گزارش وکیل ملت از روز مهم هسته ای/ روسیه:انتقال اورانیوم به پایان رسید

انتقال 11 تن اورانیوم غنی شده ایران به روسیه/کری:ایران يکي از مهترين گام ها به سمت اجراي تعهدات را برداشت

وکیل ملت: رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه 11 تن اورانیوم غنی شده به روسیه ارسال و 200 تن کیک زرد دریافت کردیم، گفت: براساس محاسبات باید 80 تن کیک زرد می‌گرفتیم؛ ولی شرایطی پیش آمد که 200 تن دریافت کردیم.

تاریخ انتشار: 8دي1394|17:02

انتقال 11 تن اورانیوم غنی شده ایران به روسیه/کری:ایران يکي از مهترين گام ها به سمت اجراي تعهدات را برداشت
| کد خبر: 76065

به گزارش وکیل ملت علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی با تایید پایان تبادل اورانیوم غنی شده با کیک زرد گفت: براساس برجام متعهد هستیم تا قبل از روز اجرایی شدن برجام تکلیف اورانیوم غنی شده مازاد بر میزان تعیین شده را روشن کنیم.

وی با ذکر این نکته که سه راه برای این امر متصور است، اظهار داشت: یا اینکه اورانیوم مازاد را به مجتمع‌های سوخت تبدیل کنیم که دو سه سال طول می‌کشد و راهی نیست که ما اتخاذ کنیم چون زمانبر است. راه دوم اینکه اورانیوم غنی شده را رقیق کنیم که باید از اورانیوم تولید شده استفاده کنیم که کار نامعقولی است که این همه زحمت کشیدیم و غنی سازی کردیم و آن را به حالت اول برگردانیم و راه سوم که منطقی‌تر و سهل الوصول بود این بود که ما اورانیوم غنی شده مازاد خود را مبادله یا عرضه کرده و بفروشیم و در این فروش هم هزینه غنی سازی، هزینه تبدیل اورانیوم و هزینه مواد اولیه را بگیریم.

صالحی که با خبر نیمروزی شبکه اول سیما گفت‌وگو می‌کرد، خاطرنشان کرد: لذا تحت عنوان تبادل سوخت این را مطرح می‌کنیم. در بین کشورهای در حال توسعه کشوری را سراغ نداریم که بتواند وارد بازار خرید و فروش اورانیوم غنی شده شود و ما اولین کشور در این زمینه هستیم.

وی گفت: الان موضوع تبادل تمام شده حدود 11 تن اورانیوم غنی شده مازاد را عرضه و حدود 200 تن اورانیوم طبیعی یا همان کیک زرد را دریافت کردیم.

معاون رئیس جمهور یادآور شد: اگر براساس محاسبات باید انجام می‌دادیم ما باید 80 تن می‌گرفتیم؛ ولی شرایطی پیش آمد که به نحو بسیار مطلوبی از این فرصت استفاده کردیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی درباره بازطراحی راکتور اراک نیز گفت: بازطراحی راکتور اراک از یکسال گذشته شروع شده و همچنان ادامه دارد. طراحی‌های مفهومی آن انجام شده و طراحی‌های پایه‌ای در حال انجام است.

وی ادامه داد: در خصوص اقداماتی که باید انجام بگیرد که ضمانت لازم برای همکاری‌های طرف مقابل در آن دیده شود، آن اقدامات در حال انجام است که براساس آن اقدامات بقیه کارها را پیش خواهیم برد.

در همین حال روسیه نیز در بیانیه گفته است: تمام اورانیوم غنی شده پیش بینی شده براساس توافقنامه روز 14 جولای وین برای حل و فصل وضعیت پیرامون برنامه هسته ای ایران (برجام) از ایران به روسیه منتقل شده است.
وزارت خارجه روسیه خاطرنشان کرده است: به این ترتیب شرایط اصلی و بسیار دشوار طرح برجام اجرا شده است که روند مقدماتی اجرای این طرح را به مرحله نهایی می رساند.
در بیانیه آمده است: این نتیجه اقدامات گسترده و پرزحمت شرکت دولتی روس اتم روسیه و سازمان انرژی اتمی ایران است.
وزارت خارجه روسیه از همه طرف های مساله هسته ای ایران دعوت به اتخاذ رویکرد سازنده کرده تا فرآیند اجرای عملی طرح برجام هرچه سریعتر آغاز شود.
براساس اطلاع رسانه های روسی، میزان اورانیوم منتقل شده به روسیه بیش از 8/5 تن بوده است و ایران در ازای آن حدود 140 تن اورانیوم طبیعی دریافت کرده است.
این درحالی است که مقامات آمریکایی میزان اورانیوم منتقل شده ایران را حدود 11 تن اعلام کرده اند.

در همین حال جان کری وزیر خارجه آمریکاگفت، امروز يکي از مهترين گام هاي ايران به سمت اجراي تعهدات( اين کشور)، زماني برداشته شد که يک کشتي حامل بيش از بيست و پنج هزار پوند (حدود يازده هزار و سيصد و چهل کيلوگرم) مواد اورانيوم غني شده با درصد کم، ايران را به مقصد روسيه ترک کرد.
اين محموله شامل حذف تمام مواد هسته اي ايران به ميزان غني شدگي بيست درصد را شامل مي شود که هنوز به شکل صفحات سوخت براي راکتور تحقيقاتي تهران در نيامدند. انتقال اين مواد غني شده به خارج از ايران، گامي مهم به سمت عمل کردن ايران به تعهدات خود است که براساس آن، اين کشور تا روز اجرا نبايد بيشتر از سيصد کيلوگرم اورانيوم غني شده با درصد کم ، داشته باشد.
انتقال محموله امروز، زمان گريز هسته اي ايران به سمت دستيابي به اورانيوم قابل بکارگيري در توليد يک سلاح هسته اي را که دو تا سه ماه بود، به سه برابر افزايش مي دهد و بخشي مهم از معادله فني است که تضمين مي کند زمان گريز احتمالي تا روز اجرا، دست کم به يکسال برسد.

دسته بندی خبر روز ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top