آمانو: اسناد معتبری مبنی بر انحراف برنامه هسته‌ای ایران به دست نیاورده‌ایم/عراقچی: 3 هفته دیگر اجرایی شدن برجام اعلام می‌شود

وکیل ملت: آمانو و عراقچی هر کدام بطور جداگانه درباره برنامه هسته ای ایران اظهار نظرهای کرده اند که حکایت از پایان سال ها شک و تردید در برنامه صلح آمیز هسته ای ایران دارد.

تاریخ انتشار: 24آذر1394|17:30

آمانو: اسناد معتبری مبنی بر انحراف برنامه هسته‌ای ایران به دست نیاورده‌ایم/عراقچی: 3 هفته دیگر اجرایی شدن برجام اعلام می‌شود
| کد خبر: 69606

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی ارزیابی نهایی خود از مسائل باقی مانده مربوط به برنامه هسته‌ای گذشته و حال ایران را حاصل تلاش های آژانس برای راستی آزمایی موضوعات مرتبط با ابعاد نظامی احتمالی خواند. یوکیا آمانو مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز سه شنبه در بیانیه آغازین خود در نشست فوق العاده شورای حکام در وین گفت: من از شورای حکام خواستم تا این نشست را برای بررسی گزارش اخیر من با عنوان ارزیابی نهایی مسائل باقی مانده مربوط به برنامه هسته‌ای گذشته و حال ایران برگزار کند.

همانطور که شما مستحضر هستید من به طور جزئی 12 مورد از نگرانی‌ها در مورد ابعاد نظامی احتمالی برنامه هسته‌ای ایران را در ضمیمه گزارش نوامبر 2011 به شورای حکام ارائه دادم.

من خاطر نشان کردم که اطلاعاتی که در اختیار آژانس قرار گرفته بود، نشان می‌داد ایران فعالیت‌های مربوط به توسعه یک وسیله انفجاری هسته‌ای انجام داده است. آژانس این اطلاعات را روی هم رفته معتبر ارزیابی می‌کند.

شورای حکام در پاسخ گزارش من قطع‌نامه ای را تصویب کرد و از ایران و آژانس خواست تا گفت‌وگوهایشان را برای شفاف‌سازی این مسائل باقی مانده افزایش دهند. در نتیجه ادامه و افزایش مذاکرات با ایران ما سرانجام بر سر یک نقشه راه برای شفاف سازی این مسائل به توافق دست یافتیم. از این رو این گزارش حاصل بهترین تلاش‌های آژانس است که در مطابقت با اقدامات راستی آزمایی ما برای شفاف سازی مسائل مربوط به ابعاد نظامی احتمالی انجام شده است.

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ادامه بیانیه خود گفت:‌ هر چند برای آژانس ممکن نبود که جزئیات فعالیت هایی که ایران در گذشته انجام داده را بازسازی کند، ما توانستیم عناصر کافی را برای ارائه ارزیابی نهایی خود از کلیت این مسأله شفاف‌سازی کنیم.

ارزیابی نهایی من به دو سوال بسیار مهم پاسخ می‌دهد: آیا ایران فعالیت های مربوط به توسعه یک وسیله انفجاری هسته‌ای انجام داده است؟ و اینکه آیا ایران هنوز به این فعالیت‌ها ادامه می‌دهد؟

عناصر اصلی گزارش من بدین شرح است:

آژانس ارزیابی می‌کند که یک سری فعالیت های مربوط به توسعه یک وسیله انفجاری هسته‌ای به عنوان یک اقدام هماهنگ شده در ایران پیش از سال 2003 صورت گرفته وبرخی فعالیت‌هاپس از سال 2003 ادامه داشته است. آژانس همچنین ارزیابی می‌کند که این فعالیت‌ها فراتر از مطالعات علمی و معقول و کسب ترکیبات و ظرفیت های فنی خاص مربوطه نبوده است.

آژانس هیچ اسناد معتبری دال بر اینکه این فعالیت‌های مربوط به توسعه یک وسیله انفجاری هسته‌ای در ایران پس از سال 2009 انجام شده است در دست ندارد. آژانس علاوه بر این هیچ اسناد معتبری مبنی بر انحراف مواد هسته‌ای در ارتباط با ابعاد نظامی احتمالی برنامه هسته‌ای ایران به دست نیاورده است.

