در مصاحبه با روزنامه الوفاق

صالحی:اواسط دی ماه تحریم‎ها برداشته خواهد شد

وکیل ملت: رئیس سازمان انرژی اتمی در مصاحبه ای مطبوعاتی با اشاره به اینکه با بسته شدن پرونده مسائل باقی‌ مانده ایران و آژانس و پس از اجرای تعهدات ایران درخصوص "رآکتور اراک" طی دو تا سه هفته آینده و در اواسط دی‌ ماه تحریم‌ها برداشته خواهد شد، از توافق با وزیر انرژی آمریکا برای اجرای برجام خبر داد.

تاریخ انتشار: 24آذر1394|12:00

صالحی:اواسط دی ماه تحریم‎ها برداشته خواهد شد
| کد خبر: 69538

به گزارش وکیل ملت ؛"علی‌ اکبر صالحی" در مصاحبه با روزنامه الوفاق به نشست امروز _سه‌شنبه_ شورای حکام درباره برنامه هسته‌ ای ایران اشاره کرد و گفت: ما امیدواریم امروز شورای حکام آژانس، قطعنامه پیشنهادی مبنی بر حل و فصل مسائل گذشته و حال ایران و آژانس را به تصویب برساند.
 
صالحی با بیان اینکه امروز یک روز مهم و تاریخی خواهد بود، اظهار داشت: با این قطعنامه، آژانس یک پرونده ساختگی را بعد از 12 سال از دستور کار خود خارج می‌کند.
 
رئیس سازمان انرژی اتمی در ادامه تأکید کرد که نقش آژانس از این پس درباره پرونده "پی‌ام‌دی" به پایان رسیده و حالا قرار است به عنوان یک نهاد مرجع بین‌المللی بر نحوه اجرایی شدن تعهدات ایران و 1+5 نظارت داشته باشد.
 
صالحی در ادامه، پایان یافتن پرونده "پی‌ام‌دی" را مقدمه اجرای تعهدات فی‌مابین ایران و کشورهای طرف مذاکره دانست و گفت: با بسته شدن پرونده مسائل باقی‌ مانده ایران و آژانس و پس از اجرای تعهدات ایران درخصوص "رآکتور اراک" طی دو تا سه هفته آینده و در اواسط دی‌ ماه تحریم‌ها برداشته خواهد شد و ایران وارد عصر تازه‌ای از مناسبات عادی تجاری و اقتصادی در عرصه بین‌المللی خواهد شد.
 
وی ضمن بیان این خبر تصریح کرد: در حال حاضر همکاران ما با همتایان غربی خود در حال تنظیم شیوه‌نامه رفع تحریم‌ها هستند که در نهایت این چالش با درایت رهبر معظم انقلاب به پایان راه خود خواهد رسید.
 
رئیس سازمان انرژی اتمی همچنین به رایزنی‌ هایی اشاره کرد که میان وی و ارنست مونیز، همتای آمریکایی‌اش بر سر نحوه اجرای برجام طی ماه‌های اخیر صورت گرفته است.
 
صالحی در این رابطه گفت: دو روز پیش با آقای مونیز مذاکره تلفنی داشتم که حدود یک ساعت طول کشید و طی آن درباره راهکارهای رفع موانع و اجرایی کردن برجام صحبت شد.
 
رئیس سازمان انرژی اتمی در حالی از این تماس تلفنی سخن گفت که خبر ملاقات یک ماه پیش خود با همتای آمریکایی‌ اش در عمان را تأیید کرد.
 
وی در این رابطه، با بیان اینکه حدود یک ماه پیش حضوری با مونیز ملاقاتی در عمان داشتیم، گفت: این ارتباطات با هدف بررسی مسائل فنی و رفع ابهامات فنی و موانعی است که بر سر راه عملیاتی کردن برجام وجود دارد.
 
صالحی در ادامه با تأکید بر اینکه در مسیر توافق هسته‌ای با قدرت‌های بزرگ تلاش شد تا خواسته‌ های رهبر معظم انقلاب از جمله حفظ ساختار برنامه‌های هسته‌ای کشور مدنظر قرار گیرد، به بیان مثالی در این رابطه پرداخت و گفت: آمریکایی‌ها درباره چیدمان سانتریفیوژها، پیشنهادی داده بودند که مورد موافقت قرار گرفته بود ولی مورد قبول رهبر معظم انقلاب واقع نشد و در نتیجه ما با ورود به این موضوع، نظر ایشان را تأمین کردیم و مسأله به صورتی دیگر محقق شد.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top