آتش جنگ‌هاي مذهبي از نيجريه تا سوريه

دکتر حسين اميدوار

وکیل ملت: با مرور تاريخ و مشاهده جنگ‌هاي چندصد ساله ميان مسلمانان و مسيحيان(جنگ‌هاي صليبي)، مشخص مي‌شود که جنگ‌هاي مذهبي سخت ترين و مخرب ترين جنگ‌هايي است که در‌آن انسانيت معنايي ندارد و صرفاً تعصبات اعتقادي است که فرمان مي‌دهد. اگر اختلافات ميان قدرت‌ها برسر سرحدات مرزي باشد يا مطالبات مختلف حقوقي و سياسي، مي‌توان جنگ را گزينه براي رسيدن به اهداف دانست، و نهايتاً با پيروزي يکي از طرفين جنگ مغلوبه اعلام خواهد شد و پايان مي‌يابد.

تاریخ انتشار: 2دي1394|22:47

آتش جنگ‌هاي مذهبي از نيجريه تا سوريه
| کد خبر: 73186

اما زماني که آتش جنگ‌ به سمت اعتقادات و مذهب کشيده شود به هيچ عنوان نمي‌توان آن را خاموش کرد و هر روز بر حجم کشتارها و جنايت‌هاي آن افزوده مي‌شود. چراکه طرفين مخاصمه يکديگر را دشمن اعتقادي مي‌شمارند که بر اساس آموزه‌هاي مذهبيشان کشتن طرف مقابل نه تنها جنايت محسوب نمي‌شود، بلکه فضيلتي است که رستگاري و سعادت را به دنبال خواهد داشت!
تحولاتي که در خاورميانه درحال رخ دادن، موجب شعله ور شدن آتش جنگ ميان مسلمانان گرديده است. آتشي که با شعله ور کردن آن در سوريه، درحال گسترده شدن در سراسر منطقه مي‌باشد. سوريه، عراق، لبنان، يمن، بحرين، و اخيراً نيجريه دچار اين آفت خانمان سوز شده‌اند و قدر مسلم کشورهاي متنفع از اين شرايط، اجازه خاموشي آن را نخواهند داد. چرا که تضعيف مسلمانان به دست خودشان و مشغول ساختن کشورهاي قدرتمند مسلمان همچون ايران، عربستان، ترکيه و مصر و تضعيف بنيه نظامي، مالي و انساني آنها، دستاوردي است که حتي در جنگ‌هاي صليبي نيز عايد و واصل نگرديد.
امروز نيجريه درغرب آفريقا دچار اين آفت شده و باتوجه به فعاليت‌ گروه‌هاي نظامي، خطري جدي اين کشور را تهديد مي‌کند. طراحي و برنامه ريزي اين تحولات به قدري دقيق و حساب شده است که مي‌توان چرخش لوله تفنگ گروه‌هاي نظامي در نيجريه به سمت شيعيان را به وضوح مشاهده کرد. تا پيش از اين گروه تروريستي بوکوحرام فعاليت‌هاي نظامي خود را به مخالفت با ارتش و دولت اين کشور سازماندهي مي کرد، اما پس از بيعت اين گروه با داعش، عملا اختلافات مذهبي در اين کشور کليد خورد و هرگونه درگيري ميان گروه‌هاي مذهبي با ارتش اين کشور نيز جزو تبعيضات و تعصبات مذهبي قلمداد مي‌شود.
نيجريه با 180 ميليون جمعيت که نيمي از آنها مسلمان هستند، نقطه مناسبي براي ترويج اختلافات مذهبي است، چرا که حضور نيروهاي افراط گراي بوکوحرام از يکسو و اقليت شيعيان از سوي ديگر اين زمينه را فراهم مي‌سازد تا آتش درگيري‌هاي مسلمانان در آفريقا گسترده تر شود. شيوع و افزايش تعداد تروريست‌ها در آفريقا تهديدي جدي برعليه امنيت کشورهاي منطقه مي‌باشد که متاسفانه جامعه جهاني عزمي براي مقابله با آن ندارد.
با آغاز بحران در سوريه، قدرتهاي غربي و هم پيمانان منطقه اي آنها گام هايي براي شعله ور کردن نزاع در اين کشور برداشتند و به هدايت و تجهيز گروه هاي تروريستي به بهانه حمايت از مخالفان اسد پرداختند. در اين بين سهم کشورهاي شمال آفريقا در اعزام تروريست به سوريه قابل توجه بود. نکته قابل تامل در انتقال اين شورشيان و تروريست ها از کشورهاي خود به سوريه، اين است که بحران سوريه نوعي تروريسم بين المللي را به وجود آورده و ممکن است اين تروريست ها ي بين المللي و سازمان يافته، پس از سوريه راهي کشور يا منطقه اي ديگر شوند و در آنجا نيز آشوب به پا کنند. امروزچنين امري امري را درکشورهاي آفريقايي به وضوح مشاهده مي‌کنيم.
فرجام سخن اينکه فعاليت سلفي – وهابي ها در منطقه آفريقا به صورت مدون و با حمايت کشورهاي خارجي دنبال شده و آنها موفق شده اند قشرهاي مختلف، به خصوص جوانان و دانش آموزان، را جذب کنند. امروز قشر کثيري از مزدوران تروريستي از آفريقا عازم سوريه شده اند، بي شک ميدان جنگ وحضور اين افراطي ها در سوريه و برخورداري از تجربه ميدان جنگ مي تواند تاثير منفي و مخربي بر امنيت شکننده کشورهاي آفريقايي درپي داشته باشد.
تازماني که جامعه جهاني عزمي براي کنترل اين آفت مخرب نداشته باشد، هرگونه ائتلاف نظامي بي فايده خواهد بود وصرفاً توان و انرژي طرفين درگير را تعديل مي‌کند. بايد اميدوار بود که رايزني‌هاي ديپلماتيک به نتيجه برسد در غير اين صورت حوادث خطرناکي در کمين امنيت جهاني به وجود خواهد آمد.

دسته بندی یادداشت , خبر روز ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top