تاریخ انتشار: 26آذر1394|21:55

| کد خبر: 69981

بهمن کشاورز: هیچ شخصی به علت حق الوکاله بدون وکیل نمی ماند

وکیل ملت: رئیس اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران «اسکودا» بابیان اینکه هیچ شخصی به علت حق الوکاله بدون وکیل نمی ماند،گفت: قانونگذار پیش بینی لازم را برای برخورداری طرفین دعوا در محاکم قضایی کرده است و بدون درنظرگرفتن توان مالی می تواند وکیلی رابرای دفاع ازحقوق شخصی انتخاب کند.

بهمن کشاورز  در گفت و گو با خبرنگاران در زنجان افزود: تعرفه وکلا در سال 1385 تدوین شده اما در وهله نخست حق الوکاله وکیل، تابعی از توافق موکل و وکیل است.
وی یادآورشد: در صورتی که چنین توافقی وجود داشته باشد و وکیل مالیات دولت، سهم قانون و سهم صندوق حمایت را پرداخت کند، هیچ ارتباطی به هیچ کس ندارد که این رقم چقدر است.
کشاورز اظهار کرد: اگر قراردادی فی مابین آنها نبود، تعرفه سال 85 حاکم بر موضوع است که البته این تعرفه در محلی که درصدی از موضوع دعوا مطرح است مشکلی نیست اما در بسیاری از موارد مطالبی در این تعرفه مطرح شده که به نظر تدوین کننده آیین نامه قصد شوخی داشته ولی در عین حال موجود و همواره مورد انتقاد کانون وکلا بوده است.
رئیس اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران گفت: گاه گفته می شود که وکالت کاری پر هزینه بر مردم است، اما این را باید گفت که سیستم های مواظبت قضایی در کانون وکلا و وکالت تسخیری برای امور کیفری، در اختیار تمام کسانی است که از نظر مالی توان پرداخت حق الوکاله ندارند و این بدان معناست که کسی بدون وکیل نمی ماند.
وی خاطر نشان کرد: به طور قطع کانون های وکلا مایل هستند که تعرفه سال 1385 اصلاح شود و امیدواریم در لایحه جامع قانون گذار به این مساله گوشه چشمی داشته باشد.
کشاورز به تخلف وکلا اشاره و خاطرنشان کرد: در مورد تخلفات وکلا، اقداماتی که ممکن است وکیل به اعتبار شغل و ارتباط با موکل انجام دهد و تخلف باشد، همه در آیین نامه کانون وکلا پیش بینی شده و برای این نوع تخلفات مجازات هایی از خفیف در حد توبیخ ساده تا ابطال پروانه وکالت در نظر گرفته شده است.
رئیس اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران گفت: به جرات می توان گفت که کانون های وکلا نیز در این مورد بسیار جدی هستند.
وی تاکید کرد: اگر کسی در مورد وکیلی شکایتی دارد باید به کانون وکلای منطقه جغرافیایی خود مراجعه کند و مطمئن باشد که به کار وی بدون اغماض و با دقت کافی رسیدگی خواهد شد.
کشاورز به فرهنگ اطاعت از قوانین در جامعه اشاره کرد و ادامه داد: میزان اطاعت از قوانین موضوعی فرهنگی و مربوط به تمامی مردم کشور است.
وی افزود: این ملکه در اذهان افراد باید از دوره کودکستان شکل بگیرد و حداقل تا پایان دوره دانشگاه ادامه پیدا کند تا آن وقت بتوان از تابع قانون بودن و اجرای آن صحبت کرد.
کشاورز یادآور شد: در برنامه پنجم توسعه قوه قضاییه مکلف شد که در زمینه آموزش عمومی حقوق و قوانین اقدام کند، اقداماتی نیز انجام داد اما کافی نبود.
رئیس اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران گفت: صدا و سیما وظیفه بسیار مهمی در این زمینه دارد و ابزاری است که می تواند مردم را قانون مدار و آشنا به قانون کند.

دسته بندی حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top