تاریخ انتشار: 1دي1394|17:38

| کد خبر: 72541

تکمیل مثلث اعتدال در انتخابات خبرگان

آرمان - مطهره شفيعي

وکیل ملت: ديروز روزي بود كه لبخند بر لب دلسوزان نشست و آنها خدا را شكر كردند كه بار ديگر شاهد همراهي ياران امام و شخصيت‌هايي هستند كه در سال‌هاي دراز وفاداري خود را به كشور و مردم ايران به اثبات رسانده‌اند.

 ديروز آيت‌ا... هاشمي‌رفسنجاني و حجت‌الاسلام دكترحسن روحاني به وزارت كشور رفتند تا براي حضور در انتخابات مجلس خبرگان ثبت‌نام كنند و پيش از آنها البته آيت‌ا... سيدحسن خميني اقدام به ثبت‌نام كرده بود. اكنون سه ضلع اعتدال كه گام نخست را در 24خرداد 92 برداشته‌اند درصدد برداشتن گام دوم هستند كه اين گام در هفتم اسفند برداشته خواهد شد. سه شخصيت دلسوز كشور مي‌خواهند با حضور در مجلس خبرگان در تصميمات اعتدالي اين مجلس كه داراي بيشترين اهميت در ساختار كشور است در شادي و لبخند رضايتي سهيم باشند كه بر لب مردم مي‌نشيند و البته در اين مسير آنها تنها نيستند، چون بسياري از علما و روحانيون ميانه‌روي كشور به تأسي از اين اتحاد اعتدالي براي حضور در مجلس خبرگان ثبت‌نام كرده‌اند.
«من هم خواهم آمد.» این وعده‌ای بود که آیت‌ا... هاشمی‌رفسنجانی چندی قبل خطاب به افرادی بیان کرد که در خود توانایی حضور در مجالس شورای اسلامی و خبرگان را می‌دیدند و می‌خواست آنها نیز در این انتخابات‌ها نام‌نویسی کنند. او خودش دیروز آمد و به روزها انتظار پایان داد؛ او آمد تا بگوید هیچ هجمه و سنگ‌اندازی مانع انجام تکلیفی نخواهد شد که سال‌هاست برای خود تعریف کرده و آن هم جز خدمت به کشور نیست. با لبی خندان آمد تا نشان دهد انگیزه کمک برای سازندگی در کشور هیچ‌گاه برای او پایانی نخواهد داشت و اگر برخی موضوعات مانع حضورش در انتخابات ریاست‌جمهوری92 شد اما می‌خواهد با حضور مجدد بر کرسی مجلس خبرگان در تصمیمات با اهمیت این مجلس سهیم باشد. هاشمی آمد چون می‌خواست سهم بزرگی در  افزایش حضور مردم در انتخابات داشته باشد و به این نکته به‌خوبی واقف بود که با ثبت‌نامش در انتخابات سبب خواهد شد بسیاری از اقشار مختلف مردم به پای صندوق‌های رای بیایند. چندی قبل گفته بود که «يكي از عوامل رضايت مردم اين است كه احساس مي‌كنند، سرنوشت‌شان دست خودشان است. معنايش همان است كه انتخابات پرشور و حضور هر چه بيشتر مردم، نشان علاقه و اميد مردم به كشورشان است و اين مساله خيلي‌ها را مأيوس مي‌كند. در شرايطي كه الان داريم، توجه به افكار عمومي خيلي مهم است. در جريان شرايط كشور و به‌ويژه مردم هستيد، ولي آنچه كه ما هم مي‌فهميم و گزارش‌هايي هم كه به ما مي‌دهند، اين است كه اميد مردم در اين انتخابات بيشتر از انتخابات دو، سه دوره‌ گذشته است.» رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام  ظهر دیروز آمد تا مثلث اعتدال در کنار میانه‌روهای دیگر که برای حضور در این انتخابات اقدام کرده‌اند گام‌ها در مسیر حماسه دوم اعتدال را محکم‌تر بردارند. آيت‌ا...اکبر هاشمي رفسنجاني در تمامي ادوار گذشته مجلس خبرگان، نماينده مردم تهران در اين مجلس بوده و از سال 86 تا 90 نيز پس از درگذشت آيت‌ا... مشکيني، رئيس مجلس خبرگان بود.
  نقش مهم مجالس خبرگان و شورای اسلامی
راس ساعت16 دیروز بود که سایت‌ها نوشتند
