تاریخ انتشار: 30آذر1394|14:48

| کد خبر: 71904

ادامه بحران ریاست در اقلیم کردستان عراق/ حزب حاکم و اپوزیسیون رو در روی هم ایستاده‌اند

وکیل ملت: حزب دموکرات کردستان که مسعود بارزانی رهبری آن را برعهده دارد، مجددا مخالفت خود را با گفتگو با حزب مخالف "تغییر"، برای پایان دادن به بحران سیاسی و حل مشکل ریاست اقلیم کردستان عراق اعلام کرد. در همین حال حزب تغییر از گروه‌های کرد خواسته تا با "کودتای حزب دموکرات" مقابله کنند.

به گزارش وکیل ملت به نقل از سایت شبکه ارم نیوز، علی عونی، از رهبران حزب دموکرات کردستان که مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق رهبری آن را برعهده دارد، در بیانیه‌ای مطبوعاتی تصریح کرد که این حزب همانند موضعی که در گذشته داشته است، در آینده نیز تعاملی با "جنبش تغییر" نخواهد داشت و اینکه "جنبش تغییر از روند سیاسی خود منحرف شده و با بی‌تجربگی رفتار می‌کند" و حزب دموکرات در این شرایط با آنها مذاکره نخواهد کرد.

 

حزب بارزانی مخالفان خود را به استفاده از تبلیغات رسانه‌ای به عنوان یک جنگ روانی علیه حزب دموکرات و دولت اقلیم کردستان متهم می‌کند.

عونی تاکید می‌کند که حزب تغییر به اندازه حزب اتحادیه میهنی کردستان -دومین حزب بزرگ اقلیم بعد از حزب دموکرات- و حتی بیشتر، پست‌هایی را در دولت در اختیار گرفته است.

 

در مقابل، جنبش تغییر از گروه‌های سیاسی در اقلیم کردستان خواسته تا "به وظیفه خود عمل کرده و به کودتای حزب دموکرات "پایان دهند و نهادهای قانونی را تقویت کنند.

 

جنبش تغییر نیز در بیانیه‌ای آورده است: نزاع‌های منطقه‌ای و بین‌المللی و ورود ابرقدرت‌ها به منطقه ایجاب می‌کند که کردها سیاست قومی فراگیری را برای مرحله کنونی و آینده به نحوی ترسیم کنند که سرزمین اقلیم کردستان و شهروندان آن را از هر گونه توطئه‌ای حفظ کند. به همین دلیل ما از تمامی گروه‌های سیاسی کردستان می‌خواهیم تا بر حزب دموکرات اعمال فشار کرده تا سلطه حزبی خود را از نهادهای قانونی بردارد و با همگان زیر یک پرچم طرح دموکراتیک قومیتی برای تعیین گفتمان و استراتژی امنیتی جمع شود.

 

در این بیانیه آمده است: حزب دموکرات به انحصار قدرت و تک روی در تصمیم سیاسی و روابط خارجی ادامه می‌دهد و این مساله ایجاب می‌کند که گروه‌های سیاسی و سازمان‌های جامعه مدنی و رسانه و نهادهای فرهنگی به وظیفه قومی خود برای فیصله دادن به این نزاع میان کودتا و مشروعیت نهادهای دموکرات عمل کنند.

 

همزمان، شوان داوودی، از نمایندگان حزب اتحادیه میهنی کردستان که جلال طالبانی، رئیس جمهور سابق عراق رهبری آن را برعهده دارد، گفت که اقلیم کردستان در حال عبور از بحرانی واقعی است که علت آن انحصار قدرت و اتخاذ سیاست‌های اشتباه توسط حزب دموکرات به رهبری مسعود بارزانی علیه رقبایش است.

 

داوودی می‌گوید که ماندن بارزانی در منصبش نه تنها قانونی نیست، بلکه تحمیل اوضاع واقع است، چرا که حزب وی تمامی نهادهای مهم اقلیم کردستان را در دست دارد و بارزانی ریاست اقلیم کردستان، ریاست دولت، ریاست سازمان امنیت، منابع مالی، منابع طبیعی اقلیم و همچنین نفت را تحت تصرف خود دارد.

دسته بندی خبر روز ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top