تاریخ انتشار: 24آذر1394|12:30

| کد خبر: 69546

هنری که مردان‌نمکی آن را مجسم می‌کنند + عکس

وکیل ملت: یک باستان‌شناس که به بررسی پارچه‌های دوران هخامنشی و لباس مردان نمکی می‌پردازد، گفت: پارچه‌بافی، صنعتی مهم در دوران هخامنشی بوده است.

به گزارش وکیل ملت  به نقل ازایسنا، «نادیا علیجانی» گفت: بیشتر مطالعات انجام شده در خصوص تکنیک‌های بافت پارچه و انواع پارچه‌های بافته شده در دوران هخامنشی بر روی مرد نمکی شماره 4 بوده است. از همین‌رو زیر نظر مهندسانی از اتریش مطالعات در زمینه پوشش و الگوی کارگران هخامنشی انجام شد.
 

هنری که مردان‌نمکی آن را مجسم می‌کنند + عکسوی افزود: باید تأکید کرد نتایج مطالعات در باستان‌شناسی بر اساس احتمالات بوده و با یافتن متناوب این آثار نتایجی بر اساس احتمالات اعلام می‌شود، از این‌رو باستان‌شناسان مشتاق یافتن آثار مختلفی هستند.

این باستان‌شناس خاطرنشان کرد: براساس مطالعات انجام‌شده بر روی مرد نمکی شماره چهار می‌توان گفت پوشش ملموس دوره هخامنشی جامع بالاپوشی یک تکه بوده و این موضوع نشان‌دهنده اقتصادی بودن نساجی در آن دوره است. پارچه‌ها در کارگاه بافته شده و مقدار مشخصی از پشم ریسیده می‌شد.

وی اظهار کرد: روش بافت پارچه و دوخت لباس در آن دوران به گونه‌ای بوده که دورریز نداشته و این نشان‌دهنده مقرون به صرفه‌گی بافت این گونه لباس‌ها بوده است و برای تزئین نوار قرمز رنگی اطراف لباس دوردوزی می‌شد. هم‌چنین دوخت شلوار نیز در این دوران یک تکه بوده و دوخت در قسمت بیرونی پا قرار می‌گیرد در واقع این نوع شلوار فاق نداشته و دوخت آن یک تکه بوده است.

این راهنمای گردشگر تصریح کرد: جنس این نوع پارچه پشمی بوده و با تکنیک تار و پود بافته شده است روفوهای متعدد این پارچه نشان می‌دهد که این صنعت ارزان نبوده و لذا حفظ و نگهداری پارچه اهمیت داشته است. تمام روفوهای انجام‌شده بر روی بالاپوش خصوصاً آستین این مرد نمکی شانزده ساله بوده است.

وی خاطرنشان کرد: رنگ پارچه نشان می‌دهد که لباس از پشم بومی منطقه بوده و رنگ‌آمیزی نداشته است و به جز ریسمان قرمزی که در اطراف آن دوخته می‌شد لباس‌ها خود رنگ بوده‌اند.

این راهنمای گردشگر با اعلام این‌که مطالعات باستان‌شناسی در حوزه‌های مختلف میراث‌فرهنگی در استان زنجان در کنار مطالعات معدن نمک چهرآباد انجام می‌شود، تصریح کرد: معدن نمک چهرآباد در دنیا بسیار منحصر به فرد است و می‌توان شباهت‌هایی بین آن و معادن بزرگ دنیا هم‌چون معدن دون‌برگ اتریش یافت از همین‌رو مطالعات بر روی آن بسیار مهم بوده و پروسه‌ای طولانی یافته است.

«نادیا علیجانی» به صورت تخصصی به مطالعات در زمینه سنگ می‌پردازد و دوره تخصصی مطالعات وی دوره فراپارینه سنگی که پیشینه‌ای 17 هزار ساله دارد است. بررسی‌های وی در زمینه‌ گذار از دوره پارینه سنگی جدید به نوسنگی است و با توجه به این‌که بررسی سنگ در مطالعات باستان‌شناسی در زنجان ضعیف است می‌توان وی را جزو اولین کسانی دانست که به مطالعه سنگ در زنجان می‌پردازد. وی هم‌چنین زیر نظر اساتید خود در زمینه پارچه و انواع آن و تکنیک‌های بافت پارچه در مطالعات مردان نمکی فعالیت می‌کند.

دسته بندی خبر روز ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top