آمانو در ادامه تاکید کرد: همانند تمام گزارشات من این ارزیابی نیز واقعی ، فنی و عادلانه است. روش و اطلاعاتی که ارزیابی من برآن بنا شده است مشخص هستند. من امیدوارم که این گزارش موجب شود شورای حکام درباره اقدامات آینده تصمیم گیری کند.

مدیر کل آژانس افزود:‌ دو مسأله مهم باید در آینده نزدیک مورد بررسی قرار گیرد. اول اینکه ایران باید گام‌های مقدماتی ضروری برای آغاز اجرای تعهدات مرتبط هسته‌ای طبق برنامه جامع اقدام مشترک(برجام) را که با گروه 3+3 و اتحادیه اروپا بر سر آن به توافق رسید تکمیل کند.

روز اجرای برجام زمانی است که آژانس با راستی آزمایی اقدامات ایران تائید کند که این کشور تعهدات تعیین شده در این توافق را اجرا کرده است. من زمانی که آژانس به این نتیجه برسد که این گام‌های مقدماتی تکمیل شده اند، شورای حکام را مطلع خواهم کرد.

دوم موضوع دیگری که باید مورد بررسی قرار گیرد این است که هزینه‌های مربوط به فعالیت‌های مضاعف آژانس در ایران طبق برنامه جامع اقدام مشترک چگونه باید تامین شود.

من براورد هزینه‌های مضاعف برای سال 2017 را در ژانویه 2016 به عنوان بخشی از پیش‌نویس به روز رسانی شده بودجه ارائه خواهم کرد.

در سالهای اخیر برآوردهای اولیه شامل افزایش هزینه‌ها مگر برای تطابق هزینه در سال دوم یک دوره دو ساله نبوده است اما در این مورد لازم است که من برای تامین بودجه مضاعف به منظور اجرای وظایفمان طبق برجام درخواست بدهم.

من برای آماده کردن برآورد اولیه هزینه‌های سال 2017 کاملا ظرفیت کشورهای عضو را برای همکاری در نظر می گیرم، همانطور که در گذشته چنین کرده‌ام.

مدیر کل آژانس با بیان اینکه پیشرفت قابل توجهی در مسأله هسته‌ای ایران حاصل شده است افزود:‌ اما اکنون زمان استراحت نیست. این مسأله سابقه قدیمی وپیچیده دارد و بی‌اعتمادی میان ایران و جامعه جهانی باید مرتفع شود. هنوز کار زیادی پیش روی ما قرار دارد. تمام طرف‌های توافق باید تعهداتشان طبق برجام را به طور کامل انجام دهند. تلاش زیادی برای حصول این توافق صورت گرفت و تلاش مشابهی برای اجرای توافق نیاز است.

آژانس به بررسی برنامه هسته‌ای ایران با همان دقت و حرفه ای بودن گذشته ادامه می‌دهد و من به ارائه گزارش به شورای حکام ادامه خواهم داد.

من از همکاران گذشته و کنونی‌ام در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ویژه در بخش پادمان‌ها تشکر می‌کنم که بیش از یک دهه است که به سختی روی این مسأله کار کرده‌اند. من همچنین از حمایت مستمر شورای حکام تشکر می کنم.

 

کیک زرد را از روسیه دریافت کرده‌ایم

عباس عراقچی در گفت‌وگویی تلویزیونی در مورد روند اجرایی شدن برجام اظهار کرد: در حال حاضر جلسه شورای حکام از یک ساعت پیش آغاز شده و در جریان است و آمانو مجدداً گزارشی را که ارائه کرده بود را تکرار کرد که البته سعی کرد گزارشی فنی، حرفه‌ای و بی‌طرفانه ارائه دهد.

وی افزود: در جمع‌بندی ارائه شده هر خواننده و ناظر منصفی قضاوت می‌کند که گزارش تأیید بر برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز ایران است و هیچ موارد انحرافی نیست و در واقع همه اتهامات گذشته را باطل می‌کند.

عراقچی اظهار کرد: البته در گزارش اشاره شده برخی فعالیت‌ها در قبل از سال 2003 بوده اما از حد مطالعه فراتر نرفته که ما این را هم قبول نداریم و دلایل خودمان را ارائه خواهیم داد.

وی خاطرنشان کرد: همانطور که به من اطلاع دادند آلمان به نمایندگی از گروه 1+5 قطعنامه را ارائه کرده و بعد از آلمان هم 37 کشور ثبت‌نام کرده‌اند تا بیانیه خود را ارائه کنند و در آخر هم نماینده جمهوری اسلامی ایران بیانیه خود را قرائت خواهد کرد.

