تاریخ انتشار: 22آذر1394|10:05

| کد خبر: 69209

مشهد رکورد کربلا را زد

وکیل ملت: 887 هزار و 598 تن از زائران پیاده از خدمات درمان سرپایی سازمان امداد و نجات بهره‌مند شدند

بعد از کربلا حالا نوبت مشهد است؛ مشهد مقدس و سیل زائرانی که در روزهای گذشته بعد از راهپیمایی مشهور اربعین حسینی، خودشان را به بارگاه امام هشتم شیعیان، امام رضا(ع) رساندند؛ جمعیت حدود ٢٦٨ هزار نفره که با پای پیاده به دیگر زائران رضوی که تعدادشان به ٣ ‌میلیون و ١٠٠‌هزار نفر رسید، پیوستند.  در دو سه روزی که گذشت، مشهد غوغا بود؛ نه‌تنها مشهد و نگین آن، ضریح امام رضا(ع) که جاده‌ها و شهرهای اطراف آن در روزهای گذشته مملو از آدم‌هایی بود که سواره و پیاده و در سرمای شدید این روزهای ایران، مسیر بارگاه امام رضا(ع) را برای برگزاری مراسم سالروز شهادت او در پیش گرفتند. دیروز و جمعه شبی که گذشت و همزمان با شب شهادت ثامن‌الحجج(ع) خیابان‌های منتهی به حرم مطهر امام رضا(ع) مملو از جمعیت عزاداران، دسته‌های سینه‌زنی و زنجیرزنی بود که از دور افتاده‌ترین نقاط کشور خود را به حرم رضوی رساندند و در عزای سالروز شهادتش، اشک ریختند.  اجتماع عظیم لبیک یا امام رضا(ع) یکی از مراسم‌هایی بود که دیروز در مشهد و همزمان با سالروز شهادت حضرت علی بن‌موسی الرضا(ع) برگزار شد.

 در این مراسم که صبح روز شنبه از میدان بسیج آغاز شد، زائران و مجاوران همپای هیات‌ها و دسته‌های عزاداری در عزای سالروز شهادت امام هشتم(ع) بر سر و سینه زده و پس از طی مسیر در حرم مطهر رضوی حضور یافتند. حرکت هیات‌های مذهبی با صدای سنج و طبل عزا، سینه‌زنی و زنجیرزنی دسته‌های سوگوار، نوحه‌خوانی مداحان و ذاکران اهل بیت عصمت و طهارت(ع) همراه بود.

 به‌دلیل حضور بی‌شمار عاشقان ولایت و امامت تمامی خیابان‌های منتهی به حرم رضوی را جمعیت فرا گرفته بود.

اما در سه روزی که گذشت،  خبرها درباره تعداد زیاد زائران در مشهد مقدس زیاد بود. آنطور که تا لحظه‌های آخر دیروز به گوش می‌رسید، تا روز شنبه تعداد زائران ورودی به مشهد از مرز ٣ ‌میلیون نفر گذشت. این خبر را دیروز محمدحسن واحدی، معاون هماهنگی و مدیریت امور زائران استانداری خراسان رضوی اعلام کرد. او گفت که همزمان با سالروز شهادت امام رضا(ع) ٣ میلیون و ١٠٠‌ هزار زائر و مسافر به مشهد وارد شده‌اند:  «این آمار مربوط به ورودی‌ها از روز ٢١ تا روز ٢٩ ماه صفر است. ٢ ‌میلیون و ٨٥٢‌ هزار و ٧٠٢ مسافر و زائر با وسایل نقلیه ریلی، جاده‌ای و هوایی و ٢٦٨ هزار نفر پیاده وارد مشهد شده‌اند.»

به گفته معاون استاندار خراسان رضوی «از این تعداد ٢ میلیون و ١٤٢‌ هزار و ٦٨٠ نفر با خودروی شخصی به مشهد سفر کرده‌اند. ٤٢٢ ‌هزار زائر و مسافر نیز با ١٦‌هزار و ٥٣٧ دستگاه اتوبوس و ناوگان جاده‌ای حمل‌ونقل عمومی در این ایام عازم مشهد شدند. ناوگان ریلی هم ١٧٤‌ هزار و ٦٤٤ زائر و مسافر را با حدود ٥٠ رام قطار روزانه به مشهد منتقل کرده است. ١١٣‌ هزار و ٣٠٠ مسافر هم از طریق فرودگاه بین‌المللی شهید ‌هاشمی‌نژاد به مشهد تشرف یافته‌اند.»

