تکلیف غایب معلوم در تقسیم ارث چگونه است؟!

وکیل ملت: پرسش: پدر خانواده در سال 78 فوت شده و بعد از یک سال گواهی انحصار وراثتش گرفته شده که وراثش عبارت بوده اند از:سه پسر و سه دختر. چندسال بعداز گرفتن گواهی ،دونفر از دختران فوت شدن که این دونفر داری همسر و فرزند بوده اند والبته آدرسی از همسر وفرزندهاشون در دسترس نیست و تابحال برای گرفتن گواهی حصر وراثت هیچ اقدامی نکرده اند. سوال بنده اینست که برای تقسیم ترکه ی پدر خانواده چه اقدامی باید انجام داد؟ با توجه به اینکه میبایست برای دو دختر فوت شده گواهی حصر وراثت گرفته شود و البته از وراثشان هیچگونه نشانی در دسترس نیست.

تاریخ انتشار: 30آذر1394|17:04

تکلیف غایب معلوم در تقسیم ارث چگونه است؟!
| کد خبر: 71985

پاسخ:  مطابق نظریه مشورتی شماره 7/299مورخ74/6/2،مقررات فصل هشتم از جمله ماده 335ق ا ح وماده 866ق.م مربوط به ترکه متوفای بلا وارث است نه متوفی که دارای وارث باشد. ومطابق ماده 173و321ق ا ح, اگر محل غایب معلوم نباشد به دادستان اطلاع خواهند داد تا امین یا قیم تعیین گردد.    همچنین برای شناسایی وراث دو دختر متوفی با طرح دادخواست تامین دلیل از شوری حل اختلاف با استعلام از ثبت احوال هم هویت وادرس انها قابل شناسایی است .پس از شناسائی مذکور باید کلیه وراث طرف دعوی قرار گرفته و دعوی تقسیم ترکه مطرح گردد و پاسخ استعلام ثبت احوال و اسشهادیه تنظیمی برای اثبات وراث دو دختر کفایت خواهد نمود .

دسته بندی پرسش و پاسخ , حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top