وی با بیان اینکه پس از تصویب قطعنامه وارد مرحله بعدی می‌شویم گفت:‌ دو کار خیلی مهم ما منوط به این قطعنامه است، یکی تغیراتی در اراک باید ایجاد شود و دوم انتقال مواد غنی شده‌ای که در مقابل دریافت کیک زرد به روسیه فروخته‌ایم.

عراقچی خاطر نشان کرد:‌ میزان کیک زردی که قرار بوده در مقابل مواد اورانیوم غنی شده ما دریافت شود قبل از این دریافت شده ، این مواد به ایران حمل شده و الان در ایران هست. بنابراین ما پس از تصویب قطعنامه طبق قراری که با خریدار روسی داریم اورانیوم غنی شده خودمان را خواهیم فرستاد.

رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام در وزارت خارجه همچنین اظهار کرد: در مورد اراک هم سند رسمی مربوط به مدرن سازی راکتور اراک توسط 8 وزیر امور خارجه امضا شده و مقدار زیادی از مراحل مقدماتی و اداری انجام شده بقیه هم در حال انجام است اما به لحاظ عملیاتی هیچ کاری صورت نگرفته تا وقتی که این قطعنامه تصویب شود و پس از آن هم انشاءالله مراحل عملیاتی آغاز خواهد شد.

وی درباره‌ی این که بر اساس بند 4 گزارش قطعنامه آمده که شورای حکام و شورای امنیت سازمان ملل باید دائما از طریق آژانس گزارش‌هایی را در مورد روند اجرا دریافت کنند آیا این مساله مجددا راه نفوذی را باز نمی‌ کند. اظهار کرد:‌نه اصلا جای نگرانی نیست نکته مهمی که باید به آن توجه کرد این است که قطعنامه جدید که صادر می‌شود همه قطعنامه‌های گذشته را باطل می‌کند و یک فصل جدیدی در روابط ایران و آژانس ایجاد می‌کند.

وی تصریح کرد:‌ در واقع 12 قطعنامه‌ای که امروز لغو می‌شود همه نگاهشان به گذشته و پی ام دی بود اما قطعنامه‌ای که امروز صادر می‌شود نگاهش به آینده و اجرای برجام است. عنوان قطعنامه جدید هم" اجرای برجام و راستی آزمایی برجام در پرتو قطعنامه‌ جدید شورای امنیت" است.

رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام در وزارت خارجه خاطر نشان کرد:‌بنابراین از الان به بعد طبق قطعنامه جدید مدیر کل آژانس هیچ وظیفه‌ای نسبت به گذشته ندارد فقط وظیفه دارد نسبت به آینده و اجرای برجام نظارت کند و گزارش دهد. گزارش‌هایی که در بند 4 از مدیر کل آژانس خواسته شده این است که اگر در حین برجام نکته‌ای یا اشتباهی را مشاهده کرد آن را باید گزارش دهد. بنابراین قطعنامه جدید هیچ وظیفه و ماموریتی را برای مدیر کل نسبت به گذشته دیگر قائل نیست.

عراقچی درباره این که در صورت تصویب قطعنامه در شورای حکام زمان بندی اجرای برجام چگونه خواهد بود اظهار کرد: تصورمان این است که در یک فاصله‌ی حدود 3 هفته‌ای بقیه کارهایی که مانده و به تصویب قطعنامه موکول کرده بودیم را انجام دهیم و در سه هفته آینده در موقعیتی باشیم که روز اجرایی شدن را اعلام کنیم. بر اساس اطلاع یا بیانیه مشترکی که توسط ظریف و موگرینی رسما اعلام می‌شود ما آن را روز اجرای برجام اعلام می‌کنیم و از آن روز است که تحریم‌ها به صورت کامل و در عمل برداشته خواهد شد.

وی افزود: البته تحریم‌ها به طور کامل برداشته شده و قوانین آن صادر هم شده اما اجرای کاملش موکول به روز اجرایی شدن است. بنابراین مرحله مهم بعدی ما حدود سه هفته دیگر خواهد بودکه وارد مرحله اجرایی شدن می‌شویم که تحریم‌ها عملا برداشته خواهد شد.

دسته بندی خبر روز ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top