در دومین همایش سراسری قضات دادسرای عمومی و انقلاب تهران مطرح شد

قضات انتظار دارند بعد از خدمت در دستگاه قضا از زندگی بهتری برخوردار شوند/آغاز دادسرای انرژی به طور غیر رسمی

وکیل ملت: عباس جعفری دولت آبادی در دومین همایش سراسری قضات دادسرای عمومی و انقلاب تهران با اشاره به رویکرد آموزشی دادستانی تهران گفت: آموزش در امر قضا از مهمترین اموری است که مسلتزم کار قضات است و این مسئله به لحاظ سرو کار داشتن قضات با قوانین و استفاده بهتر از قانون تأکید شده است.

تاریخ انتشار: 6دي1394|22:47

 قضات انتظار دارند بعد از خدمت در دستگاه قضا از زندگی بهتری برخوردار شوند/آغاز دادسرای انرژی به طور غیر رسمی
| کد خبر: 75191


وی افزود: در دادستانی تهران به لحاظ کثرت کار و کمبود قاضی و گستردگی حوزه قضایی طی سالهای اخیر علی رغم همه کاستی ها کارهای خوبی انجام شده است و امیدواریم این جلسه بخشی از مشکلات را نشان دهد.


دادستان عمومی وانقلاب تهران با اشاره به دو جرم مهم در کشور گفت: سرقت و مواد مخدر در حوزه جرائم امنیت عمومی مردم را مورد خطر قرار می دهد و از سویی دیگر خانواده های بسیاری را مورد تهدید و آزار و اذیت قرار داده است.

وی دولت خواست که در ساخت اردوگاه های ویژه مواد مخدر همکاری بیشتری داشته باشند و اظهار داشت: از دولت انتظار می رود در ساخت و ایجاد اردوگاه های محکومان مواد مخدر به قوه قضاییه کمک کند چرا که در ماده 42 قانون مبارزه با مواد مخدر این مسئله تأیید شده است و بسیاری از زندانها مملو از محکومین مواد مخدر است.


جعفری دولت آبادی با اشاره به خواسته های قوه قضاییه از پلیس و نهادهای امنیتی گفت: از پلیس و دستگاه های امنیتی انتظار می رود سراغ باندهای اصلی قاچاق و متهمان حرفه ای و سازمان یافته در جرائم مواد مخدر بروند.

وی افزود: گرفتاری ما امروز در گرو فعالیت های باندهایی است که پشت پرده هستند اما آثار آنها در خیابان ها و اماکن عمومی مشهود است.

  دادستان عمومی وانقلاب تهران تصریح کرد: از قضات عزیز و داوطلبان تقاضا دارم برای ضربه زدن و مبارزه با سارقان حرفه ای و سازمان یافته متمرکز شوند چرا که آنچه امروز در پارکها و اماکن عمومی می بینیم یعنی قربانی این جرایم زیاد هستند.   وی به حضور رئیس مجلس شورای اسلامی در این همایش اشاره و تصریح کرد: در بحث قوانین در حوزه قضایی باید به قانون به عنوان ابزار کار قضات اشاره کرد و مجلس باید از ظرفیت کارشناسی قضات بیشتر استفاده کند. قوانین قضایی که تصویب می شوند اگر توأم با نظرات قضات باشند در اجرا موفق تر عمل خواهند کرد.   دادستان عمومی وانقلاب تهران با اشاره به نکات مثبت قانون آیین دادرسی کیفری و مجازات اسلامی گفت: این قانون نکات مثبت زیادی داشت اما مشکلاتی بر سر راه ایجاد کرد که از جمله آنها می توان به گرفتن شجاعت از قضات و در چمبره تهدید و تعقیب انتظامی قرار گرفتن آنها اشاره کرد. قضاتی که بترسند همیشه مورد تعقیب قرار می گیرند.   وی با تأکید بر ضرورت استفاده از ظرفیت قضات در تصویب قوانین اظهار داشت: در رابطه با قانون آیین دادرسی کیفری جدید دهها جلسه با حضور معاونین و قضات تشکیل دادیم. همچنین در مورد قانون مجازات اسلامی مصوب 92 که در دست اصلاح است باید گفت این مسئله نشان می دهد قوانین ما به سرعت اصلاح می شوند بنابر این باید در تصویب قوانین از نظر قضات که گرد و خاک دستگاه قضا را تجربه کار خود دارند استفاده کرد.   وی به انتظار دستگاه قضا از مجلس شورای اسلامی اشاره و تصریح کرد: از آقای لاریجانی انتظار می رود که مجلس شورای اسلامی از قضات حمایت کند چرا که قضات انتظار دارند بعد از خدمت در دستگاه قضا از زندگی بهتری برخوردار شوند. این مسئله برخلاف گفته برخی ها تبعیض نیست بلکه در شرع و در خارج از کشور نیز به اینکه قضات باید با خاطری آسوده زندگی کنند تأکید شده است.   وی ادامه داد: استرسی که قضات در طول 30 سال تجربه کاری خود دارند بسیار زیاد است بنابر این باید از رفاه بیشتری برخوردار شوند.   جعفری دولت آبادی گفت: در برنامه ششم توسعه مصوباتی وجود دارد که ممکن است به مسائل مالی قضات آسیبهایی بزند و امید است مجلس از مسائل مالی قضات حمایت کند و بداند که قضات و دست پرتوان آنها ضامن بقای امنیت کشور است چرا که کشور با قضات شجاع و امنیت اداره می شود.   دادستان عمومی و انقلاب تهران در ادامه و با اشاره به اینکه دستگاه قضا نقشی در تولید دو جرم اساسی یعنی سرقت و مواد مخدر ندارد، گفت: آثار این نوع از جرائم برای دستگاه قضا در حال حاضر زندانها متراکم و دادسراها پر از پرونده است در همین خصوص یکی از راههایی که می تواند به امنیت اجتماعی کمک کند این است که زندان برای سارقین حرفه ای و باندهای تبهکار باشد.   دادستان عمومی و انقلاب تهران گفت:  باید تلاش کنیم که بی خانمان ها، معتادین، متکدیان و مرتکبان جرائم خرد از زندان خارج شوند و این مسئله به قانون بر می گردد و امیدواریم که این مسئله به حبس زدایی دامن بزند.   جعفری دولت آبادی از افزایش ورودی ها به دستگاه قضا خبر داد و گفت: در حدود  10 سال قبل 40 درصد افزایش وارده داشتیم و این نشان از فشار و سختی کار است که به همکاران ما وارد می شود و امیدواریم با عنایت های معاونت منابع انسانی قوه قضاییه کمبودها رفع و پایتخت کشور اسلامی عاری از بزهکاری باشد.  

وی در پایان و با اشاره به تشویق از قضات نمونه استان تهران گفت: تشویق عده ای به معنای تنبیه دیگران نیست و ما از تمامی تلاش های همکاران خود قدردانی می کنیم و می دانیم که مشکلاتی پیش رو است.

بخش‌های بعدی پرونده بابک زنجانی در دست تحقیق است/ پرونده بیمارستان پارسیان در دادسرای کارکنان دولت مفتوح است

دسته بندی حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top