به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری میزان، قیمت نفت خام سبک ایران در هفته منتهی به 18 دسامبر (جمعه، 27 آذر)، سه دلار و 45 سنت برای هر بشکه کاهش یافت و به 35 دلار و 19 سنت رسید؛ میانگین قیمت نفت سبک ایران، از ابتدای امسال تاکنون 50 دلار و 69 سنت بوده است.

قیمت نفت خام سنگین ایران نیز با سه دلار و 66 سنت کاهش به 29 دلار و 4 سنت برای هر بشکه رسید؛ میانگین قیمت نفت خام سنگین ایران نیز از ابتدای امسال تاکنون 48 دلار و 64 سنت بوده است.

قیمت سبد نفتی اوپک نیز در هفته مورد بررسی، به 32 دلار و 10 سنت برای هر بشکه رسید که نسبت به هفته گذشته، سه دلار و 73 سنت کاهش یافت؛ میانگین قیمت سبد نفتی اوپک، امسال تاکنون 50 دلار و 7 سنت بوده است.

به گزارش اداره امور اوپک و روابط با مجامع انرژی، هر بشکه نفت خام دبلیو تی آی نیز در هفته منتهی به 18 دسامبر با یک دلار و 24 سنت کاهش، 35 دلار و 71 سنت برای هر بشکه معامله شد.

قیمت نفت برنت نیز با یک دلار و 71 سنت کاهش به 37  دلار و 14 سنت برای هر بشکه رسید؛ میانگین قیمت نفت برنت امسال تاکنون 52 دلار و 93 سنت بوده است.

 

آنچه مسلم است این کاهش شدید قیمت نفت برنامه دولت برای تداوم بودجه عمرانی و حتی بسیاری از هزینه های جاری را تحت تاثیر قرار می دهد.

بودجه ای که به زودی تقدیم مجلس می شود و باید دید این کاهش قیمت چقدر به کسری بودجه دامن می زند و در صورت تداوم نامتعارف این کاهش قیمت، برنامه دولت و به خصوص وزارت نفت برای میزان تولید و عرضه نفت در بازار های جهانی چیست و آیا در صورت کاهش احتمالی قیمت باز هم معاون اول رییس جمهور و وزیر نفت از افزایش تولید در هر شرایط قیمتی صحبت می کنند؟

 

گزارش از رضا حسینی

دسته بندی خبر روز ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top