از طرف دیگر اما آنطور که خبر می‌رسد، تا دیروز بیش از ٢٦٨ هزار زائر پیاده به مشهد رسیدند؛ تعدادی که به گفته سخنگوی جمعیت خدمتگزاران زائران پیاده، آمارش همچنان رو به افزایش است.
حسین رضایی، سخنگوی جمعیت خدمتگزاران زائران پیاده دیروز از ورود تعداد ٢٦٨ هزار و٥٢٧ زائر پیاده به مشهد خبر داد و گفت هر لحظه بر جمعیت و سیل مشتاقان تازه از راه رسیده  افزوده می‌شود: «بر اسا آخرین آمار، ٢٦٨ هزار و ٥٢٧ زائر پیاده در قالب هزار و ٣٣٤ کاروان وارد مشهد شدند که از این تعداد ١١ هزار و ٨٦٢ نفر زن و ١٤٩ هزار و ٩٢٥ نفر مرد بودند.»  به گفته رضایی با وجود سرمای شدید هوا، آمار ورود زائران پیاده نسبت به سال گذشته 30 درصد افزایش داشته است.

او با اشاره به آمار بیشترین تعداد زائران پیاده گفت که  پنجشنبه تعداد ۵۰‌ هزار و۶۷۰ نفر وارد مشهد مقدس شدند. رضایی درباره اسکان زائران پیاده در اقامتگاه‌های ایجاد شده هم گفت: «از مجموع ۱۰۰‌هزار ظرفیت اسکان تدارک شده تا شب گذشته بیش از ۸۱‌ هزار نفر از این ظرفیت ‌تکمیل شد. از تعداد ۸۱‌ هزار زائر پیاده اسکان داده‌شده تعداد ۷۱‌هزار زائر پیاده در قالب ۴۱۴ کاروان و ۱۰‌هزار زائر پیاده دیگر به‌صورت متفرقه برای اسکان مراجعه و در فضاهای پیش‌بینی‌شده استقرار پیدا کردند.»

سخنگوی جمعیت خدمتگزاران زائران پیاده استانداری خراسان رضوی با اشاره به آماده‌سازی ۱۸۰ محل اسکان به‌ منظور پذیرایی و اقامت زائران ادامه داد: «تمامی امکانات پذیرایی و رفاهی در این اقامتگاه‌ها تدارک دیده‌شده و نسبت به تهیه و توزیع سه وعده‌ غذای گرم در میان زائران همه‌روزه اقدام می‌شود.»

دمای زیر صفر در تمامی نقاط خراسان رضوی

هوا اما در روزهایی که گذشت روی خوشش را به زائران رضوی نشان نداد. همزمان با موج سرما در همه شهرهای ایران، خراسان هم از این قافله عقب نماند. در روزهای گذشته بارش برف و باران در جاده‌های منتهی به مشهد ادامه داشت و آنها که با پای پیاده خودشان را به مشهد می‌رسانند، در سرمای زیر صفر درجه به مشهد رسیدند.

سرمای شدید در مشهد به جایی رسید که دیروز مسئولان سازمان هواشناسی از رسیدن دمای مشهد به ۶ درجه زیر صفرخبر دادند. فریبا گودرزی، کارشناس سازمان هواشناسی دیروز گفت که «دمای هوای مشهد به ٦ درجه زیر صفر رسید و در چند روز آینده سرما در آن حاکم است از این رو به زائران توصیه می‌شود لباس گرم همراه خود داشته باشند.»  زهرا مبشری، کارشناس مرکز پیش‌بینی اداره کل هواشناسی خراسان رضوی هم دیروز گفت که تا پنجشنبه شب دمای هوا در تمامی شهرستان‌های این استان دیشب زیر صفر درجه سانتیگراد بود: «نیشابور با ١٢ درجه و قوچان با دمای ١١ درجه زیر صفر سردترین شهرهای خراسان رضوی بودند.»

