كاركردهاي ديپلماسي گردشگري در سياست خارجي

دكتر شهرود اميرانتخابي/کارشناس مديريت فرهنگي

وکیل ملت: امروز گردشگري به يکي از بزرگ ترين و سريع ترين صنايع درحال رشد در دنيا تبديل شده و مزاياي آن در ابعاد مختلف شناخته شده است. از جمله نقش مهم آن در اشتغالزايي، فقرزدايي، تعاملات فرهنگي، حفظ و بهبود منابع طبيعي و ميراث فرهنگي ، توليد ناخالص داخلي، مصرف و گردش پول، ايجاد سرمايه گذاري و توسعه زيرساخت ها در سطح جهاني اثبات شده است.

تاریخ انتشار: 24آذر1394|17:53

كاركردهاي ديپلماسي گردشگري در سياست خارجي
| کد خبر: 69609

باور نويسنده اين يادداشت نيز بر آن است:دست يافتن به ارتقاي نسبي سطح درآمد سرانه و رسيدن به اشتغال کامل مورد اشاره در سند چشم انداز از راه گردشگري و اقتصاد گردشگري هنگامي ميسر خواهد شد که دستگاه ديپلماسي کشور گام هاي اوليه تعامل با دنيا را براي گسترش همکاري هاي دوجانبه، منطقه اي و بين المللي برداشته باشد و با بهره گيري از روابط سياسي با کشورهاي ديگر مبادرت به نهادينه کردن اقتصاد گردشگري، ايجاد اشتغال ،افزايش جذب منابع و سرمايه گذاري خارجي و فناوري پيشرفته در حوزه گردشگري و گسترش بازارهاي صادراتي صنايع دستي ايران و افزايش سهم ايران از گردشگري در دنيا در راستاي اهداف سند چشم انداز نمايد.اما آنچه ضرورت اين موضوع را الزامي مي سازد آن است که اساساً ديپلماسي گردشگري صرفاً به دنبال بهره گيري از ديپلماسي و سياست خارجي نيست، بلکه مي تواند به تحقق اهداف سياست خارجي هم ياري برساند و از همين رو بين ديپلماسي گردشگري و ديپلماسي سياست خارجي رابطه متقابل و دوسويه اي وجود دارد.به طوري که مي توان مهم ترين کارکردهاي ديپلماسي گردشگري براي سياست خارجي را در موارد زير خلاصه کرد:
    1. گردشگري اعم از جذب گردشگر خارجي به ايران يا رفتن گردشگران ايراني به خارج مي تواند تفاهم و درک متقابل ملت ها از يکديگر را بيش تر کرده، باعث نزديک تر شدن ملت ها و در نهايت دولت ها به يکديگر شود. دولت هايي که مشکلات تاريخي با يکديگر دارند، مي توانند از اين شيوه براي نزديک تر شدن به يکديگر استفاده کنند. هر گردشگري بالقوه يک ديپلمات است که هم پيام کشور خود را به کشوري ديگر مي برد و هم پيام کشور مقصد را به کشور خود مي آورد. سوء تفاهم نه تنها در روابط بين انسان ها بلکه در روابط کشورها با يکديگر هم نقش مهمي دارد. سال هاست بين ايران و غرب و برخي کشورهاي منطقه سوء تفاهم هايي وجود دارد که ديپلماسي گردشگري مي تواند تا حدي به رفع آن ها کمک کرده و زمينه را براي بهبود روابط جمهوري اسلامي ايران با آن ها فراهم کند.
    2. گردشگري به يافتن زبان مشترک صلح ميان ملت ها کمک مي کند و اين امر به دولت ها کمک مي کند تا در سياست خارجي خود به دنبال تامين امنيت ملي از طريق صلح باشند. ديپلماسي گردشگري تقويت کننده ديپلماسي صلح در برابر ديپلماسي جنگ است؛زيرا اساساً زبان گردشگري زبان صلح و پيامش دوستي براي انسان هاست و از طريق گردشگري است که صلح طلب بودن يک ملت براي ديگران معلوم مي شود و لذا پيشداوري هاي منفي تا حد زيادي تصحيح مي شود.
    3. گردشگري به تصحيح و تغيير تصاوير کليشه اي موجود از دولت ها و حتي ملت ها کمک مي کند. گردشگران بدون واسطه با واقعيت هاي جامعه و دولت ميزبان آشنا مي شوند و برداشت هاي قبلي خود را تصحيح مي کنند. سال هاست رسانه هاي غربي مي کوشند تصويري منفي از ايران و جمهوري اسلامي به جهانيان عرضه کنند و در چنين شرايطي گردشگري بهتر از هر ابزاري مي تواند نادرستي اين تصوير رسانه اي را اثبات کند و اين به سود ديپلماسي عمومي در سياست خارجي است. در طرف ديگر، گردشگران ايراني هم مي توانند تصاوير موجود از برخي کشورها در ميان مسئولان را تصحيح کنند يا تغيير دهند.
    4. استراتژي صدور ارزش هاي انقلاب همواره از ارکان سياست خارجي جمهوري اسلامي ايران بوده است. ديپلماسي گردشگري مي تواند به سهم خود نقش مهمي در اين امر داشته باشد. کساني که از ايران به عنوان گردشگر راهي خارج مي شوند و آن هايي که به عنوان گردشگر وارد ايران مي شوند، در معرض ارزش هاي انقلاب اسلامي قرار مي گيرند و اين يکي از راه هاي معرفي انقلاب به شيوه نرم است. به طور مشخص جذب گردشگر از کشورهاي اسلامي مي تواند در اين مورد نقش مهمي داشته باشد.به اين ترتيب در صورت وجود سند ملي گردشگري و تعريف و تدوين ديپلماسي گردشگري براساس آن، بخشي از اهداف سياست خارجي جمهوري اسلامي ايران را مي توان از طريق ديپلماسي گردشگري پيگيري و محقق کرد.

منبع/روزنامه ایران

دسته بندی خبر روز , دیگر رسانه ها ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top