به گزارش وکیل ملت از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، عضو تیم جراحی جنین دانشگاه علوم پزشکی شیراز، با بیان این مطلب
و تاکید براینکه این جراحی در کشورهای منطقه بی سابقه است،افزود: این عمل جراحی بر روی یک جنین که دارای مشکل قلبی تشخیص داده شده بود، انجام شد.
دکتر حمید آموزگار افزود: این جنین، دچار تنگی شدید دریچه ریوی و بطن راست قلب او کوچک تر از حد طبیعی بود که در صورت انجام ندادن این جراحی، تا پایان عمر از مشکل قلبی رنج می برد.
وی ادامه داد: این عمل جراحی، به صورت گشاد کردن دریچه ریوی، با استفاده از بالون صورت گرفت و توانستیم زمینه رشد بطن راست جنین را برای داشتن یک زندگی عادی پس از تولد، فراهم کنیم.
آموزگار گفت: انجام جراحی قلب جنین در سن 20 تا 30 هفتگی می تواند توام با یک زندگی طبیعی برای نوزاد پس از تولد باشد، اما در صورت انجام ندادن این عمل، خطر مشکل قلبی تا پایان زندگی با او همراه است .
این عضو تیم جراحی جنین در دانشگاه علوم پزشکی شیراز، پزشکان حمید فروتن، مریم کسراییان، نسرین اسدی، سالاریان، ادراکی، بنانی، دیانت پور،حمیرا وفایی و الهه اللهیاری را از اعضای تیم جراحی ذکر کرد.
آموزگار افزود: نخستین عمل جراحی قلب جنین سال 91به عنوان اولین عمل درکشورهای منطقه در بیمارستان مادر و کودک غدیر شیراز با موفقیت انجام و جنین با سلامت متولد شد و هم اکنون او سه سال سن دارد و در معاینه های دوره ای هم از سلامت او اطمینان یافته ایم.
آموزگار، درمورد راه اندازی مرکز تحقیقات جنین در شیراز گفت: این مرکز چهار سال پیش با حضور استادان گروه های جراحی کودکان، زنان، قلب اطفال، نورولوژی، یورولوژی و گروه دامپزشکی برای انجام برخی پژوهش ها تشکیل شد.
به گفته این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، در این مرکز ضمن تشخیص مشکلات جنین، کار درمان مواردی مانند تنگی دریچه قلب، دیافراگم، کلیه و مغز جنین پیش از تولد، انجام می شود.

دسته بندی خبر روز ,
منبع خبر ایرنا
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top