تاریخ انتشار: 25آذر1394|14:35

| کد خبر: 69766

نقش «پژوهش» در قانونگذاری

وکیل ملت: بی شک نقش «پژوهش» در جوامع پیشرفته و توسعه یافته به ویژه در عرصه و حوزه ی قانونگذاری، آشکار و بی بدیل است. یکی از عوامل توسعه و پیشرفت در این کشورها، توجه و اهتمام مسوولان، مدیران و متولیان امور به پژوهش و به کارگیری نتایج آن برای سازماندهی، ایجاد ساختارها، وضع قانون و حل مسایل و مشکلات است.

در حقیقت کشورها و جوامع توسعه یافته، موفقیت ها و پیشرفت های عظیم خود را در سایه توجه جدی به این مهم یعنی «تحقیق و پژوهش» به دست آورده اند. این کشورها علاوه بر «توجه به شاخصه های انسانی»، درصد قابل توجهی از سرمایه گذاری های خود را برای توسعه «ایجاد زیرساخت ها (سخت افزار)» و تولید «اطلاعات (نرم افزار)» اختصاص می دهند؛ سرمایه گذاری هدفمند و برنامه ریزی شده ای که خروجی آن بی شک افزایش تولید ناخالص ملی و به تبع آن افزایش رشد اقتصادی و بهبود وضعیت اجتماعی، فرهنگی و ... کشورهای مورد نظر را به همراه داشته است.
برای «پژوهش»، تعاریف متعددی ارایه شده است. برخی آن را «رسیدن به راه حل های قابل اطمینان مسایل به روشی برنامه ریزی شده و نظام مند» گفته اند. برخی دیگر پژوهش را چنین معنا کرده اند: «پژوهش، بررسی یا کاوشی سخت کوشانه در پرتو واقعیت های تازه کشف شده و به کارگیری عمل نتیجه گیری ها، نظریه ها و قوانین جدید است».
طبق نظر بیشتر صاحب نظران، «پژوهش در واقع فرایند رسیدن به راه حل های قابل اطمینان مسایل از طریق گردآوری، تحلیل و تفسیر داده ها به گونه ای برنامه ریزی شده و نظام مند است».
*پژوهش در ایران
با نگاهی به سابقه پژوهش و کار پژوهشی در ایران، آمار تعداد محققان کشور، سهم بودجه در نظر گرفته شده برای پژوهش، تعداد مراکز تحقیقاتی و... در مقایسه با کشورهای توسعه یافته، خواهیم دانست که کشورمان در این حوزه، جایگاه مناسبی ندارد.
پس از پیروزی انقلاب اسلامی، به منظور گسترش فرهنگ «پژوهش» درجامعه و ارج نهادن به مقام «پژوهشگران»، «شورای فرهنگ عمومی» کشور 25 آذر را به نام «روز پژوهش» نامگذاری کرد. وزارت «علوم، تحقیقات و فناوری» نیز از سال ‎ 1379به بعد، چهارمین هفته آذر ماه را به نام هفته پژوهش نامگذاری کرد.
علت نامگذاری چنین روزی، ارج نهادن به مقام پژوهشگران و تجلیل از پژوهشگران برتر، شناسایی و طرح مشکلات و چالش های پیش رو و ارتقای سطح پژوهش و فناوری در کشور است. روزِ پژوهش فرصتی است تا مردم و دوستداران علم و پژوهش بیشتر در جریان فعالیت های پژوهشی انجام شده در بخش های گوناگون کشور قرار گیرند.
هر سال مراسم هفتة پژوهش با مشارکت بیشتر دستگاه های اجرایی کشور برگزار می شود. گزینش مقاله های برتر، قدردانی از پژوهشگران و مدیر تحقیق نمونه، انتخاب پروژه های برتر و انتشار کارنامه پژوهشی از مهم ترین برنامه های این هفته است.
مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی تنها مرکز تحقیقاتی وابسته به قوه مقننه در ایران است که هر سال به همین مناسبت، همایش برگزار می کند.
در همین پیوند چهارمین همایش نقش پژوهش در قانونگذاری دیروز سه شنبه 24 آذر 94 با حضور علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی، نجات الله ابراهیمیان سخنگوی شورای نگهبان، آیت الله مصطفی محقق داماد استاد حوزه و دانشگاه، علی لاریجانی رییس مجلس و جمعی از پژوهشگران در سالن مشروطه مجلس شورای اسلامی برگزار شد.
لاریجانی، با حضور در چهارمین «همایش نقش پژوهش در قانونگذاری» علاوه بر رونمایی از کتاب «اقتصاد ایران در سال 94»، با اهدای لوح از 29 پژوهشگر و محقق کشور قدردانی و تشکر کرد.
وی در این همایش با تاکید بر این که تنقیح قوانین در مجلس در حال اجرا است، گفت: شرایط کشور اقتضا می کند نگاه علمی به موضوعات کشور داشته باشیم.
لاریجانی ادامه داد: پژوهشگران پشتوانه علمی کشور هستند و اقدامات غنی آنان تاثیرات به سزایی دارد.
وی اضافه کرد: لغزندگی در تصمیم گیری عامل وجود قوانین زیاد است که این تورم قوانین و دستورالعمل های زیاد موجبات ایجاد دردسر برای افرادی که قصد سرمایه گذاری در کشور دارند فراهم می کند.
