غارت ۲۰ میلیارد متر مکعب آب کشور

وکیل ملت: معاون آب و خاک وزارت جهاد و کشاورزی با بیان این که نرخ متوسط فرسایش خاک جهان ۵ تا ۶ تن بر هکتار است، اعلام کرد: نرخ فرسایش خاک سالیانه در کشور ۱۶/۷ تن بر هکتار است.

تاریخ انتشار: 4دي1394|00:19

غارت ۲۰ میلیارد متر مکعب آب کشور
| کد خبر: 73625

به گزارش وکیل ملت علیمراد اکبری در همایش گرامی‌داشت سال جهانی خاک با بیان این که در کشور بار سنگینی بر منابع آب و خاک و حتی ذخایر ژنتیکی وارد کرده‌ایم، گفت: از ۱۶۹ میلیون هکتار مساحت کشور ۵۱ میلیون هکتار قابل کشت است که به دلیل محدودیت منابع آب و … تنها ۱۸/۵ میلیون هکتار از آن در چرخه کشت قرار دارد.

وی با بیان این که بر اساس نقشه خاکشناسی کشور، قسمت اعظم خاک ما فاقد اراضی کشاورزی است، گفت: نرخ فرسایش خاک سالیانه در کشور ۱۶/۷ تن بر هکتار است که در مقایسه با نرخ ۵تا ۶ هکتاری فرسایش خاک جهان بسیار بالاست.

اکبری عدم وجود نقشه‌های خاکشناسی با مقیاس مدیریت‌پذیر و نبود پایگاه اطلاعاتی منابع خاک را یکی دیگر از مشکلات کشور در حوزه خاک دانست.

معاون آب و خاک وزارت جهاد و کشاورزی زمین‌لغزش‌های ناشی از فرونشست سطح آب زیرزمینی در اکثر دشت‌های کشور به دلیل برداشت بی‌رویه آب را مشکل دیگر در حوزه خاک برشمرد و گفت: از سال ۱۳۸۵ تا الان ۳۰۰ هزار حلقه چاه غیرمجاز در کشور حفاری شده است و به این ترتیب ۲۰ میلیارد متر مکعب از آب کشور غارت می‌شود. بدون شک این موضوع روی خاک تاثیر دارد.

دسته بندی خبر روز , حقوق انرژی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top