حاشیه های ناتمام سوالات کنکور؛ این بار در مرحله دوم آزمون رشته شهرسازی

سوالات کنکور سراسری این دو رشته لو رفت یا شباهت‌ها اتفاقی‌ست؟!

وکیل ملت: ماجرا زمانی عجیب تر می‌شود که می‌بینیم شباهت سوالات دو آزمون در گرایش طراحی شهری تا حدی است که یکی از معترضان می‌گوید: مگر می‌شود از بین انبوه موضوعات شهرسازی مثل «آماده سازی»، «مسکن مهر»، «بافت فرسوده»، «بافت تاریخی»، «خیابان شهری»، «میدان شهری» و...، دقیقا موضوع «مسکن مهر»، آن هم با تطابق کامل موقعیت مکانی یعنی شهر کاشان، با تکرار جزییاتی همچون پلان و عکس تکرار شود؟

تاریخ انتشار: 8دي1394|15:07

سوالات کنکور سراسری این دو رشته لو رفت یا شباهت‌ها اتفاقی‌ست؟!
| کد خبر: 76014

«شگفت انگیز است، اما حقیقت دارد...»، «آیا می‌دانید سوال کنکور تحلیلی-تشریحی 1394 توسط مشاورین ... [نام موسسه حذف شده‌است] پیش‌بینی شده بود؟»، «وقتی آزمون تحلیلی-تشریحی کنکور 94، در ساعت 8:30 دقیقه صبح جمعه 9 مرداد برگزار شد، همه دانشجویانی که در آخرین آزمون آزمایشی ...[حذف شده] شرکت کرده بودند، شگفت زده شدند؟»

به گزارش «تابناک»، جملاتی که خواندید، نه بخشی از یک خبر افشاگرانه، که تبلیغ یک موسسه برگزار کننده آزمون های آزمایشی کنکور برای رشته‌ای خاص است؛ تبلیغی عجیب که نه تنها شائبه برانگیز و شبهه افکن به نظر می‌رسد، بلکه تبدیل به یکی از مستندات محکمی داوطلبان معترضی شده که معتقدند سوالات کنکور سراسری رشته شان لو رفته و در اختیار عده‌ای خاص قرار گرفته است.

صحبت درباره شرکت کنندگان مرحله دوم کنکور سراسری کارشناسی ارشد رشته‌های برنامه‌ریزی شهری و طراحی شهری است. البته نه درباره همه این داوطلبان، بلکه درباره بخشی از ایشان که معتقدند سوالات کنکورشان چند روز پیش از برگزاری آزمون در یک موسسه خصوصی در اختیار شرکت کنندگان در آزمون های آزمایشی آن موسسه قرار گرفته است.
 

سوالات کنکور سراسری این دو رشته لو رفت یا شباهت‌ها اتفاقی‌ست؟!
تبلیغ شائبه آفرین موسسه خاص
 

البته معترضان برای اثبات ادعای خود ادله ای هم ارائه می‌دهند؛ از تصویری که از آزمون برگزار شده در آن موسسه تهیه کرده‌ و آن را کنار تصویر آزمون سراسری قرار داده‌اند تا تبلیغی که در ابتدای مطلب به آن اشاره کردیم و البته اسکرین شات های متعددی از گروه های دایر شده در دنیای مجازی که در آن خوشحالی برخی داوطلبان از تکرار سوالات موسسه در آزمون سراسری و حرف های تامل برانگیز برخی مسئولان موسسه به ثبت رسیده است.

با این حساب مستندات عجیب نیست که از تجمع معترضان مقابل وزارت علوم بشنویم و از تهیه طومار اعتراضی خطاب به مسئولان سازمان سنجش مطلع شویم. رویکردی که هرچند پاسخ مستقیمی نگرفته، اما بی جواب هم نمانده است چراکه درج واگویه های ایشان با برخی سایت های خبری و انتشار شائبه لورفتن سوالات آزمون سراسری موجب شده مسئولان سازمان سنجش جوابیه ای تفصیلی صادر کرده و هرگونه شائبه ای در این خصوص را مردود بخوانند.

