انتقال فاضلاب مناطق یک و ٣ تهران پایان می‌یابد

وکیل ملت: با پایان عملیات لوله‌گذاری انتقال فاضلاب در خطوط اصلی واقع در نواحی پاسداران، قبا و شریعتی قابلیت دفع فاضلاب شهروندان منطقه یک و ٣ تهران، امکان‌پذیر می‌شود.

تاریخ انتشار: 1دي1394|19:53

انتقال فاضلاب مناطق یک و ٣ تهران پایان می‌یابد
| کد خبر: 72601

مدیر اجرایی مناطق یک و ٣ شرکت فاضلاب تهران افزود: در چند روز آینده خط اصلی خیابان قبا تمام می‌شود؛ سپس خط پاسداران و تا پایان امسال نیز خط شریعتی تکمیل می‌شود.

منصور زینلی با بیان این‌‌‌که عملیاتی کردن این سه خط اصلی با امکان نصب انشعاب و جمع‌آوری فاضلاب منطقه یک شهرداری تهران همراه می‌شود افزود: اندازه لوله‌ها در سه خط اصلی انتقال از ٦٠٠ تا ١٢٠٠ میلی‌متر متغیر بوده است.

زینلی تصریح کرد: از طریق این سه خط اصلی، فاضلاب منطقه یک از بالا جمع‌آوری و پس از عبور از خطوط انتقال منطقه ٣ شهرداری تهران به تونل فاضلاب‌رو شرقی در انتهای خیابان خواجه عبدالله هدایت می‌شود و در نهایت به تصفیه‌خانه جنوب وارد می‌شود.

او افزود: برای جمع‌آوری فاضلاب منطقه یک از طریق سه خط اصلی، در سال‌های اخیر حدود ١٥ کیلومتر لوله‌گذاری انجام شد که تا پایان امسال حدود سه کیلومتر باقی‌مانده نیز تمام می‌شود که با تکمیل خطوط اصلی، مشکل دفع فاضلاب منطقه یک شهرداری تهران به طور کامل برطرف می‌شود.

او اظهارداشت: با توجه به این‌که انتقال فاضلاب در شبکه به صورت ثقلی است، انتقال فاضلاب از شمالی‌ترین نقطه به جنوبی‌ترین نقطه تهران، باید از مسیرهای اصلی عبور شود. این خطوط اصلی در سطح مناطق یک و ٣ شهرداری، ١٧ کیلومتر است که در سه خیابان اصلی پاسداران، قبا و شریعتی واقع شده است.

زینلی تصریح کرد: در منطقه یک، احداث ٣٨٥ کیلومتر خطوط فاضلاب طراحی شد و تاکنون بالغ بر ٣٥٠ کیلومتر با هدف جمع‌آوری و دفع بهداشتی فاضلاب عملیاتی شده است و اجرای ٣٢ کیلومتر نیز در دست اقدام است.

او گفت: در حال حاضر پیمان‌کار برای اجرای ٣٢ کیلومتر باقی‌مانده از خطوط انتقال و شبکه فاضلاب منطقه یک، مشخص شده و مراحل اجرایی طرح در حال انجام است. پیش‌بینی می‌شود در نیمه اول سال آینده با پایان عملیات اجرایی، خطوط باقی‌مانده آماده بهره‌برداری شوند.

او در خصوص روند اجرای پروژه محیط‌زیستی فاضلاب تهران در منطقه ٣ گفت: برای جمع‌آوری فاضلاب منطقه ٣ شهرداری تهران، اجرای حدود ٣٣٠ کیلومتر شبکه در دستور کار قرار گرفت و تاکنون عملیات اجرایی حدود ٢٧٠ کیلومتر پایان یافته است.

مدیر اجرایی مناطق یک وسه شهرداری تهران افزود: عملیات اجرایی خطوط انتقال فاضلاب باقی‌مانده در منطقه ٣ شهرداری تهران، با مشخص شدن پیمان‌کار درحال انجام است اما در این منطقه به دلیل وجود ادارات دولتی و سازمان‌های خاص با محدودیت‌های اجرایی روبه‌رو هستیم.

سنگی بودن بافت زمین از چالش‌های اجرای پروژه لوله‌گذاری در منطقه یک است

زینلی با اشاره به چالش‌های اجرای پروژه لوله‌گذاری فاضلاب در منطقه یک، خاطرنشان کرد: توپوگرافی و سنگی بودن بافت زمین در این منطقه، مشکلات بسیاری در طول عملیات حفاری ایجاد کرد به نحوی که  در برخی مناطق پس از حفر ١٠ تا ١٥ سانتی‌متر از سطح زمین به سنگ یکپارچه برخورد می‌‌کردیم که عملیات تخریب آن به دلیل محدودیت‌ها به امری زمان‌بر تبدیل می‌شد. ضمن این‌که انبوه‌سازی و تراکم‌نشینی در این منطقه عاملی در ایجاد معضلات ترافیکی بود که در روند اجرای طرح باید به عنوان عاملی تاثیرگذار در نظرگرفته شود.

منصور زینلی از دیگر معضلات اجرای پروژه در سطح مناطق شمالی را شرایط آب و هوایی منطقه عنوان کرد و گفت: در فصول سرد و پربارش ادامه عملیات با محدودیت روبرو می‌شود.

زینلی، بالا بودن سطح آب‌های زیرزمینی را از دیگر مشکلات این مناطق خواند و افزود: این دو منطقه همواره جزو نقاط حساس و پرخطر از نظر جاری شدن فاضلاب در سطح شهر بوده است. از این رو اجرای طرح محیط‌زیستی فاضلاب تهران در مناطق یک و سه به جدیت دنبال شده است.

دسته بندی خبر روز , حقوق انرژی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top