌توانند در دادگاه ثابت كنند.

استفاده از دوربين‌هاي پيش‌رفته براي رصد شكارچيان غيرمجاز

مهدي‌پور در مورد راهكار دوم خاطرنشان كرد: راهكار دوم اينكه بايد دوربين‌هاي بسيار پيشرفته در اختيار محيط‌بان قرار گيرد تا اعمال شكارچي را  درست رصد كرده و در صورت تخلف محيط‌بان بتواند در دادگاه ثابت كند و شكارچي نتواند بعدا انكار كند. با دوربين‌هاي پيش‌رفته ديگر نيازي نيست محيط‌بان با شكارچيان درگير شوند زيرا در اين‌صورت شكارچي به راحتي تحت تعقيب قرار مي‌گيرد.

وي در ادامه با اشاره به اينكه در حال حاضر شكارچيان گونه‌هاي كمياب را شكار مي‌كنند و محيط‌بانان نمي‌توانند اثبات كنند توضيح داد: محيط‌بانان بايد تحت تعليمات و آموزش‌هاي به روز  قرار گيرند تا بتوانند با آمادگي كامل از شكار غيرمجاز جلوگيري كنند. در اين راستا بايد گفت در صورت برخورد محيط‌بان با شكارچي و مجرمان اگر ادله اثبات جرم تهيه شد هم مي‌توان شكارچي را دستگير كرد  و هم اينكه خسارت شكار را از وي گرفت و در مورد وي مجازات را نيز مي‌توان اعمال كرد.

تباني شكارچي با محيط‌بان

اين حقوقدان در پاسخ به اين سوال كه اگر محيط‌بانان با شكارچيان هم‌دست شوند چه مجازاتي براي آنها درنظر گرفته مي‌شود خاطرنشان كرد: اگر تباني شكارچي با محيط‌بان واقعا اثبات شود مجازات سختي دارد البته تا جايي كه بنده اطلاع دارم درصورتي كه مامور محيط‌باني با شكارچي مساعدت كند يعني موجبات شكار و تخلف را تسهيل كند مجازات سنگيني در انتظار اوست و در اين راستا اولا محيط‌بان از شغل خود تعليق مي‌شود و هم اينكه مجازات سختي براي وي درنظر گرفته مي‌شود و هم به عنوان معاونت در جرم  و محيط‌بان قابل تعقيب كيفري است.

بايد در اين زمينه فرهنگ سازي صورت گيرد

مهدي‌پور در خاتمه يادآور شد: بايد حضور ماموران و محيط‌بانان در محيط‌زيست پررنگ شود. شكارچيان بايد بدانند در صورت شكار غيرمجاز مجازات سنگيني در انتظار آنان است نكته دوم اينكه بايد فرهنگ سازي صورت گيرد صدا و سيما وظيفه دارد نقش پرندگان يا حيوانات در جنگل و محيط زيست را در زنجيره غذايي انسان‌ها براي مردم توضيح دهند. در ضمن شهرداري‌ها و استانداري‌ها نيز بايد در اين زمينه تبليغ كنند. اما وظيفه  سازمان محيط‌زيست اين است كه بايد امكانات بيشتري براي نظارت زيستگاه‌هاي طبيعي را فراهم كند و محيط‌بان حضور و نقش پر‌رنگي داشته باشد تا جلوي شكار و صيد غيرمجاز گرفته شود و هم شكارچيان غيرمجاز شناسايي و تحت تعقيب قرار گيرند. 

دسته بندی حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top