تاریخ انتشار: 27آذر1394|14:30

| کد خبر: 69989

دادخواست جمعي از فارغ التحصيلان رشته حقوق

جمعي از فارغ التحصيلان رشته حقوق

وکیل ملت: خواهان : جمعی از فارق التحصیلان رشته حقوق خوانده : کانون وکلا موضوع: اعتراض به نسبت كم پذيرش كارآموز در آزمون وكالت به نسبت تعداد شركت كنندگان در جهت رعايت اصل 28 قانون اساسي اِنَّ النّاسَ يَستَغنونَ اِذا عُدِلَ بَينَهُم وَ تُنزِلُ السَّماءُ رِزقَها وَ تُخرِجُ الارضُ بَرَكَتَها بِاِذنِ اللّه‏ِ تَعالى ؛ اگر در ميان مردم عدالت برقرار شود، همه بى‏ نياز مى ‏شوند و به اذن خداوند متعال آسمان روزى خود را فرو مى‏ فرستد و زمين بركت خويش را بيرون مى‏ ريزد

سالها زحمت كشيدم و درس خوانديم تا بتوانيم روزي زندگي شرافتمندانه داشته باشيم اما چه كنيم در اين دنياي فاني همواره تضاد منافع مطرح بوده و اين امر هميشه به شكلي باعث شده است كه هر كس نتواند به آرزوهايي كه سالياني به خاطرش مرارت درس خواندن را به خود داده است به راحتي دست پيدا كند و اين بيشترين نمود را در ميان ما فارغ التحصيلان رشته حقوق را دارد كه صنفي خاص مانع مي شود كه در رشته حقوق كه داراي شغل آزادي به مانند وكالت است مانند ساير رشته ها مثل پزشكان يا مهندسان و ….به راحتي مشغول كار شويم.
جمعه روزآزمون بود. روزی سرنوشت حرفه ای من و تو و او مشخص خواهد شد . 
تا به امروز خواندیم که حق گرفتنیست . و باید گرفت . فهمیدیم که کاتوزیان نامی هست که برای اعتلای علم حقوق در این عصر کوشید و به گذشته ها که بر میگردیم به خیلی گذشته ها ابن خلدون رو شناختیم . فهمیدیم که ترازویی که نماد عدل و داد هست چیست و چرا این نماد انتخاب شده . فهمیدیم که نمی توان به کسی تهمت زد و نمی توان به کسی آسیب رساند و اگر رساندی باید تحمل تاوانی که خدای متعال معین کرده داشته باشی . یاد گرفتیم که به هم احترام بگذاریم و یاد گرفتیم حق الناس را باید داد یاد گرفتیم که جرایم هرآنچه اندک باعث افول فرهنگی در جامعه ماست . اما در مقابل دیدیم که این یافته ها فقط در قالب یک مدرک و یک اسمی هست که ما یدک کش آن هستیم . روز جمعه امید است به پیکار میان این یافته ها که در انتهای روز جز آرزو و صدها پرسش بی جواب چیزی بر اذهان نمی ماند .
آیا میان این 65000 شصت و پنج هزار نفر نفر انتخاب میشم . آیا امسال جز ورودی های این حرفه هستم ؟ متاسفانه کسی فریاد مارا نمی شنود . یاد گرفتیم حق را بگیریم اما آیا میتوانیم اولین پرونده ای که خود خواهان ان هستیم و كانون وكلا خوانده آن به جریان بیاندازیم و برنده این پرونده باشیم .آیا میتوانیم در اولین دادخواهی پیروز باشیم و یا اصلا دادگاهی برای این پرونده تشکیل خواهد شد ؟یا که مثل تمامی پرونده های حق طلبانه به بایگانی تاریخ سپرده خواهد شد و همچنان یدک کش یک مدرک خواهیم بود . بیاییم دست بدست هم طی یک دادخواست از قوه بخواهیم که در جامعه ایی 80 ميلیونی که حضرت علی را قاضی القضات خود میداند و امسال  شصت و پنج هزار نفر650000 متقاضی برای وکالت دارد، چرا فقط 2500 نفر دیده میشوند .
آیا 62500شصت و دو هزار و پانصد نفر دیگر مستحق کسب این کرسی نیستند .در جامعه ایی  كه مسئولن تمام تلاششان اين است كه جلوي فساد اقتصادي ، جرائم مواد مخدر و فحشاو تبعيض و …. را بگيرند چگونه به صنفي خاص كه ادعاي دادخواهي براي مردم ايران را دارد اين مجوز قانوني داده شده است كه مانع اشتغال حداقل شصت و دو هزار و پانصد نفر  62500  در شغل آزاد وكالت  شود آيا اين عادلانه است كه كاري كه جزو مشاغل آزاد است و هيچ نيازي به بودجه بيت المال ندارد در آن اين محدوديت سخت وجود داشته باشد آیا این تعداد كم پذيرش متقاضی نمی توانند مانعي در مبارزه با مفاسد باشد اين چه استدلالي توسط مسئولين كانون وكلا است كه فارغ التحصيل بي كار رشته حقوق بهتر است تا وكيل بي كار داشته باشيم چرا كانون وكلا نمي گذارد كه رقابت سالم كاري تعيين كننده درآمد وكلا باشد نه انحصارگرايي؟ 
اميد است كه مسئولين محترم قوه قضائيه مطابق مطابق اصل 28 قانون اساسي كه مقرر داشته است :(هر کس حق دارد شغلی را که بدان مایل است و مخالف اسلام و مصالح عمومی و حقوق دیگران نیست برگزیند. دولت موظف است با رعایت نیاز جامعه به مشاغل گوناگون، برای همه افراد امکان اشتغال به کار و شرایط مساوی را برای احراز مشاغل ایجاد نماید.)
كاري نمايند كه جذب حداكثري از ميان 65000 نفر داوطلب آزمون وكالت صورت پذيرد تا اين فارغ التحصيلان بتوانند در رشته مورد علاقه خود مشغول كار شوند نه اينكه ناگزير شوند به مشاغلي روي آورند كه مايل به انجام آن نيستند.

دسته بندی حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top