تاریخ انتشار: 30آذر1394|01:30

| کد خبر: 71550

روایت متفاوت دکتر فاضل از ماجرای استیضاح 25 سال پیش

وکیل ملت: ایرج فاضل را به عنوان جراحی بین المللی و عضو تیم پزشکی امام خمینی می شناسیم. او اما دو دوره وزارت ناکام را هم در کارنامه دارد. ماجرای استیضاح و یک رای بحث انگیز را بخوانید...

در تاریخ استیضاح‌های وزیران در ادوار مختلف مجلس شورای اسلامی یک مورد از نظر شمارش آرا با بقیه متفاوت است و آن استیضاح دکتر ایرج فاضل وزیربهداشت دولت اول هاشمی رفسنجانی در سال 1369  است که اعلام شد رای اعتماد نگرفته اما گویا در شمارش آرا اشتباه شده بود یا بر سر این که مجددا باید رای اعتماد اخذ شود یا خود استیضاح به رای گذاشته شود اختلاف در‌گرفت.

  هاشمی رفسنجانی رییس جمهور وقت در خاطره روز 23 آذر 1369 اما به این اختلاف یا ابهام اشاره ای نمی‌کند و تنها می‌نویسد:

  «امروز استیضاح دکتر ایرج فاضل وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی صبح و عصر در مجلس جریان داشت. آخر وقت جلسه، خبر آمد که او رای اعتماد نیاورد. 114 رای موافق، 115 رای مخالف و 17 رای ممتنع بوده است. از خدمات ایشان تشکر کردم و از رفتن ایشان از دولت اظهار تاسف کردم. او هم صحبت خوبی کرد. مجلسی‌ها هم از او ناراحت بودند.»

  دکتر ایرج فاضل اما در گفت و گو با علی میرزایی مدیر و سردبیر « ‌نگاه نو» در شماره اخیر این فصلنامه روایت متفاوتی را نقل کرده که تا کنون در جایی منتشر نشده است.

  سردبیر «نگاه نو» که خود از مدیران پر‌سابقه به حساب می‌آید می‌پرسد: « با این که معلوم شد برداشت مجلس از شمارش آرا غلط بوده و فقط یک رای اختلاف بوده و همچنان وزیر بودید چرا ادامه ندادید؟»

  دکتر فاضل ضمن این که تصریح می‌کند:« در مورد شمارش آرا درست می گویید» می‌گوید:

 « ‌روز بعد ساعت 7 صبح رفتم بیمارستان طالقانی. آقای رفسنجانی رییس جمهور ساعت هفت و نیم - هشت بود که تلفن کردند و پرسیدند کجایی؟ گفتم: بیمارستان! گفتند مگر اتفاقی افتاده؟ گفتم: نه! آمده‌ام سر کارم.

  ایشان گفتند در اعلام نتایج اشتباه شده و مجلس به شما رای  اعتماد دوباره داده و باید بروید محل کارتان که نپذیرفتم. گفتم برای یک ساعت هم حاضر نیستم پشت میز وزارت برگردم. آقای هاشمی خواستند به دفترشان بروم که رفتم. به من گفتند چون مجلس رای عدم اعتماد نداده شما هنوز وزیر هستید و خواستند که به کارم ادامه بدهم که بازهم نپذیرفتم.

   دست آخر ایشان گفتند با توجه به این که وزیر هستید و مورد اعتماد رییس جمهور و مجلس فقط در یک صورت می‌توانید کنار بروید و آن این که استعفا بدهید. بدون حرف استعفایم را نوشتم و تقدیم کردم.»

  این گفت و گوی خواندنی به موضوعات دیگر از جمله دلیل کنار رفتن از فرهنگستان علوم در دوره احمدی نژاد و دوره کوتاه وزارت علوم در دولت میر حسین موسوی نیز می‌پردازد و چون «نگاه نو» تکثیر و تجدید چاپ مطالب خود را ممنوع اعلام کرده و تنها استناد به بخش‌هایی از مقالات با ذکر مأخذ را مجاز اعلام کرده است «عصر ایران» به این استناد بسنده و به کاربران توصیه می‌کند این مصاحبه خواندنی و دیگر مقالات فصلنامه نگاه نو را مطالعه کنند.

دسته بندی خبر روز ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top