کارشناس مرکز پیش‌بینی اداره کل هواشناسی خراسان رضوی اما گفت که از ٢١ آذر تا روز دوشنبه آتی افزایش بین پنج تا هفت درجه‌ای دما در مناطق مختلف استان خراسان رضوی رخ خواهد داد: «در این مدت بیشینه دمای هوا در مشهد از ٦ به١٢ درجه سانتیگراد افزایش می‌یابد. وجود مه غلیظ صبحگاهی برای روزهای یکشنبه و دوشنبه هفته جاری به‌ویژه در شهرستان‌های فریمان و گلمکان پیش‌بینی شده است. روز دوشنبه هفته جاری هم غبار محلی در طول روز مناطق مختلف استان خراسان رضوی را فرا می‌گیرد.» از سوی دیگر نیشابور با ١٢ درجه زیر صفر و بردسکن با ٩ درجه به ترتیب سردترین و گرم‌ترین شهرهای خراسان رضوی در دو روز گذشته بوده‌اند.

تکمیل ١٠٠‌درصدی گنجایش مدارس مشهد با حضور زائران

از روزهای گذشته تا حال اما خدمت‌رسانی به زائران رضوی ادامه دارد. آنطور که از مشهد خبر می‌رسد درحال حاضر ١٠٠‌درصد گنجایش مدارس شهر مشهد با حضور زائران پیاده و دیگر هیات‌های عزاداری تکمیل شده است. غلامرضا نجاتی مهر، دبیر ستاد اسکان اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی دیروز دراین‌باره گفت که علاوه بر گنجایش آماده‌سازی شده تعداد دیگری مدرسه نیز افزوده شد:  «٥٠ باب مدرسه هم در حالت آماده‌باش در صورت افزایش ورود مسافران و زائران پیاده نسبت به پیش‌بینی‌های صورت گرفته است. امسال ١٤٠ مدرسه با گنجایش ٥٧‌ هزار نفر برای زائران پیاده آماده شد که در مقایسه با پارسال ٥٠‌درصد افزایش دارد. علاوه بر این تعداد ٩ سالن ورزشی و ٢٢‌ هزار مترمربع فضای نمازخانه نیز در اختیار زائران و کاروان‌های پیاده قرار گرفت.»

او ادامه داد: «همچنین  ١٧٥ مدرسه برای میزبانی از هیات‌های مذهبی و دیگر مسافران ورودی به مشهد در ایام پایانی ماه صفر فراهم شده است. در مجموع گنجایش اقامتی در واحدهای
 زیر نظر این اداره کل در مشهد ٨٠‌ هزار نفر است که ٥٧‌ هزار نفر آن برای زائران پیاده در نظر گرفته شد.»

از طرف دیگر اما رئیس اتحادیه هتلداران مشهد از تخفیف ٣٠‌درصدی هتل‌های این شهر خبر داد. این درحالی است که آنطور که از خبرها برمی‌آید ٣٠‌درصد از ظرفیت هتل‌های مشهد همچنان خالی و آماده پذیرش میهمانان علی بن موسی الرضا(ع) است. محمدقانعی، رئیس اتحادیه هتلداران مشهد با اعلام این خبر گفت:  «ظرفیت اقامت در هتل‌های مشهد هنوز اشباع نشده است، تا کنون حدود ٧٠‌درصد این ظرفیت اشغال شده و ٣٠‌درصد دیگر همچنان خالی است و زائران و مسافران امکان رزرو در هتل‌های مشهد را دارند.» او درباره تخفیف ویژه هتل‌های مشهد به مناسبت ایام شهادت امام رضا(ع) گفت: «در صورت رزرو اینترنتی هتل از طریق سیستم رزرواسیونcom‏.eghamat٢٤‏‏ تخفیف ویژه‌ای میانگین تا ٣٠‌درصد درنظر گرفته شده است. در این سیستم، قیمت‌ها، میزان تخفیف‌های اعمال شده، ظرفیت خالی هتل‌ها و جزییاتی از امکانات و خدمات آنها مشخص است و مسافران پیش از حرکت به مشهد می‌توانند رزرو را انجام دهند و دغدغه‌ای برای اقامت نداشته  باشند.»

