حسين رحمت‌الهي در گفت‌وگو با «وكيل ملت» مطرح كرد:

نظارت بر رهبري در آيين‌نامه داخلي مجلس خبرگان رهبري آمده است

وکیل ملت: طي روزهاي گذشته رئیس قوه قضاییه در بخشي از سخنان خود نظارت مجلس خبرگان بر رهبری را سخنی نادرست و غیرقانونی خواند و گفت: در قانون اساسی چیزی به‌نام نظارت بر رهبری نداریم. مطابق قانون اساسی تشخیص دارا بودن شرایط رهبری یا فقدان این شرایط به‌عهده خبرگان رهبری است و طبیعی است که مقوله تشخیص از نظارت جداست و این دو تلازمی با هم ندارد.

تاریخ انتشار: 1دي1394|18:56

نظارت بر رهبري در آيين‌نامه داخلي مجلس خبرگان رهبري آمده است
| کد خبر: 72586

با توجه به سخنان رئيس قوه قضاييه  اين سوال مطرح است كه اصولا نظارتي بر اعمال رهبر مي‌تواند وجود داشته باشد؟ خبرگان رهبري چه وظايفي دارند؟ در اين زمينه «وكيل ملت» گفت‌وگويي با حسين رحمت‌الهي حقوقدان انجام داده است كه از نظرتان مي‌گذرد.

حسين رحمت‌الهي با بيان اينكه نظارت بر رهبري در اصل 111 قانون اساسي به صورت ضمني مطرح شده است به «وكيل ملت» گفت: اينكه گفته مي‌شود نظارت بر رهبري در قانون پيش‌بيني نشده درست نيست. در اصل‏  111 قانون اساسي آمده است: «هرگاه‏ رهبر از انجام‏ وظایف‏ قانونی‏ خود ناتوان‏ شود یافاقد یکی‏ از شرایط مذکور در اصول‏ پنجم‏ و یکصد و نهم‏ گردد، یا معلوم‏ شود ازآغاز فاقد بعضی‏ از شرایط بوده‏ است‏، از مقام‏ خود بر کنار خواهد شد. تشخیص‏ این‏امر به‏ عهده‏ خبرگان‏ مذکور در اصل‏ یکصد و هشتم‏ می‏ باشد. در صورت‏ فوت‏ یاکناره‏ گیری‏ یا عزل‏ رهبر، خبرگان‏ موظفند، در اسرع‏ وقت‏ نسبت‏ به‏ تعیین‏ و معرفی‏ رهبر جدید اقدام‏ نمایند و....».پس قسمت اول اصل 111 قانون اساسي صراحت دارد كه تشخيص  اين امور بر عهده خبرگان رهبري است كه براي تشخصيص هم بايد نظارت داشته باشند.

اين حقوقدان ادامه داد: در اين راستا براي اجراي اين بخش از اصل 111قانون اساسي، مطابق ماده 7 آيين‌نامه داخلي مجلس خبرگان، تشكيل كميسيون ماده 7  مطرح شد كه اين كميسيون بر اعمال، اقوال و بيت رهبري نظارت داشته باشد. هرچند بعدها اين نظارت، به نظارت بر اوصاف رهبري كه موضوع 109 قانون اساسي است تفسير شد ‌بدين معنا كه نظارت خبرگان رهبري بر اعمال و احوال به صورت مستقل نيست بلكه مجلس خبرگان اعمال و اقوال رهبري بر اساس اوصاف رهبري كنترل كنند  در  اصل‏ 109 قانون اساسي شرایط و صفات‏ رهبر آمده است

‎‎‎‎‎1 - صلاحیت‏ علمی‏ لازم‏ برای‏ افتاء در ابواب‏ مختلف‏ فقه‏.

‎‎‎‎‎‎2- عدالت‏ و تقوای‏ لازم‏ برای‏ رهبری‏ امت‏ اسلام‏.

‎‎‎‎‎‎3- بینش‏ صحیح‏ سیاسی‏ و اجتماعی‏، تدبیر، شجاعت‏، مدیریت‏ و قدرت‏ کافی‏

حال اين سوال مطرح است آيا اعمال، اقوال و بيت رهبر در چارچوب اصل 109 است يا خارج از آن است؟

رحمت‌الهي با اشاره به سخنان رئيس قوه قضاييه كه اخير نظارت مجلس خبرگان بر رهبری را سخنی نادرست و غیرقانونی اعلام و گفته بود در قانون اساسی چیزی به‌نام نظارت بر رهبری نداریم خاطرنشان كرد: البته در مورد غيرقانوني آن بايد گفت در آيين‌نامه داخلي مجلس خبرگان رهبري اين نظارت پيش‌بيني شده است كه طريق آن نيز همان‌گونه كه در بالا هم ذكر كردم طبق ماده 7 آيين‌نامه داخلي مجلس خبرگان و تشكيل كميسيوني از برخي اعضا خبرگان است كه بر اعمال و اقوال و بيت رهبري.در چارچوب اصل 109 قانون اساسي  نظارت كند و به مجلس خبرگان گزارش دهند.

وي ادامه داد: در مورد نظارت بر نهادهاي زيرنظر رهبري نيز در آيين‌نامه مجلس پنجم تصويب شد كه مجلس مي‌تواند از  از تمام سازمان‌ها و موسسات تحقيق و تفحص كند مگر نهادهاي زيرنظر رهبري نهادهاي زيرنظر رهبري تحقيق و تفحص كند البته مجلس ششم  اين ماده را اين‌گونه  تغيير داد تحقيق و تفحص از سازمان‌هاي زيرنظر رهبري مگر به اذن رهبري  تا نهادهاي زيرنظر رهبري نيز شامل تحقيق و تفحص مجلس شوند.

دسته بندی حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top