حجت‌الاسلام والمسلمین روحانی در کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی:

گفتمان هلال شیعه و هلال سنی گفتمان بیمارگونه و غلطی است/ما یک بدر اسلامی داریم

وکیل ملت: رئیس جمهور با بیان اینکه آنچه عده‌ای به نام هلال شیعه تبلیغ می‌کنند گفتمان بیمارگونه غلطی است، اظهار کرد: ما هلال شیعه و هلال سنت نداریم بلکه ما یک بدر اسلامی داریم و همه مسلمانان در دنیایی هستیم که باید در کنار هم متحد باشیم.

تاریخ انتشار: 6دي1394|10:53

گفتمان هلال شیعه و هلال سنی گفتمان بیمارگونه و غلطی است/ما یک بدر اسلامی داریم
| کد خبر: 74744

حجت‌الاسلام والمسلمین روحانی در بیست و نهمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی با بیان اینکه تکفیر از خشونت فکری تحجر و عدم اعتدال نشأت می‌گیرد، اظهار کرد: چرا مدارس و درس‌های ما در جامعه اسلامی بر مبنای هویت توحید و معاد بنا نمی‌شود؟ مگر اسلام جز لااله‌الاالله و محمد رسول‌الله (ص) است؟

 

روحانی با بیان اینکه وجود تفسیرهای متفاوت طبیعت انسانی است و تفاوت قابل قبول است، افزود: اما این به معنای تنازع و رودر روی هم ایستادن نیست.

 

وی با تأکید بر اینکه نباید اهم را فدای مهم می‌کنیم، اظهار کرد: چرا اصول اساسی که باید مایه وحدت جهان اسلام باشد از یاد ببریم و چرا کتب و سخنانی که مربوط به قرن‌ها پیش است را مستمسک قرار می‌دهیم در حالی که همه آن کلمات قابل نقد بوده‌اند و ما معیاری همچون کتاب خدا را داریم که مبنای اعتقاد و ایمان ماست و در بسیاری کلمات و سیره پیامبر (ص) اتفاق نظر داریم.

 

رئیس دولت تدبیر و امید افزود: وقتی سخن عالمی مربوط به قرن‌ها گذشته امروز توسط صاحب‌نظران همان مذهب مورد نقد قرار می‌گیرد مبنای تبلیغ ما شود.

 

روحانی با بیان اینکه ما یک هویت یعنی هویت اسلامی داریم، اظهار کرد: چرا به جای آنکه هویت اسلام در برابر هویت کفر قرار گیرد، شاهد روبرو شدن هویت شیعه در برابر سنی، حنفی در برابر شافعی و... هستیم؟

 

رئیس جمهور در ادامه با طرح این پرسش که ویرانی سوریه به نفع چه کسی است، خاطرنشان کرد: اگر خیابان‌های سوریه تخریب شود و همه آثار تمدنی این کشور از بین برود و نفت مردم سوریه را بدزدیم و به دیگران بفروشیم و کشوری که در مقابل متجاوز منطقه یعنی اسرائیل ایستاده است را تضعیف کنیم به نفع چه کسی خواهد بود و آیا تضعیف سوریه به نفع دنیای اسلام و همسایگان مسلمان این کشور و موجب غنای ترکیه، اردن، عربستان، قطر و امارات است و یا باعث خوشحالی اسرائیل خواهد شد؟

 

روحانی با بیان اینکه هیچ کس از جنگ در عراق خوشحال نیست جز اسرائیل و آنها که ضد مسلمانان هستند، افزود: 84 دردصد خشونت، ترور و آدمکشی در دنیای اسلام، آفریقا، خاورمیانه و غرب آسیا در حال رخ دادن است. در حالی که مسلمانان در برابر خون مسلمانان مسئول و پاسخگو هستند آیا این قابل قبول است که پول مسلمانان را به آمریکا بدهیم و بمب و موشکل بخریم و بر سر مردم بیچاره یمن بریزیم و موشک در اختیار داعش، جبهه‌النصره و گروه‌های تروریستی قرار دهیم؟

 

رئیس جمهور با طرح این پرسش که امروز ما را چه شده است که در برابر هشدار سکوت می‌کنیم و به عاملان اصلی خونریزی کمک می‌کنیم، تصریح کرد: آیا برای دنیای اسلام شرم دارد که مسلمانان با بچه‌های کوچک و زن‌ها در زمستان‌های سرد از رودخانه‌ها گذر کرده و به پناه کشورهای غیراسلامی روند و آنها نیز مسلمان‌ها را پشت درهای بسته نگه‌دارند و آیا اگر پیامبر (ص) امروز در میان ما حضور داشتند این فاجعه بزرگ را تحمل می‌کردند.

دسته بندی خبر روز ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top