قانعی با بیان این‌که ظرفیت اقامت در هتل‌های مشهد تا ٢٥‌درصد افزایش یافته است، گفت:  «سال گذشته ١٥٥ هتل در مشهد داشتیم که امسال تعداد آنها به ٢٠٠ واحد با ٧٥‌هزار نفر ظرفیت، رسیده است، بنابراین زائران و مسافران با مشکل اقامت مواجه نخواهند شد.» او با اشاره به کنترل قیمت اقامتگاه‌های مشهد در ایام سوگواری، ادامه داد:  «برای هتل‌ها و هتل آپارتمان‌ها سقف قیمت تعیین شده و هیچ واحد اقامتی اجازه ندارد از آن حد تجاوز کند. از طرف دیگر هتل‌ها برای اعمال تخفیف اختیارات لازم را دارند و ممکن است غیراز شبکه‌های اینترنتی رزرو، تخفیف‌های دیگری را برای مشتریان حضوری خود درنظر بگیرند.»

به گفته رئیس اتحادیه هتلداران مشهد درحال حاضر هزینه یک شب اقامت برای یک نفر در هتل‌های یک ستاره مشهد همراه با خدمات فول برد (صبحانه، نهار و شام) حدود ٣٠‌ هزار تومان تمام می‌شود.

آنطور که قانعی گفته «درحال حاضر نرخ اقامت برای اتاق‌های «معمولی دو تخته» در هتل‌های یک تا پنج ستاره از ٥٠ تا ٣٧٥‌ هزار تومان است که ٩‌درصد مالیات بر ارزش افزوده نیز به آن اضافه می‌شود. در این میان نرخ‌های شناور دیگری وجود دارد و بعضی از هتل‌ها نیز برای اتاق‌های لوکس و سوئیت‌های رویال و ویژه خود قیمت‌های متفاوتی را تعیین کرده‌اند. قیمت‌ها مشخص است و اتحادیه در صورت مشاهده و اطلاع از تخلف‌های رسیدگی لازم را نیز به عمل می‌آورد.»

از خدمت‌رسانی ویژه اورژانس تا مسمومیت چند زائرآنطور که مسئولان خراسان رضوی می‌گویند در روزهای گذشته، اورژانس پنج استان برای خدمت به زائران رضوی آماده شده‌اند. شهرام طاهرزاده، کارشناس مسئول مرکز حوادث و فوریت‌های پزشکی خراسان رضوی دراین‌باره گفت: «امسال برای نخستین‌بار دانشگاه‌های علوم پزشکی پنج استان کشور به منظور خدمات‌رسانی به حوادث احتمالی برای زائران در روزهای ماه پایانی صفر، با خراسان رضوی مشارکت داشته‌اند. در این مدت اورژانس دانشگاه‌های علوم پزشکی یزد، شاهرود، سمنان، گلستان و گیلان برای خدمات‌رسانی بهتر به زائران رضوی همکاری داشته‌اند.»
او ادامه داد: «به این منظور ٢٥ نفر از کارکنان اورژانس ١١٥ دانشگاه‌های علوم پزشکی آن استان‌ها به همراه ٩ دستگاه آمبولانس طی روزهای ١٨ تا ٢٢ آذر ماه در مشهد فعالیت دارند.

 در روزهای پایانی ماه صفر ١٦٨ پایگاه اورژانس ١١٥ متعلق به دانشگاه‌های علوم پزشکی مستقر در خراسان رضوی به همراه ١٧٦ دستگاه آمبولانس برای امدادرسانی به زائران و مجاوران بارگاه منور امام رضا(ع) فعال هستند.» به گفته طاهرزاده، در این مدت پایگاه اورژانس هوایی دانشگاه علوم پزشکی مشهد و پنج دستگاه اتوبوس آمبولانس از دانشگاه‌های علوم پزشکی مشهد، نیشابور، سبزوار، تربت حیدریه و گناباد برای امدادرسانی به حوادث آمادگی دارند. این بار هم اما روزهای آخر صفر و ایام سوگواری شهادت امام رضا(ع) در مشهد بدون حادثه نبود.

 دیروز بود که خبر رسید استنشاق گاز منواکسید کربن در یکی از اقامتگاه‌های موقت سطح شهر مشهد تعداد ۲۹ زائر حرم رضوی را دچار مسمومیت کرده است. مرتضی مختارزاده، فرمانده نجات ایستگاه شماره دو سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری مشهد درباره جزییات این حادثه گفت: «حوالی ساعت هفت صبح امروز با اعلام حادثه‌ای مبنی بر گاز گرفتگی تعدادی از زائران مستقر در نمازخانه‌ای به مساحت تقریبی ۳۰۰ متر مربع در محل اقامتگاهی که برای زائران در نظر گرفته شده بود، ستاد فرماندهی آتش‌نشانی مشهد بلافاصله نجاتگران ایستگاه شماره دو را به محل حادثه واقع در بلوار جمهوری و خیابان بزرگمهر فراخواند.

