مصوبه کنگره آمریکا مغایر با حقوق گردشگران در انتخاب آزادانه مقاصد

وکیل ملت: معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در نامه ای به ایرینا بوکووا مدیرکل آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد(یونسکو) مصوبه اخیر کنگره آمریکا مبنی محدودیت سفر اتباع برخی کشورها به ایران را مغایر با حقوق گردشگران در انتخاب آزادانه مقاصد گردشگری دانست.

تاریخ انتشار: 1دي1394|22:44

مصوبه کنگره آمریکا مغایر با حقوق گردشگران در انتخاب آزادانه مقاصد
| کد خبر: 72648

متن نامه مسعود سلطانی فر به شرح زیر است:

سرکار خانم ایرینا بوکووا

مدیرکل آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو)

همانگونه که مستحضرید متاسفانه دولت آمریکا در اقدامی مغایر با حقوق گردشگران در انتخاب آزادانه مقاصد خود، با تصویب لایحه ای اتباع 38 کشور جهان را که با آنان قرارداد لغو روادید منعقد کرده بود ملزم نموده تا درصورت سفر به کشور کهن و پرجاذبه ایران، برای ورود مجدد به خاک آمریکا درخواست روادید نمایند.

 این اقدام سیاسی آمریکا که با هدف ایجاد محدودیت سفر به ایران و نتیجتا آسیب به صنعت گردشگری اتخاذ شده است، صرفنظر از اینکه مغایر قواعد و حقوق بین المللی می باشد، در تعارض اساسی با اهداف صلح طلبانه ای است که گردشگری همواره در پی آن بوده است.

تصدیق می نمائید که گردشگری نقشی بی بدیل و بی رقیب در گسترش و تعمیق دوستی و نزدیکی فرهنگ ها ایفا کرده و قادر است تفاوت ها را به جاذبه و بهانه ای برای تعمیق تعاملات بین فرهنگی و گسترش دوستی بدل نماید و برهمین اساس دولت ها از طریق تسهیل جابجایی آزادانه گردشگران و تامین دسترسی همگانی و آسان زمینه لازم را برای تحقق این مهم فراهم می آورند.

ما نیز براین باوریم که روح و ذات گردشگری با ارتباط و احترام متقابل میان ملل مختلف عجین بوده فلذا ماهیتا هرگونه خشونت ورزی و افراط گرایی در تضاد با آن است و از همین روتبعات و پیامدهای هرنوع ناامنی و تنش در وهله اول منتج به آسیب رساندن به این صنعت پویا، فرهنگ محور و صلح مدار می باشد.

تصویب چنین قوانینی، فضای آرام بخش گردشگر و برنامه های معطوف به توسعه پایدار جوامع محلی را به تلاطم و چالش جدی می اندازد، مگر آنکه مدیران و صاحبنظرانی همانند جنابعالی که برای سالیان متمادی نقش ممتاز و سازنده ای در این عرصه داشته اید،همصدا با افکار عمومی جهانی نسبت به اینگونه تصمیمات نادرست واکنش جدی نشان دهند.

وظایف خطیر آن سازمان، به عنوان نهاد بین المللی متولی تعاملات فرهنگی و تعمیق شناخت متقابل ملل از یکدیگر ایجاب می کند که در دفاع از صلح جهانی، آزادی و حق انتخاب گردشگران به صراحت و با صدای رسا تبعات نادرست این اقدام ناعادلانه آمریکا علیه جامعه جهانی گردشگری را گوشزد نمائید. این حداقل انتظاری است که جمهوری اسلامی ایران به عنوان عضوی فعال و میراث دار یکی از کهن ترین تمدنها و آثار مادی و معنوی فرهنگ بشریت از سازمان متبوع جنابعالی داشته باشد.

فرصت را برای احترامات فائقه مغتنم می شمارم.

دسته بندی حقوق گردشگری ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top