پدرخوانده‌های سینمای ایران به دنبال لو رفتن هیات انتخاب جشنواره فیلم فجر

وکیل ملت: پس از انتشار نام این سه چهره چهره به عنوان اعضای هیات انتخاب بخش اصلی جشنواره (سودای سیمرغ)، تماس سینماگران با این گروه برای متقاعد کردن ایتن چهره ها به تماشای دقیق تر آثارشان و تشویق هیات انتخاب به رای مثبت برای این آثار شدت گرفته و همزمان کوشش برخی اشخاص و رسانه های وابسته و یا نزدیک به آنها برای کشف ترکیب کامل هیات های انتخاب ادامه دارد.

تاریخ انتشار: 27آذر1394|15:13

پدرخوانده‌های سینمای ایران به دنبال لو رفتن هیات انتخاب جشنواره فیلم فجر
| کد خبر: 70177

با آغاز بررسی آثار متقاضی حضور در بخش‌های مختلف سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر توسط هیات‌های انتخاب، فشارها برای معرفی پیش از موعد این هیات‌ها و به خصوص هیات انتخاب بخش اصلی جشنواره شدت گرفته است؛ رویکردی که برنده اصلی‌اش برخی پدرخوانده‌های سینمای ایران هستند و برخی رسانه‌ها هدفمند یا ناخواسته در راستای تامین نظر این پدرخوانده گام بر می‌‍‌دارند.

به گزارش «تابناک»؛ جشنواره فجر در آغاز دوره سی و چهارم با یک تغییر محسوس همراه شد که مقاومت‌های جدی را در پی داشته و آن هم موکول کردن رونمایی از ترکیب هیات انتخاب بخش‌های مختلف همزمان با معرفی ترکیب کامل فیلم‌های حاضر در جشنواره بود. در واقع در این دوره از جشنواره، در آن هنگامه‌ هیات‌های انتخاب معرفی می‌شوند که فیلم‌های راه یافته به بخش‌های مختلف این رویداد انتخاب و اعلام شده باشند.

با این حال اصرار بر انتشار زودهنگام اعضای هیات‌های انتخاب توسط برخی رسانه‌ها و کوشش مستمر برای کشف اسامی هیات‌ انتخاب بخش اصلی جشنواره توسط برخی رسانه‌ها اسباب شگفتی شده و تا بدین جا برخی رسانه‌ها از فریدون جیرانی کارگردان سینما و سردبیر روزنامه سینما، محمد احسانی معاون پیشین سازمان سینمایی و مدیر مستعفی شبکه اول سیما و علیرضا شجاع نوری بازیگر، تهیه کننده و چهره فعال حوزه بین الملل سینمای ایران به عنوان سه عضو هیات انتخاب نام برده‌اند.

هرچند این اسامی به صورت رسمی تایید نشده اما شنیده های خبرنگار «تابناک» حکایت از آن دارد که پس از انتشار نام این سه  چهره چهره به عنوان اعضای هیات انتخاب بخش اصلی جشنواره (سودای سیمرغ)، تماس سینماگران با این گروه برای متقاعد کردن ایتن چهره ها به تماشای دقیق تر آثارشان و تشویق هیات انتخاب به رای مثبت برای این آثار شدت گرفته و همزمان کوشش برخی اشخاص و رسانه های وابسته و یا نزدیک به آنها برای کشف ترکیب کامل هیات های انتخاب ادامه دارد.

در واقع با معرفی همین چند اسم، پروسه هر ساله که تماس با برخی از اعضای هیات انتخاب برای تاثیرگذاری بر انتخاب ایشان بود، آغاز شده و متاسفانه این پروسه تاثیرات ناخوشایندی خواهد شد. هزچند معمولا هیات انتخاب در سال‌های اخیر توانسته نگاه مستقلش را حفظ کند اما به هر حال در سینمای ایران نیز پدرخوانده‌هایی وجود دارند که یک تماس‌شان میتواند تاثیر شگرفی بر هر انتخاب‌کننده داشته باشد.

از این منظر رویکردی که محمد حیدری دبیر جشنواره در پیش گرفته، در نادیده گرفتن نام‌ها، نشان‌ها و ارتباطات در انتخاب فیلم‌های راه یافته به جشنواز تاثیر عمیقی خواهد داشت و بزرگ ترین لطمه از این شیوه بی‌طرفانه انتخاب را پدرخوانده‌هایی پرداخت می‌کنند که عمده منافع‌شان در راهیابی یک گروه مشخص از آثار سینمایی به جشنواره سی و چهارم است. با این وجود همان طور که از تعبیر «پدرخوانده» مشخص است، ایستادگی پای این تصمیم و معرفی ترکیب نهایی هیات انتخاب در انتهای دوره مسئولیت این هیات با فشارهای جدی همراه خواهد بود.

منطق حکم می‌کند رسانه‌هایی که واقعاً در پی شفاف سازی فضای جشنواره سی و چهارم هستند، صرفاً بر این اولویت مهم متمرکز باشند و از تمرکز بر کشف لیست هیات انتخابات پیش از مشخص شدن ترکیب نهایی فیلم‌های جشنواره بپرهیزند، چرا که ممکن است این تصور برای بخشی از افکارعمومی پدیدار شود که برخی رسانه‌ها صرفاً کارکرد ابزاری در دست «لابی‌من» های سینمای ایران را یافته‌اند که در مقاطعی همچون جشنواره فیلم فجر، این کارکرد پررنگ‌تر جلوه می‌کند.

از سوی دیگر انتظار می‌رود مسئولان جشنواره فجر، شفافیت بیشتری نسبت به اطلاع رسانی درباره پروسه ثبت نام فیلم‌ها، تحویل نسخه‌های بازبینی و نهایی و نحوه انتخاب‌ها -با تکیه بر مستندات- داشته باشند تا دیوار بی‌اعتمادی و سوءتفاهماتی که در هر دوره وجود داشته و نخستین خشتش نیز از سوی برخی اعضای هیات انتخاب گذاشته می‌شده، در این دوره شکل نگیرد و اساسا زمینه‌های شکل گیری‌اش وجود نداشته باشد.

دسته بندی خبر روز , فرهنگ و هنر ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top