رییس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: تنقیح قوانین در مجلس در حال انجام است، در حال حاضر حدود 8 عنوان تنقیح صورت گرفته که این نشان می دهد در چه مواردی نسخ شده و در چه مواردی خلاء وجود دارد.
وی افزود: مرکز پژوهش ها می تواند کمک حال مرکز تنقیح بوده تا تصویر روشنی از خلاءهای موجود داشته باشد.
رییس مرکز پژوهش های مجلس نیز با اشاره به جایگاه این مرکز گفت: مرکز پژوهش ها امروز در غیاب احزاب به اتاق فکر و بازوی مشورتی مجلس تبدیل شده است.
کاظم جلالی افزود: این امر به اهمیت کارکرد این مرکز افزوده و باید با استفاده از برگزاری همایش های علمی، تشکیل شوراهای راهبردی و توان کارشناسی تلاش شود تا این روند به امری دایمی در حوزه پژوهش پارلمانی تبدیل شود از این رو امیدوارم تا این نشست زمینه هم افزایی پژوهشی و تاثیر آن در امر قانونگذاری را پدید آورد.
وی ادامه داد: با گذشت دو دهه از آغاز به کار مرکز پژوهش های مجلس امروز این مرکز به پاس تلاش ها و حمایت های بنیانگذاران آن و تلاش پژوهشگران و کارشناسان موفق شده تا به دور از نگاه ها و دسته بندی های سیاسی و جناحی و تنها با رویکرد علمی و نگاه کارشناسی گزارش هایی تهیه کند که زمینه ساز تهیه و تدوین طرح های کارآمد و تصویب آن در مجلس باشد.
نایب رییس مجلس هم در این همایش با تاکید بر این نکته که آن چه جایگاه مرکز پژوهش ها را ارتقا داده توجه به مسایل کلیدی کشور و پاسخ به آن ها است، گفت: برای شکوفاسازی ظرفیت های داخلی باید نگاهی درون زا به ظرفیت های داخلی داشت.
محمد حسن ابوترابی فرد تصریح کرد: یکی از مهم ترین مسایلی که جایگاه مرکز پژوهش ها را ارتقا بخشیده این است که کار آن، موضوع کشور است و پاسخگویی به مسایل کشور، مسیر کار را برای مجلس هموار کرده است.
وی از مرکز پژوهش های مجلس خواست سازمانی را شکل دهد تا از همه ظرفیت های علمی کشور برای تبدیل نظریات علمی به سیاست ها و آیین نامه های اجرایی استفاده کند.
این نماینده اصولگرای مجلس با بیان این که سیاست های مقام معظم رهبری تا یک قرن آینده نیز دارای اتقان و استحکام علمی است، افزود: تمامی سیاست های رهبری متناسب با نیازهای مساله محور و الهام بخش بهبود کشور است.
رییس سازمان انرژی اتمی یکی دیگر از سخنرانان این همایش گفت: با تصویب پیش نویس قطعنامه شورای حکام پرونده هسته ای ایران برای همیشه بسته می شود و تمام قطعنامه های شورای حکام لغو خواهد شد.
علی اکبر صالحی یادآور شد: به هر حال پرونده هسته ای از دستور کار شورای حکام خارج خواهد شد و این دستاورد بزرگی است چرا که طی 12 سال چالش، جمهوری اسلامی توانست با مقاومت و به کار گیری حکمت سیاسی پیروزمندانه از این میدان و موضوع خارج شود.
صالحی با بیان اینکه محدودیت را پذیرفته ایم و بارها هم این موضوع را گفته ایم، اظهار داشت: تمام ساختار هسته ای مانند غنی سازی، آب سنگین اراک، رآکتور تحقیقاتی اراک، تحقیق و توسعه، اکتشاف و استخراج، ساختمان ها، سازه و شاکله صنعت هسته ای سر جای خود می ماند و به واقع صنعت هسته ای، حفظ می شود.
وی تاکید کرد: هوشیاری کار در این است که ما به گونه ای عمل کردیم که توانستیم همه چیز را با توجه به محدودیت هایی که به صنعت هسته ای و حرکت آن و نشاط هسته ای لطمه نزند، بپذیریم؛ البته محدودیت هایی که به ظاهر محدودیت است و در باطن محدودیت نیست.
نجات الله ابراهیمیان، سخنگوی شورای نگهبان نیز در همایش نقش پژوهش در قانونگذاری،گفت: جوان گرایی و استفاده از نیروهای جوان و توانا امتحان خود را در کشور ما پس داده و ما نتایج خوبی از آن دیده ایم با این همه، در امر تقنین ناگزیریم از تجربه متراکم نیز استفاده کنیم.
وی ادامه داد: برای استفاده افراد در جایگاه تقنین باید نگاه به تجربه آن ها قابل توجه باشد و باید برخی نگاه ها و عادات را کنار بگذاریم و از همه افرادی که توانایی دارند با هر نوع گرایش سیاسی در جای خود استفاده کنیم.

دسته بندی حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top