ثبت دو ازدواج موقت به ازاي هر 10 ازدواج دائم

وکیل ملت: مديركل دفتر پيشگيري از آسيب‌هاي اجتماعي بهزيستي كشور با اشاره به بروز تغييراتي در ساختار و كاركردهاي خانواده‌ها در ايران، از ثبت دو ازدواج موقت به ازاي هر 10 ازدواج دائم در كشور خبر داد.

تاریخ انتشار: 1دي1394|17:16

 ثبت دو ازدواج موقت به ازاي هر 10 ازدواج دائم
| کد خبر: 72539

شيرين احمدنيا با بيان اينكه در دهه‌هاي اخير شاهد بروز تغييراتي در ساختار و كاركردهاي خانواده‌ها در ايران بوده و هستيم، گفت: هم‌اكنون با پديده‌هايي همچون زوجين بدون فرزند، مجرد ماندن و ازدواج در چارچوب استيجاري مواجه هستيم كه پيش‌از اين‌چنين چيزهايي وجود نداشت. او ادامه داد: با افزايش افراد مجرد در كشور مواجه هستيم، تعداد فزاينده‌اي از زوج‌ها به‌طور اختياري نداشتن فرزند را اختيار مي‌كنند، شاهد شكل‌گيري خانه‌هايي هستيم كه افراد بدون داشتن نسبت خانوادگي با هم زندگي مي‌كنند و همچنين هم‌اكنون عده‌اي در تهران نسبت به اجاره خانه مستقل براي همسر دوم اقدام مي‌كنند. احمدنيا با بيان اينكه ميانگين سن نخستين ازدواج نيز در كشور افزايش يافته است، گفت: ميانگين سن نخستين ازدواج از 24/9 سال در سال 1335 به 26/7 سال در سال 1390 در مردان و از 19 سال در سال 1335 به 23/4 سال در سال 1390 در زنان افزايش يافته است.
 11ميليون جوان ايراني مجرد هستند
اوبا بيان اينكه 11 ميليون جوان ايراني در سن ازدواج مجرد هستند، خاطرنشان كرد: يك ميليون و 300 هزار نفر بالاي سن متعارف نيز هرگز ازدواج نكرده‌اند. احمدنيا گفت: بر اساس نتايج يك تحقيق در 16 ارديبهشت سال جاري، سن متعارف ازدواج در ايران براي مردان 20 تا 34 سال و براي زنان 15 تا 29 سال است.
 20 درصد ازدواج‌ها موقت است
مديركل دفتر پيشگيري از آسيب‌هاي اجتماعي بهزيستي كشور از ثبت دو ازدواج موقت به ازاي هر 10 ازدواج دائم در كشور خبر داد و افزود: رابطه جنسي بخشي از سلامت اجتماعي است كه بايد به نحو صحيح در خانواده‌ها آموزش داده شود. او تصريح كرد: شرايط فرهنگي و مذهبي در ايران اين فرصت را فراهم كرده كه نسبت فزاينده از افراد جامعه كه به دلايل مختلف امكان يا تمايل ازدواج دائم برايشان فراهم نيست، به ازدواج موقت و شرعي روي آورند. عضو هيات‌ علمي دانشگاه علامه طباطبايي فضاي دانشگاه، محل كار، خيابان، معابر، ميادين، اينترنت و كافي‌شاپ را از عرصه‌هاي مختلف همسرگزيني عنوان و خاطرنشان كرد: شيوه‌هاي همسرگزيني نيز از درون‌همسري به برون‌همسري و از انتخاب والدين و بزرگان خانواده به انتخاب فردي تغيير كرده است. مدير گروه جامعه‌شناسي پزشكي و سلامت انجمن جامعه‌شناسي ايران با اشاره به نتايج يك تحقيق درباره معيارهاي همسرگزيني در ميان دختران و پسران، گفت: در دختران معيارهاي ايده‌آل اخلاق، اصالت خانوادگي و ايمان مطرح بود، ولي در واقعيت شاهد ثروت، خوش‌تيپ بودن و درآمد بوديم. در پسران نيز معيارهاي ايده‌آل اخلاق، اصالت خانوادگي و ايمان مطرح بود، ولي در واقعيت حرف از زيبايي، ثروت، درآمد، تحصيلات و نوع شغل به ميان آمد. او همچنين در كارگاه آسيب‌شناسي زندگي نوجوانان و جوانان در اردبيل با بيان اينكه نوجوانان و جوانان امروزي نسلي متفاوت هستند، گفت: اين افراد نسلي هستند، كه نسبت به آنها شناخت كمتري داريم. او دختران و پسران امروزي را متفاوت از نسل‌هاي گذشته دانست و افزود: شكاف بين نسلي فزاينده، مساله امروز ما است. عضو هيات‌علمي دانشگاه علامه طباطبايي تهران با بيان اينكه شاهد شكاف فزاينده بين نسل‌ها در كشور هستيم، خاطرنشان كرد: سرعت تغييرات ارزشي و هنجاري در سنين دهه‌هاي مختلف متفاوت است. مديركل دفتر پيشگيري از آسيب‌هاي اجتماعي بهزيستي كشور با بيان اينكه تغيير در الگوهاي خانواده و زندگي مشترك موجب گرايش به رفتارهاي پرخطر شده است، گفت: امروز در جامعه شهري فرزند بيشتر به معني هزينه بيشتر است.
 شكاف ديجيتالي و بي‌سوادي رسانه‌اي
او با بيان اينكه مساله‌اي به‌ نام شكاف ديجيتالي و بي‌سوادي رسانه‌اي در كشور حاكم است، افزود: متاسفانه شاهد شكل گيري خرده فرهنگ نوجواني و جواني از جمله زبان مخفي، موسيقي منفي و پارتي‌هاي مخفي در جامعه هستيم و اين در حالي‌است كه متاسفانه در كشور با آسيب‌هاي مغفول مواجه هستيم و ايدز به عنوان خاص‌ترين و بارزترين آسيبي است كه جامعه را تهديد مي‌كند. به گزارش ايسنا، عضو هيات‌علمي دانشگاه علامه طباطبايي با بيان اينكه افسردگي در بين زنان دو برابر مردان است، افزود: براي برون‌رفت از آسيب‌ها بايد به آموزش، شفافيت، قانون‌مداري، اخلاق شهروندي، ارتباطات سالم، ارتقاي سلامت و سرمايه اجتماعي و مشاركت مردمي توجه داشت. 

دسته بندی حقوق اجتماعی , حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top