 استفاده از دودکش غیراستاندارد (آکاردئونی)  با قطر نامتناسب و همچنین شیب منفی دودکش در خارج از ساختمان موجب نشت گازمنو‌اکسیدکربن در محل اقامت زائران و مسموميت تعداد ۲۹ نفر شد. همزمان با اقدامات ایمنی لازم، مصدومان این حادثه توسط اتوبوس اورژانس به مراکز درمانی انتقال یافتند.»

از طرف دیگر ناصر چرخساز، رئیس سازمان امداد و نجات هم از درمان سرپایی بیش از ۸۸ ‌هزار زائر پیاده حرم رضوی خبر داد. او با بیان این‌که امدادگران ۹ استان به کمک زائران پیاده حرم رضوی آمدند، دراین‌باره گفت: «۸۸‌هزار و ۵۹۸ تن از زائران پیاده در خراسان رضوی، خراسان شمالی و سمنان از خدمات درمان سرپایی بهره‌مند شدند.»

به گفته رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر، ۱۰۳ تن از زائران پیاده رضوی در استان خراسان رضوی به منظور ادامه درمان به مراکز درمانی منتقل شدند: «۴۶۹ تن از هموطنان زائر نیز در استان‌های خراسان شمالی و سمنان به صورت اضطراری اسکان داده شدند.» چرخساز در حاشیه بازدید از محورهای مواصلاتی مشهد مقدس گفت: «از نزدیک بازدیدی از وضع خدمت‌رسانی به زائران حرم مطهر حضرت امام رضا(ع) داشتیم که خوشبختانه خدمت‌رسانی به شکل بسیار مطلوبی توسط امدادگران استان خراسان رضوی به زائران ارایه می‌شود. این نوع خدمت‌رسانی که در ایام پایانی ماه صفر ارایه می‌شود نشان‌دهنده توانمندی نیروهای امدادی خراسان رضوی است و این نیروها بدون هیچ چشم‌داشت مادی و به صورت داوطلبانه برای خدمت به زائران رضوی درحال خدمت هستند.»

به گفته رئیس سازمان امداد ونجات جمعیت هلال احمر، به‌دلیل حجم بالای حضور زائران در روزهای پایانی ماه صفر، علاوه بر حضور جمعیت هلال‌احمر خراسان رضوی در طرح همسفران خورشید ۲، امسال ۹ استان دیگر ازجمله مازندران، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، سمنان، گیلان، تهران، قم، یزد و سیستان و بلوچستان با خدمات ویژه به کمک این استان آمده‌اند.

ترافیک سنگین مبادی ورودی و خیابان‌های شهر مشهد هم در روزهای گذشته خبرساز بوده است و حالا از احتمال ترافیک سنگین همزمان با آغاز بازگشت زائران از خراسان رضوی خبر می‌رسد. محمد صفایی، رئیس پلیس راه خراسان رضوی دیروز از احتمال ترافیک سنگین در جاده‌های خروجی مشهد همزمان با بازگشت زائران روزهای پایانی ماه صفر از این استان به شهرهایشان خبر داد: «خروج زائران از مشهد کم‌کم آغاز می‌شود و به تدریج اوج می‌گیرد. در همین چارچوب شمار گروه‌های پلیس افزایش یافته و تمامی نیروها در پاسگاه‌ها پلیس راه و جاده‌ها حضور دارند.»

رئیس پلیس راه خراسان رضوی همچنین از استقرار گروه‌های امداد خودرو در کنار آزادراه‌های استان برای رسیدگی به تصادف‌های احتمالی خبر داد: «در همین راستا چیدمان کارشناسان پلیس راه به‌گونه‌ای انجام شده که به سرعت به تصادفات احتمالی رسیدگی شود. هم اینک ترافیک در جاده‌های خراسان رضوی عادی و روان است و همه آنها باز و بدون بارندگی و برف است.»

دسته بندی خبر روز ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top