تاخیر سه ساله برگزاری این رویداد فرهنگی شاید هر شخصی را به این فکر وا می داشت که برپایی آن، محفلی می شود برای گرم شدن شب های زمستانی علاقه مندان به کتاب و کتابخوانی در ایلام، ولی به دلایلی چنین نشده است.
در پنجمین روز از برپایی این نمایشگاه راهی بازدید از آن می شوم، تصورم از بلوار منتهی به نمایشگاه، ترافیک خودروها و مشکل پیدا کردن جای پارک ماشین است ولی مظلومیت و کم استقبالی از این نمایشگاه از همان خیابان های خلوت اطراف آن پیداست.
هوای سرد هم با فضای سرد و به نسبت خلوت نمایشگاه هم دست به دست هم داده تا فضایی آرام و به دور از هیاهوی خرید کتاب را ایجاد کنند.
نمایشگاهی که گلایه ناشران را در پی داشته و به محض دیدن من( خبرنگار) سر صحبت و درد و دلهایشان باز می شود و انبوه مشکلاتی که ردیف می شود.
نبود وسیله گرمایشی مناسب، تبلیغات ضعیف، پایین بودن تعداد بازدید کنندگان و نامناسب بودن ساعت بازدید نمایشگاه مشکلاتی است که گلایه ناشران را درپی داشته و موجب پایین آمدن میزان فروش شده است.
مجتبی دین محمدی ناشر خانه هنرمندان شرکت کننده در این نمایشگاه است که از ساعت بازدید نمایشگاه گلایه دارد و می گوید: نوبت عصر بازدید از نمایشگاه از ساعت 15تا 19 بسیار نامناسب بوده چراکه بسیاری از مردم از ساعت 19به بعد وقتشان آزاد شده و مشتاق بازدید از نمایشگاه هستند.
وی گفت: با توجه به اینکه عمده مخاطبان نمایشگاه از اهالی قلم و قشر کارمند بوده و بعد از وقت اداری نیاز به استراحت دارند باید ساعت نمایشگاه حداقل تا 21 تعیین می شد.
تبلیغات ضعیف مشکل دیگر این نمایشگاه است که مدیر مسئول انتشارات ماها از آن گلایه دارد و می گوید: از زمان برپایی نمایشگاه تاکنون، تعداد بازدید کنندگان بسیار محدود بوده که یکی از مهم ترین علت های آن ، پایین بودن میزان تبلیغات است.
رامان جمشیدی بیان کرد: بدون شک اگر حجم پیامک ها و تیزرهای تبلیغی تلویزیون و سایر اقدام ها بیشتر بود در افزایش شمار بازدیدکنندگان نمایشگاه تاثیر قابل توجهی داشت.
علی کشت کار از انتشارات آبرنگ نیز علاوه بر این مشکلات از فضا و مکان برگزاری نمایشگاه گلایه می کند و می گوید: مکان نمایشگاه نامناسب و در شان کتاب نیست و مشکلات ما ناشران را مضاعف کرده است.
وی می گوید: متاسفانه از زمان افتتاح تاکنون فروش کتاب در این غرفه بسیار اندک بوده و به هیچوجه برای ناشران که یک هفته زمان برای حضور در نمایشگاه گذاشته اند، سودی نداشته است.
وی همچنین از بازدید کمرنگ دانش آموزان و دانشجویان از این نمایشگاه گلایه می کند و می گوید: از زمان برگزاری نمایشگاه تاکنون تنها دانش آموزان دو مدرسه بازدید داشته اند در حالیکه باید با همکاری آموزش و پرورش و مراکز دانشگاهی زمینه بازدید بیشتر دانش آموزان و دانشجویان فراهم می شد.
فضای سرد نمایشگاه هم دغدغه بیشتر ناشران شرکت کننده در آن است که اعتراض جمعی آنها را در پی داشته است.
به گفته برخی ناشران کمیته تبلیغات و اطلاع رسانی نمایشگاه امسال به بخش خصوصی واگذار شده و این مساله موجب پایین آمدن سطح تبلیغات و به تبع کاهش بازدید کنندگان آن شده است.
معاون فرهنگی و هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی ایلام در این خصوص می گوید: تمامی کارهای اطلاع رسانی و تبلیغات نمایشگاه امسال به بخش خصوصی واگذار شده که خوشبختانه عملکردی مطلوب داشته و توقع این اداره کل را برآورده است.
عمران خودآموز افزود: فعالیت این کمیته شامل نصب بنر در میادین و بلوارها، ارسال پیامک، پخش تیزر، تبلیغ در فضای مجازی و غیره خوب و قابل قبول و بهتر از دوره های قبل است.
وی ادامه داد: علاوه بر این برنامه های جنبی و موسیقی شاد نیز در حاشیه این نمایشگاه اجرا شد تا زمینه حضور هرچه بیشتر مردم فراهم شود.
وی با اشاره به فضای محدود تالار چغاسبز و در دست تعمیر بودن مصلی امام خمینی(ره) برای برگزاری این نمایشگاه بیان کرد: با توجه به نبود زیرساخت های فرهنگی لازم سوله اداره کل غله محل نگهداری گندم تنها مکان موجود برای برپایی این نمایشگاه بود.
وی اظهار کرد: این اداره کل با اذعان به ضعیف بودن زیرساخت های فرهنگی به منظور دسترسی مردم به کتاب و احیاء فرهنگ کتابخوانی، اقدام به برپایی نمایشگاه کرده چراکه برگزاری آن مطالبه عمومی بوده است.
وی با بیان اینکه از تمامی ظرفیتها برای تبلیغات و جذب مردم به این نمایشگاه استفاده شده ، اظهار کرد: به منظور افزایش قدرت خرید مردم ، کتاب ها با 30 درصد تخفیف به بازدید کنندگان عرضه می شود.
وی در خصوص عدم توزیع بن در نمایشگاه امسال گفت: تامین بن کتاب و توزیع رایگان آن بین اهالی فرهنگ و هنر و غیره توقعی بجا بوده ولی از توان مالی این اداره کل خارج است.
وی همچنین حضور ناشران معتبری چون نشر نی، امیر کبیر، چشمه و ققنوس را از مزیتهای نمایشگاه امسال اعلام کرد و گفت: پایین بودن قدرت خرید مردم یکی از علت های عدم استقبال مطلوب از این نمایشگاه است.
نهمین نمایشگاه بزرگ کتاب استان ایلام پنجشنبه هفته گذشته سوم دی ماه با حضور معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاون سیاسی و امنیتی استاندار ایلام و جمعی از مسئولان فرهنگی استان و دوستداران کتاب آغاز بکار کرد.
این نمایشگاه با حضور 283 ناشر از استان های مختلف کشور در فضایی به گسترده سه هزار و 600 متر مربع برپا شده است.
39 هزار عنوان کتاب در حوزه های مختلف دین ، علوم اجتماعی، کلیات، تاریخ، جغرافیا، کودک و نوجوان، زبان و علوم و فنون در این نمایشگاه عرضه شده است.
400 ناشر از سراسر کشور متقاضی شرکت در این نمایشگاه بودند که به دلیل محدودیت فضا در محل سوله شرکت غله استان ایلام امکان حضور 283 ناشر فراهم شده است که از این تعداد 20 ناشر متعلق به استان ایلام هستند.
این نمایشگاه تا 9 دی ماه پذیرای علاقه مندان است.
گزارش از آزاده خرم
7171/9002/6012

 

دسته بندی خبر روز ,
منبع خبر ایرنا
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top