ایران در قاره کهن نخستین کشوری است که یک پارلمان و نهاد قانونگذاری را تأسیس کرد

عمر ۱۱۰ ساله نهاد قانونگذاری در ایران

وکیل ملت: نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در ششمین همایش تاریخ مجلس گفت: عمر ۱۱۰ ساله نهاد قانونگذار در ایران بیانگر جایگاه ویژه ملت ما در رویارویی با دیکتاتور شاهنشاهی و دوران سخت قاجار است.

تاریخ انتشار: 2دي1394|23:08

عمر ۱۱۰ ساله نهاد قانونگذاری در ایران
| کد خبر: 73193

به گزارش وکیل ملت ششمین همایش تاریخ مجلس با حضور حجت الاسلام و المسلمین محمدحسن ابوترابی فرد نایب رئیس مجلس شورای اسلامی، محمدرضا مجیدی ریاست کتابخانه مجلس شورای اسلامی، رضا صالحی امیری ریاست کتابخانه ملی و رئیس کمیته ملی حافظه جهانی، الهام امین زاده معاون حقوقی رئیس جمهور و اصحاب رسانه در موزه مجلس شورای اسلامی برگزار شد.
 
در این نشست حجت الاسلام و المسلمین ابوترابی فرد صحبت کرد و گفت: امروز نهاد قانونگذاری کشور عمری حدود 110 سال دارد و ما در قاره کهن نخستین کشوری هستیم که یک پارلمان و نهاد قانونگذاری را تأسیس نمودیم. روسیه با فاصله کمی بعد از ما اقدام به تشکیل این نهاد نمود و پس از آن نیز سایر کشورهای آسیایی نهاد قانونگذاری خود را تشکیل دادند. این موضوع بیانگر جایگاه ویژه ایران و ملت ما در رویارویی با دیکتاتور شاهنشاهی و دوران سخت قاجار است. علاوه براین از این افتخار برخوردار هستیم که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی شاهد خلق نهاد قانونگذاری کاملاً متفاوت با گذشته، برجسته و موثر در مقایسه با پارلمان‌های منطقه و جامعه جهانی هستیم.
 
وی ادامه داد: ما امروز از یک جایگاه بسیار فاخر در خلق نهاد قانونگذاری برخورداریم. مجلس شورای اسلامی در مشارکت بالای 60 درصدی مردم به طور متوسط در این تاریخ سی و چند ساله انقلاب اسلامی تأسیس شده است که این موضوع بالاترین رتبه در مشارکت مردمی را نشان می‌دهد. همچنین علاوه بر انتخاباتی آزاد همراه با مشارکت گسترده مردم، موقعیت برجسته این نهاد در قانون اساسی را شاهد هستیم. در همین راستا رهبر کبیر انقلاب و مقام معظم رهبری جایگاه مجلس در قانون اساسی را در رأس کشور قرار دادند و از این جهت جزو کشورهای نادر منطقه هستیم که برای انحلال مجلس هیچ فرصتی پیش بینی نشده است و لذا هیچ وقت کشور بدون نهاد قانونگذاری نبوده است.
 
نایب رئیس مجلس به اقتدار مجلس اشاره کرد و گفت: این نهاد قانونگذار به دلیل استقلال سیاسی ایران از اقتدار خاصی برخوردار است که علاوه بر پشتوانه مردم بر خواسته از استقلال جمهوری اسلامی است. شاید به همین دلیل در دوران کوتاه عمر مجلس شورای اسلامی بعد از پیروزی انقلاب، توانستیم دو نهاد منطقه‌ای را تشکیل دهیم. نهاد اول بین‌المجالس اسلامی با مدیریت مجلس شورای اسلامی ایران است. که مقر این نهاد در تهران می‌باشد. نهاد دوم که در مجلس هفتم تأسیس شد، مجمع مجالس آسیایی با حدود 40 پارلمان از کشورهای آسیایی می‌باشد که مقر دائمی آن در تهران بوده و دبیر اصلی آن نیز از کشورمان است. این موضوع نشان دهنده جایگاه برجسته جمهوری اسلامی در منطقه می‌باشد.
 
ابوترابی فرد به مقایسه‌ای بین مجلس شاهنشاهی و مجلس شورای اسلامی پرداخت و گفت: در مجلس بیست و یکم شورای ملی تصویب قانون‌هایی را شاهد بودیم که برای ملت ایران مایه ننگ بود. برای مثال قانون مصونیت مستشاران نظامی آمریکایی در مجلس بیست و یکم به تصویب رسید این درحالی است که در قرارداد ننگین ترکمن چای روسیه نحوه مصونیت مستشاران نظامی را بر دولت قاجار تحمیل نمود و تنها سیدحسن مدرس توانست این تصمیم دولت قاجار را رسماً لغو کند تا بقیه کشورها نیز تسلیم شوند. این چنین موارد ادامه پیدا کرد تا در دوران پهلوی با قانون مصونیت مستشاران نظامی آمریکا شاهد افول اقتدار ایران اسلامی بودیم که البته امام خمینی بلافاصله در شهر قم با فاصله زمانی کوتاهی سخنرانی کردند و این مصوبه را مورد نقد فوری قرار دادند.
 
وی گفت: این موضوع به گونه‌ای شاهکار مجلس بیست و یکم بود چرا که با مدیریت شخص رضاشاه به تصویب رسید. برای مثالی دیگر در دوران قاجار جنگیدیم اما دو قرارداد ننگین ترکمن چای و گلستان به ملت تحمیل شد درحالیکه محمدرضا شاه در مجلس بیست و دوم با قیام و قعود و بدون هیچگونه جنگی تسلیم دشمن شد و کشور را تجزیه کرد. اینجاست که باید فاصله مجلس شورا اسلامی را با مجلس شاهنشاهی ببینیم.
 
ابوترابی‌فرد افزود: امروز حتی در مورد توافقنامه برجام که همه دنیا شاهد بودند که قدرتهای بزرگ دنیا در روزهایی متمادی با هیئت مذاکره کننده مقتدرمان نشستند و در گفتگویی متوازن قطنامه‌ها لغو شد، بازهم جمعی از همکاران ارجمند ما در مجلس به همین مذاکره و گفتگو هم نقد داشتند. این موضوع اوج اقتدار یک نظام و مملکت است و فاصله معنادار بین ایران امروز و ایران شاهنشاهی را نشان می‌دهد. این اقتدار از استقلال سیاسی حضور و مشارکت مردم و رهبری مقتدر است.
 
نایب رئیس مجلس در بخش پایانی سخنان خود گفت: ما با مشکلات زیادی روبرو هستیم و اکنون پنجه در پنجه جهان قرار داریم تا از منافع ملی خود دفاع کنیم. اما عبور با قدرت از این مشکلات، با حضور مردم در شکلگیری دولت، مجلس و مجلس خبرگان مقتدر به دست می‌آید. اگر از این امکان استفاده کنیم در کمترین زمان می‌توانیم مشکلات اقتصادی را حل کنیم همانطور که تهدید جنگ و تحریم‌های دوران رشد و شکوفایی هسته‌ای کشور را به فرصتی برای نمایش قدرت ایران تبدیل نمودیم.

دسته بندی حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top