آیت‌ا...هاشمی‌رفسنجانی وارد وزارت کشور شد؛  فاطمه و محسن هاشمی با حجت‌الاسلام علیخانی دیروز به همراه او در محل ثبت‌نام حضور یافتند. در ساعت 16:10رسانه‌ها از ثبت‌نام آیت‌ا... هاشمی خبر دادند.   رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام پس از ثبت‌نام به سوالات خبرنگاران پاسخ داد و  گفت: مجلس خبرگان مناسب‌ترین فردی که بعد از امام خمینی(ره) می‌توانست انتخاب کند را انتخاب کرد و ایشان کار خود را با طراوت و مسئولیت ادامه می‌دهد. آیت‌ا... اکبر هاشمی رفسنجانی اظهار کرد: روز بسیار مهمی برای ملت ماست که سرنوشت سال‌های آینده خود را رقم می‌زند. سرنوشت سال‌های آینده‌ای که با تغییر پس از برجام در چند ماه آینده شکل خواهد گرفت. وی ادامه داد: مجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی در سعادت کشور نقش مهمی ایفا می‌کنند. این سعادت به رأی ملت ما بازمی‌گردد که می‌خواهند چه روی برگه رأی بنویسند. مسئولیت بزرگی بر دوش کسانی است که مردم به آنها رأی خواهند داد. هاشمی رفسنجانی با تأکید بر جایگاه والای مجلس خبرگان تصریح کرد: مجلس خبرگان محور اساسی انقلاب اسلامی است و بحمدا... در تمام دوره‌ها تا به حال توانسته به خوبی انجام وظیفه کند و مناسب‌ترین فردی که بعد از امام(ره) مجلس خبرگان او را انتخاب کرد امروز کار خود را با طراوت، شادابی و احساس مسئولیت ادامه می‌دهد. وی در ارتباط با مجلس شورای اسلامی نیز گفت: مجلس شورای اسلامی روزانه در سرنوشت ما موثر است و با تبیین،‌ قانون‌گذاری و نظارت این تأثیر را می‌گذارد. با توجه به وضعی که در منطقه داریم و شرایط ناامنی که کشور ما را احاطه کرده سال‌های پیش رو سال‌های مهمی در تاریخ ما خواهد بود. رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: ما در این شرایط امنیت داریم. خدا را شکر می‌کنیم و از ملتمان که به دشمنان میدان نمی‌دهند و جایی را برای اشرار بازنمی‌کنند تشکر می‌کنیم. همچنین از نیروهای امنیتی، نظامی و اطلاعاتی که مواظب تحرکات افراد ناباب هستند صمیمانه متشکریم. هاشمی‌رفسنجانی با بیان اینکه کاندیدای هر دو انتخابات مجلس باید وظیفه‌شناس و امانتدار باشند، اظهار کرد: با اتکا به رأی مردم هر کس انتخاب شد امانت ایجاب می‌کند که وظیفه‌شناس و حقیقت‌بین باشد. خداوند با لطف خود انقلاب را به دست مردم داد. خیلی از انقلاب‌ها در این مدت گرفتار مشکل شدند اما انقلاب ما راه خود را می‌رود و این راه را ادامه خواهد داد. این داوطلب انتخابات پنجمین دوره مجلس خبرگان در پایان گفت: امیدواریم این انقلاب توسط خود حضرت حجت(عج) که امام زنده و غایب ما هستند راهش را پیش ببرد.
 تكميل مثلث اعتدال
انتظار حامیان روحانی هم صبح دیروز به پایان رسید و او با حضور در وزارت کشور برای انتخابات مجلس خبرگان ثبت‌نام کرد. او در روزی برای ثبت‌نام اقدام کرد که تب‌وتاب افکار عمومی برای حضور میانه‌روها در انتخابات به اوج رسیده بود و پس از ثبت‌نام آیت‌ا... سیدحسن خمینی در روزهای قبل، دیروز همه منتظر بودند تا دو ضلع دیگر مثلث اعتدال تکمیل شود و حجت‌الاسلام روحانی صبح دیروز با اعلام حضورش یک ضلع دیگر را کامل کرد. دیروز وزیر کشور و معاونان وی رئیس‌جمهور را در مراحل ثبت‌نام همراهی کردند و پس از آن در نشست خبری حسن روحانی حضور یافتند. روحانی صبح دیروز پس از ثبت‌نام در ستاد انتخابات کشور در جمع خبرنگاران، با اشاره به اینکه مجلس خبرگان همواره برای روز مبادا آماده است، گفت: این آمادگی برای ثبات سیاسی کشور بسیار مهم است؛ زیرا مردم احساس می‌کنند در هیچ شرایطی در کشور خلأیی به وجود نمی‌آید. مجلس خبرگان بسیار حائزاهمیت است و رهبری هم مهمترین ستون نظام به حساب می‌آید. وی در ادامه افزود: امروز اگر در کشور ما اتحاد، انسجام و هماهنگی وجود دارد و ما می‌توانیم به راحتی از مشکلات مهم عبور کنیم به دلیل ولایت فقیه و شخص ولی‌فقیه است. ولایت فقیه یکی از ستون‌ها و ارکان نظام جمهوری اسلامی ایران و مهم‌ترین و بالاترین ستون است. رئیس‌جمهور همچنین با تبریک آغاز امامت حضرت ولی عصر(عج) اظهار کرد: برای ما خیلی مهم است که به دنیا هم در زبان و هم در عمل اعلام کنیم که تصمیم‌گیر اصلی برای مدیریت کشور آرای مردم و صندوق‌های انتخاباتی است. ما اولین کشوری هستیم که در منطقه نظام پارلمانی و انتخاباتی را در مشروطه قبول و به آن عمل کردیم. هر چند در سال‌های بعد انحرافی در آن ایجاد شد. در نظام اسلامی و مردمسالاری دینی هم ما اولین کشوری بودیم که انقلاب اسلامی را به ثمر رساندیم و امروز آماده می‌شویم برای برگزاری سی و سومین انتخابات. روحانی با اشاره به اهمیت انتخابات مجلس خاطرنشان کرد: مجلس محل قانون‌گذاری و محل نظارت نمایندگان مردم و دستگاه‌های اجرایی است و با آرای نمایندگان ملت است که وزرا مجوز فعالیت می‌گیرند. وی از همه کسانی که خود را برای خدمت به مردم صالح می‌دانند خواست تا برای دو انتخابات پیش رو به صحنه بیایند. رئیس دولت یازدهم افزود: افرادی که خود را صالح می‌دانند به بعضی دغدغه‌هایی که از گوشه و کنار گفته می‌شود اعتنا نکنند. کشور ما کشور قانون است و شورای نگهبان بی‌تردید بر مبنای قانون عمل می‌کند. دولت، وزارت کشور، هیأت‌های اجرایی، استانداران و فرمانداران نیز بر مبنای قانون عمل می‌کنند. اگر هم در گوشه‌ای در اجرا تخلف صورت گیرد این دولت با شدت با آن برخورد می‌کند، زیرا ما در پی برگزاری یک انتخابات صددرصد سالم، شکوهمند، رقابتی و با مشارکت حداکثری هستیم.
 خانم‌ها و انتخابات مجلس خبرگان
 رئیس‌جمهور در بخش دیگری از اظهارات خود با اشاره به مشارکت بسیار خوب بانوان در صحنه‌های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و دینی کشورمان تصریح کرد: اگر حضور خانم‌ها از آقایان پررنگ‌تر نباشد کمرنگ‌تر نیز نیست. خانم‌ها هم باید در انتخابات مجلس خبرگان و به ویژه در مجلس شورای اسلامی حضور پیدا کنند. این ترکیب برای ما در انتخابات اهمیت دارد البته فرقی نمی‌کند نماینده مجلس آقا یا خانم باشد، اما تعداد قابل ملاحظه خانم‌ها از دید افکار عمومی جهان اهمیت دارد تا آنها واقعیت این کشور را درک کنند که هیچ امری در این کشور بر مبنای جنسیت نیست، بلکه بر مبنای شایستگی است. حجت‌الاسلام روحانی در ادامه تأکید کرد: ما انتظار داریم خانم‌هایی که در خود شایستگی می‌بینند برای ثبت‌نام بروند. ان‌شاءا... این انتخابات منشأ وحدت و انسجام بیشتر کشور شود. وی با بیان اینکه ما در شرایط منطقه‌ای و جهانی خاصی هستیم و بیش از هر زمانی به وحدت، برادری و یکپارچگی نیاز داریم، افزود: اقوام مختلف در کشور ما در سایه قانون انسجام و وحدت را احساس می‌کنند. رقابت بسیار خوب است اما رقابت باید سالم و اخلاقی باشد. اگر رقابت نباشد انتخابات حرارت و نشاط لازم را ندارد. ما به نشاط در سایه رقابت نیازمندیم تا رقابتی شکل گیرد که پایانش منجر به دلگرمی، وحدت و انسجام بیشتر شود. 

دسته بندی دیگر رسانه ها ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top