قانون روادید آمریکا؛ سنگ اندازی مخالفان برجام

حسین عباسی نسب

وکیل ملت: قانون تازه روادید آمریکا که به امضای رییس جمهوری این کشور رسید، چالشی تازه در مناسبات جمهوری اسلامی ایران و آمریکا به شمار می رود که به رغم برخی تضمین های اخیر مقام های واشنگتن می تواند مشکل ساز باشد.

تاریخ انتشار: 3دي1394|23:22

قانون روادید آمریکا؛ سنگ اندازی مخالفان برجام
| کد خبر: 73610

 

نزدیک به 2 هفته پیش مجلس نمایندگان آمریکا محدودیت های تازه ای را در قانون روادید این کشور تصویب کرد و در آن شهروندان 38 کشوری را که در شرایط کنونی بدون روادید به آمریکا سفر می کنند، در صورت سفر به برخی کشورها از جمله ایران دچار مشکل ساخت.
چند روز پیش نیز «باراک اوباما» رییس جمهوری آمریکا همراه با امضای لایحه بودجه سال آینده این کشور بر این خواسته نمایندگان مهر تایید زد. اگر چه هنوز زمان اجرای این قانون اعلام نشده است اما امضای آن بحث های گوناگونی را در کشور ما و بسیاری از کشورهای اروپایی مطرح کرد. افزون بر نارضایتی مقام های ایرانی و ایرانیان مقیم خارج، سفیر اتحادیه اروپا و سفیران 28 کشور اروپایی در آمریکا هم با انتشار نامه ای سرگشاده نسبت به مصوبه تازه مجلس نمایندگان آمریکا انتقاد کردند.
در این قانون هر چند به صورت مستقیم نامی از ایران نیامده اما در آن تصریح شده است شامل کشورهایی می شود که از نظر دولت آمریکا حامی تروریسم هستند. نام ایران در فهرست آمریکایی حامیان تروریسم قرار دارد و بر همین اساس قانون شامل ایران نیز می شود.
بر اساس فصل 203 از متن بودجه سال آینده آمریکا - که بعد از تصویب سنا و امضای اوباما به قانون تبدیل شد- اگر شهروندان 38 کشور در پنج سال گذشته به سوریه، عراق یا کشورهای حامی تروریسم از نظر وزارت خارجه آمریکا (ایران، سودان و سوریه) سفر کرده باشند، نمی توانند مانند گذشته بدون روادید وارد آمریکا شوند. این قانون افراد دارای تابعیت دوگانه، از جمله ایرانی هایی را هم که شهروند کشورهای معاف از روادید مانند بریتانیا، استرالیا یا فرانسه هستند، در بر می گیرد.
با وجود تفسیرهای متفاوتی که مقام های آمریکایی از این قانون ارایه می دهند، نمی توان پیامدهای آنرا نادیده گرفت زیرا در عصر نوین تعامل گسترده کنشگران و نخبگان جهان و نیز روند پویای اقتصاد جهانی ضرورت آزادی عمل بازرگانان، سرمایه گذاران و حتی کارشناسان اقتصادی و سهولت در رفت و آمد آنان به کشورها را برجسته می سازد. ممکن است یک بنگاه اقتصادی بزرگ بین المللی نیازمند تعامل و سفرهای پی درپی مدیران به یک کشور باشد. اگر در آزادی افراد حقیقی و حقوقی خللی به وجود بیاید ممکن است بسیاری از تعاملات عملی نشود یا از میزان همکاری ها کاسته شود. بی تردید نمی توان مدعی شد که چنین قانونی بر سفر تجار و سرمایه گذاران کشورهای اروپایی و ایالات متحده تاثیری ندارد زیرا اگر این افراد مجبور به انتخاب میان بازار ایران و آمریکا باشند کمتر انگیزه و فرصتی برای تعامل اقتصادی با ایران وجود خواهد داشت.