البته پاسخ مسئولان سازمان سنجش از دید معترضان قابل قبول نیست؛ از این رو که معترضان مدعی هستند سوالات هر دو گرایش رشته شان در آخرین آزمون موسسه خاص وجود داشته اما سازمان سنجشی ها این اتفاق عجیب را طبیعی قلمداد نموده‌اند.

در قسمتی از پاسخ سازمان سنجش به شبهات مطرح شده می‌خوانیم: «تم‌های [Theme یا همان الگو!] سئوال شهرسازی چندان وسیع نیست که طیف گسترده کلاسهای کنکور نتوانند حدس بزنند. لذا، اگر تمی مانند بافت فرسوده در کلاسی مطرح شده باشد، به معنی آگاهی از سئوال کنکور نیست، به ویژه اینکه موضوعاتی مانند "بافت فرسوده" و "مسکن مهر" از مسائل مهم شهرسازی در ایران هستند.»

و در ادامه آمده: «هر چند سایت مورد نظر یکی از موسسات شباهتهایی با سایت مورد نظر در آزمون داشته است ولی جزئیات سایت، جزئیات و محتوای پرسش کاملا" متفاوت بوده است.» و این روند با ذکر جزئیات دیگر و تمیز دادن سوال کنکور با سوال آزمون برگزار شده در آن موسسه، در سراسر پاسخ مسئولان سازمان سنجش به شبهات طرح شده، ادامه یافته است.
 

سوالات کنکور سراسری این دو رشته لو رفت یا شباهت‌ها اتفاقی‌ست؟!
سوال آزمون سراسری؛ تصویر سایت ارائه شده به داوطلبان در هر دو آزمون سراسری و موسسه همین بوده اما در کنکور سراسری درباره قسمت مشخص شده با رنگ سبز سوال پرسیده شده است


این در حالی است که معترضان بر این باورند شباهت سوالات دو گرایش «برنامه ریزی شهری» و «طراحی شهری» نمی‌تواند اتفاقی باشد و از آن مهم تر، توضیحات مسئولان به این ابهامات، تنها معطوف به یک گرایش شده است. به شباهت سوالات موسسه با آزمون سراسری برنامه ریزی شهری که به رغم مشابهت های فراوان، وجوه تمایزی نیز دارند. حال آنکه شباهت موجود میان سوالات آزمون سراسری و آزمون موسسه در گرایش طراحی شهری به قدری زیاد است که قابل انکار به نظر نمی‌رسد.

ماجرا زمانی عجیب تر می‌شود که می‌بینیم در گرایش طراحی شهری، سوالات دو آزمون سراسری و موسسه، انچنان شبیهند که یکی از داوطلبان آن را این گونه توضیح می‌دهد: «مگر می‌شود از بین انبوه موضوعات شهرسازی مثل «آماده سازی»، «مسکن مهر»، «بافت فرسوده»، «بافت تاریخی»، «خیابان شهری»، «میدان شهری» و...، دقیقا موضوع «مسکن مهر»، آن هم با تطابق کامل موقعیت مکانی یعنی شهر کاشان، با تکرار جزییاتی همچون پلان و عکس در کلاس روز آخر در موسسه و در آزمون سراسری تکرار شود؟»

به این موارد، شهادت برخی معترضان به همراه داشتن اسکیس های مرتب با سوال کنکور سراسری توسط شاگردان آن موسسه خاص را هم می‌توان افزود تا نتیجه گرفت که ابهامات پیش آمده به شدت قابل تامل و جدی هستند؛ اینقدر که مسئولان سازمان سنجش را مجاب کند با تشکیل کارگروهی ویژه، همه جزییات ماجرا را بررسی نموده و ابهامات طرح شده را بزدایند نه اینکه اجازه دهند شائبه ها کهنه شده و حاشیه دیگری برای همیشه به پیکر کنکور سنجاق شود!

دسته بندی خبر روز , آموزش حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top