تاریخ انتشار: 26آذر1394|21:27

| کد خبر: 69974

ارائه مشاوره حقوقی رایگان به داوطلبان انتخابات

وکیل ملت: رئیس هیئت مرکزی بازرسی انتخابات از برنامه وزارت کشور برای ارائه مشاوره حقوقی رایگان به داوطلبان انتخابات از آغاز نام نویسی تا پایان رای‌گیری در انتخابات اسفند خبر داد.

سیدسلمان سامانی با تبیین اقدامات بخش بازرسی انتخابات ، این اقدامات را بر اصول ‌قانونمداری، امانتداری و بی‌طرفی، پرهیز از افراط و تفریط، تقویت فضای نشاط، امید و اعتماد در جامعه و سرعت،‌ دقت و قاطعیت مبتنی دانست.

 

وی گفت: هیئت بازرسی انتخابات طبق ماده 25 قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی و ماده 76 آیین نامه اجرای قانون مجلس خبرگان رهبری تشکیل شده و طبق قانون ، وزارت کشور مامور اجرای قانون انتخابات است.

 

وی افزود: بر این اساس مهمترین و اصلی‌ترین کار ویژه هیئت بازرسی انتخابات نیز اطمینان از حسن اجرای قوانین و مقررات در برگزاری انتخابات است.

 

رئیس هیئت مرکزی بازرسی انتخابات ادامه داد: معتقدیم که بازرسی اثربخش، آن بازرسی است که علاوه بر این‌که برگرفته از قانون است، اقداماتش نیز به حاکمیت قانون در برگزاری انتخابات منتج شود.

 

وی گفت: بر این اساس سعی کرده‌ایم تا قوانین انتخابات و بیانات امام راحل و رهبر معظم انقلاب درخصوص انتخابات را یکجا و منظم جمع‌آوری کنیم و به مثابه نقشه راه برای تحقق هدف اصلی یعنی برگزاری انتخابات ممتاز و در تراز جمهوری اسلامی ایران مبنا قرار دهیم.

 

وی آگاهی را پیش‌شرط قانونمداری دانست و افزود: به همین منظور سعی کرده‌ایم دانش انتخاباتی مجریان ،‌بازرسان و نامزدهای انتخاباتی را به طور مستمر ارتقا دهیم تا رفتارهای انتخاباتی ‌هر چه بیشتر قانونمند و نظام‌مند باشند.

 

رئیس هیئت مرکزی بازرسی انتخابات گفت: برای این کار، هر هفته با حضور در یکی از استان ها علاوه بر فرمانداران آن استان ، با فرمانداران دو استان همجوارش جلساتی برگزار و نکات مهم قانون انتخابات را تبیین کرده‌ایم.

 

وی بر اشراف مجریان و بازرسان بر قانون تاکید و خاطرنشان کرد: به همین منظور برای نخستین بار در تاریخ وزارت کشور ، فرمانداران کشور در آزمون جامع ز شرکت کردند تا بتوانیم میزان تسلط فرمانداران را به عنوان رؤسای هیئت‌های اجرایی در موضوع انتخابات احراز کنیم.

 

وی گفت:‌ بر اساس سوابق موجود در وزارت کشور آنچه داوطبان انتخابات باید از آن آگاه باشند اعم از حقوق و تکالیف‌شان جمع‌بندی کرده‌ایم و هنگام نام نویسی در اختیارشان قرار می‌دهیم.

 

سامانی همچنین از برنامه‌ریزی برای ارائه مشاوره حقوقی رایگان به داوطلبان انتخابات از آغاز نام نویسی داوطلبان تا زمان برگزاری انتخابات ، پایان شمارش آراء و اعلام نتایج انتخابات با هدف آگاهی داوطلبان از حقوق و تکالیف‌شان خبر داد.

 

وی گفت: با ارائه این مشاوره‌ها علاوه بر استفاده حداکثری داوطلبان از حقوق‌شان، می‌توان از تخلفات احتمالی و ناخواسته پیشگیری و اجتناب کرد.

 

رئیس هیئت مرکزی بازرسی انتخابات افزود: تلاش بخش بازرسی این است که انتخابات به بهترین شیوه برگزار و هرگونه کمبود احتمالی با دقت ، شناسایی و با سرعت در چاچوب قانون برطرف شود.

 

وی در پاسخ به پرسش دیگری درخصوص تفاوت ساز و کارهای بازرسی در این دوره از انتخابات با دوره های پیشین گفت:‌ سعی کرده ایم با تهیه چک لیست های بازرسی به صورت برخط ، نتایج بازرسی ها را با استفاده از سامانه بازرسی رصد کنیم تا با اتخاذ تصمیمات لازم فرایندها را به سمت قانونی شدن سوق دهیم.

 

وی همچنین درباره اقدامات بخش بازرسی برای جلوگیری از وقوع تخلفات به ویژه تبلیغات زودهنگام نامزدها گفت: بخشی از قانون انتخابات مربوط به تبلیغات است که برای آن شرایط مشخصی در نظر گرفته شده است که ما برای هر یک از این شرایط ، راهکارها و چک لیست‌های مشخص تهیه کرده‌ایم.

 

سامانی تاکید کرد: همه فرایندهای اجرا را بازرسی کرده ایم تا رفتارها منطبق با قانون انجام شود بر این اساس اگر تخلفی مشاهده شود ، قطعا آن را به مراجع ذی صلاح اطلاع خواهیم داد.

رئیس هیئت مرکزی بازرسی انتخابات، شفافیت، قانونمداری و رعایت اصول اخلاقی، شرعی و قانونی در اجرای انتخابات اسفند را امری قطعی دانست.

 

وی گفت:‌ همانطور که تاکنون نظام جمهوری اسلامی در جهان افتخارآفرین و مایه مباهات ملت ایران بوده است انتخابات اسفند نیز سبب سر بلندی و افزایش اقتدار ملی خواهد شد.

دسته بندی حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top