از سوی دیگر در حالی که برخی مراکز و کارشناسان بین المللی فعال در زمینه گردشگری، ایران را یکی از مهمترین مقصدهای گردشگران در سال 2016 میلادی برشمرده اند و روندهای یکی دوسال گذشته هم حکایت از افزایش ورود گردشگران به ویژه از اروپا به ایران دارد، چنین قانونی بر تصمیم گیری مسافران به ایران تاثیرگذار خواهد بود. در چنین شرایطی، این قانون دست کم تردیدها برای همکاری یا سفر به ایران را افزایش می دهد.
در هر صورت این قانون برای بسیاری نشانه ای از نبود حسن نیت در ایالات متحده و حتی نقض برجام تفسیر می شود که در نهایت به گسترش بی اعتمادی متقابل می انجامد. در این چارچوب کاخ سفید به اجرای کامل برجام متعهد شده است و در قبال وارد آوردن خدشه بر آن مسوول خواهد بود. برجام توافقی بین المللی بین ایران و قدرت های جهانی است که پس از تلاش های بسیار توانست یک چالش بلندمدت بین المللی را حل کند. اکنون این عقلانی نیست که دولت ایالات متحده به علت مسایل داخلی، مبارزه های انتخاباتی و حتی فشارهای گروه های صاحب نفوذ (به ویژه لابی صهیونیست ها) تصمیمی بر هم زننده این تلاش ها بگیرد و قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل را بی اثر سازد.
2 روز پیش «جان کری» وزیر امور خارجه آمریکا در نامه ای به «محمدجواد ظریف» همتای ایرانیش عنوان داشت که قانون تازه روادید آمریکا هیچ مانعی برای منافع اقتصادی ایران ایجاد نمی کند و در ادامه «سید عباس عراقچی» نیز سخنان وزیر امور خارجه آمریکا را تضمینی مناسب توصیف کرده است. با این حال نمی توان با توجه به چنین تجربه هایی، تصمیم های چالش آفرین و مانع تراشانه بخش های مختلف حکومت آمریکا را نادیده گرفت و حتی رویکرد دولت بعدی این کشور را در آینده پیش بینی کرد. همچنین این قانون حاوی پیام نامطلوبی برای ایرانیان خواهد بود به این نحو که «سیاست خصمانه آمریکا» علیه ایران در هر صورت باقی می ماند.
افزون بر آنچه گفته شد، دوگانگی دیگری در مورد اجرای این قانون وجود دارد به این شکل که ایالات متحده مدعی است قانون تازه روادید در پاسخ به هراس از ورود تروریست ها به خاک آمریکا و برای ایجاد موانع برای آن ها در نظر گرفته شده است حال آنکه هیچ گاه به این موضوع پاسخ داده نمی شود که چرا کشورهایی چون عربستان سعودی در فهرست های آمریکایی جایی ندارند و برای شهروندان یا مسافران به این کشورها چنین تدابیری اندیشیده نشده است. برخی آمریکایی ها این تناقض ها را اینگونه توجیه می کنند که ایالات متحده روابط امنیتی محکمی با برخی کشورهای تروریست پرور دارد اما باز هم این پرسش مطرح است که با وجود چنین روابطی چرا بازها بیشترین میزان تهدیدها از جانب چنین دوستانی برمی خیزد؟
در فرجام سخن باید گفت که ادامه سیاست های خصمانه، هوده ای برای آمریکایی ها و سرانجام توافق هسته ای به بار نخواهد آورد. کاخ سفید به اجرای کامل برجام متعهد شده است و هر گونه بازی سیاسی و مانع آفرینی از جانب آمریکا نتایج ناخوشایندی به همراه خواهد داشت. در این پیوند، پیگیری رویکرد دوگانه و تکرار اقدام هایی از این دست که از رویکردها و ادعاهایی واهی از جنس حقوق بشر، تروریسم و ... ریشه می گیرد آسیبی بر پیکر توافق هسته ای خواهد بود و بر پیچیدگی و تیرگی مناسبات 2 کشور خواهد افزود.

دسته بندی یادداشت , حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top